با حضور استاندار ايلام به بهره برداري رسيد ؛ عمليات آبگيري سد سيمره در استان مجتبي اعلايي در آئين عمليات آبگيري سد سيمره در جمع مسئولان ملي و محلي و جمع كثيري از عوامل ساخت سد و نيروگاه سيمره گفت: اين سد به لحاظ حجم ذخيره آب در كشور جايگاه ششم را داراست و بدون ترديد بهره برداري از آن آغازگر جهشي نويني در اقتصاد استان و منطقه است. به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور، مجتبي اعلايي استاندار ايلام در ابتداء با گراميداشت ياد و خاطره كساني كه در راه ساخت اين پروژه عظيم آبي، جان خود را دست دادند، اظهار داشت: تا مادامي كه از قطره قطره آب اين سد استفاده مي شود، براي روح آن عزيزان سرمايه معنوي محسوب ميشود.
وي در ادامه با تبريك حسن تقارن عمليالت آبگيري سد سيمره با سال جهاد اقتصادي و ميلاد مسعود و سراسر نور حضرت زهرا (س) افزود: ايلام در حوزه سدسازي با 6 سد در حال ساخت و 6 سد در حال مطالعه يكي از استانهاي اول بلحاظ داشتن سد بشمار مي آيد.
وي تصريح كرد: ساخت و مطالعه اين سد عظيم كلاً توسط متخصصين و كارشناسان داخلي به انجام رسيده در صورتي كه در ابتداء انقلاب اسلامي چيزي حدود 12 سد آبي و مخزني داشتيم كه توسط خارجي ها و يا بامشاركت آنها به اجراء رسيده بودند.
استاندار با بيان اينكه قبل از انقلاب، خارجي ها مي خواستند اين فناوري را در انحصار خود داشته باشند و نمي گذاشتند نيروهاي داخلي در اين حوزه ها ورود نمايد نيز گفت: هم اكنون به لطف خودباوري و استقلال ايران اسلامي علاوه براينكه در حوزه سدسازي طراحي و ساخت توسط نيروهاي داخلي انجام مي پذيرد، يكي از بزرگترين تونلهاي كشور تاجيكستان كه حتي روسها نتواسنتد به انجام برسانند، در چند سال گذشته توسط مهندسين ايراني انجام گرفت كه انسان افتخار مي كند كه ما به اين مرحله از خودباوري رسيده ايم.
اعلايي در ادامه با اشاره به اينكه ارتفاع سد سيمره بيش از 180 متر مي باشد و بتن ريزي آن بسيار سخت و طاقت فرسا بوده، انجام اين مهم با تجهيزات داخلي را محصول عشق و نوآوري ذكر كرد.
وي در بخش ديگري از بيانات خود با اعلام اين موضوع كه نيروگاه سيمره با سه واحد 160 مگاواتي ظرفيت توليد سالانه 850 گيگاوات ساعت برق را دارد، افزود: تاكنون بيش از 92 درصد از عمليات اجرايي ساختمان سد و 58 درصد نيروگاه آن تكميل شده است كه براساس برنامه تا پايان سال 91 واحد اول نيروگاه وارد مدار مي شود.
اعلايي با تبريك عمليات آبگيري سدسيمره به مردم لايق و شهيدپرور استان ايلام گفت: من دست تمام كساني كه در ساخت و به بهره برداري رسانيدن اين طرح زحمت كشيدند را مي بوسم.

وي در خاتمه با درخواست از مسئولين كشوري براي تعيين تكليف "سد سازه بن" نير خاطر نشان ساخت: ديريست كه مردم اين مناطق بعلل تعلل هاي مكرر از توسعه محروم شده اند و بايد بهر نحو مقتضي حق مردم استان ادا شود.
گفتني است سد بتني دو قوسي 180 متري سيمره، بلندترين سد استان مي باشد كه حجم بتن ريزي بدنه آن 578 هزار مترمكعب است و مدت زمان آبگيري مخزن 8/2 ميليارد مترمكعبي سدسيمره در شرايط معمول دوسال بطول مي انجامد.
تنظيم و كنترل سيلاب ها، توليد انرژي پاك برق آبي، تعادل بار شبكه سراسري برق، امكان تبادل برق با كشورهاي همسايه، بهبود شرايط عمراني منطقه و اشتغالزايي از جمله مهمترين مزيت هاي اجراي طرح سد سيمره مي باشد.
در كنار سد و نيروگاه سيمره، اجراي طرح نيروگاه تلمبه ذخيره اي ايلام نيز با ظرفيت يكهزار مگاوات شامل يك مخرن در بالادست با سد خاكي به ارتفاع 75 متر و مخزني به حجم 5 ميليون مترمكعب نيز پيش بيني شده است.
سد 180 متري سيمره در 90 كيلومتري شهر ايلام و 40 كيلومتري شمال غربي شهرستان دره شهر برروي رودخانه سيمره در حال احداث است.
بيشتر
[Part_Footer]
 
 
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور
MG2 (mg2)


Powered By Sigma ITID.