گزارش عملکرد استانداریها
خ ج
1390/6/28 دوشنبه کارنامه مهر90/عملکرد دولت درخراسان جنوبی‌تشریح شد

توسعه شهرک‌هاى صنعتى وافزایش رغبت سرمایه‌گذارى/احداث نیروگاه سیکل ترکیبى قاین/راه اندازى،تجهیز و ارتقای گمرکات استان

صدور مجوز برای تاسیس دانشکده دارو سازی و دندانپزشکی در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، صدور مجوز راه اندازی دانشکده پرستاری مامایی در قاین، تجهیز بیمارستانهای 32 تختخوابی سربیشه و درمیان در سال 89 و اختصاص پنج میلیارد ریال برای انجام مطالعات ایجاد پنج شرکت سهامی زراعی در سال 91 از جمله مصوبات سفر سوم رئیس جمهور به استان خراسان جنوبی است

دولت نهم و دهم بر مبنای عقلانیت دینی و در راستای تعهد به اصول و ارزش های اسلامی و نوگرایی در روش ها، همچنین با بکارگیری علوم و فنون برای تحقق کارآمدی ‌نظام ‌اسلامی‌ در جهت تجلی خدمت‌رسانی به مردم، کسب رضای الهی از طریق عدالت گستری، مهرورزی، خدمت به بندگان خدا و پیشرفت و تعالی مادی و معنوی کشور تشکیل شد.

سیاست دولت کریمه برقراری امنیت و تعالی جامعه و آحاد آن در ابعاد مختلف است. آرمان آن ایجاد زمینه برای برپایی حکومت عادلانه جهانی از طریق احیای مجدد تمدن اسلامی است.

اهداف بنیاد دولت مهروز، توسعه عدالت محور، خدمت و تعالی و پیشرفت ایران و راهبردکلان آن بسط عدالت و توسعه و تعالی همه جانبه و درون زا مبتنی بر اسلام ناب محمدی (ص)و بکارگیری علوم و فنون پیشرفته برای تحقق عدالت و ارتقاء سلامت و رفاه اجتماع است.

دولت نهم و دهم به مردم‌داری و مردم‌باوری نیز که مورد تأکید همیشگی مقام معظم رهبری قرار داشته، باوری عمیق داشته و به درستی یکی از خصوصیات و ویژگی های خود را «مردم داری و مردم‌باوری» قرار داده است. انجام 90 سفر استانی در طول شش سال گذشته و دیدارهای گسترده و بی‌واسطه رئیس‌جمهور و دولتمردان با مردم در استان ها و تهران، اهتمام ویژه به حل مشکلات مردم که از طریق دریافت نامه‌ها یا شنیدن رودروی مشکلات و درد دل های آنها منعکس می‌شوند از مصادیق این جهت‌گیری اساسی دولت است که می‌توان آن را یک خصوصیت نهادینه شدن در دولتمردان تلقی کرد.

در هفته دولت 1390، در راستای اطلاع رسانی شفاف از فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته در دستگاه های اجرایی، پایگاه اطلاع رسانی دولت در سلسله گزارش هایی به انعکاس فشرده و چکیده اهم خدمات و دستاوردهای دولت در سطح استان ها در قالب کارنامه مهر در طول دولت های نهم و دهم می پردازد اما به طور یقین جمع آوری و انعکاس کامل عملکرد و خدمات دولت که در این مدت به اذعان بسیاری از افراد و حتی منتقدان تلاشی بی وقفه و بی نظیر پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون داشته، کاری سخت است که مجالی طولانی می طلبد.

به منظور نیل به اهداف دولت و در راستای تحقق منطقه ای این اهداف، طی چند سال گذشته از عمر دولت کریمه فعالیت های عمرانی مهمی در سطح استان خراسان جنوبی همزمان با سایر استان های کشور انجام‌گرفته و درشرف انجام است.

گزارش حاضر نگاهی به مهم ترین فعالیت های صورت گرفته و دستاوردهای این استان را ارائه می‌کند.

***********

استان خراسان جنوبی، شرقی ترین استان ایران، 95388 کیلومتر مربع مساحت دارد که 78/5 درصد از مساحت و 9/0 درصد از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده است.این استان از شرق، حدود 462 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد. از شمال به استان خراسان رضوی، از غرب به استانهای یزد و کرمان و از جنوب به استان سیستان و بلوچستان محدود می شود. براساس آخرین تقسیمات کشوری، خراسان جنوبی دارای 7 شهرستان (بیرجند، قائنات، فردوس، درمیان، سرایان، سربیشه و نهبندان)؛ 21 شهر، 18 بخش، 48 دهستان و 1815 آبادی دارای سکنه است.

مطابق با آخرین سرشماری، جمعیت استان در سال 85، بالغ بر 636420 نفر بوده است که این میزان 9/0 درصد از جمعیت کل کشور را تشکیل می دهد. بررسی روند تغییرات جمعیتی در مناطق شهری و روستائی استان نشان می دهد که حدود 6/48 درصد از جمعیت استان در روستاها و مناطق گسترده ای از نوار مرزی سکونت داشته و 4/51 درصد در شهرها سکونت دارند.

پیشینه استان:

منطقه جنوب خراسان بزرگ، یکی از توسعه نیافته ترین مناطق کشور بوده و دلیل این توسعه نیافتگی را می بایست در محدودیتهای طبیعی، انزوای جغرافیایی و دوری از مراکز تصمیم گیری (مرکز استان و کشور) برای سالیان متمادی، جستجو کرد. این انزوای جغرافیایی و محرومیت ها و محدودیت های طبیعی سبب ایجاد ضعف در زیرساخت های مهم اقتصادی شده بود که به مدت قریب به 40 سال، مباحث بسیاری در خصوص اعطای استقلال بیشتر سیاسی به این منطقه در قالب تقسیم استان و ایجاد استانی جدید با اختیارات و قابلیت های توسعه مضاعف، مطرح می شد.

لذا با تلاش و جدیت مسئولان و نخبگان منطقه و طرح مسئله تقسیم، به عنوان تنها راه برون رفت از بن بست های اقتصادی و توسعه ای این منطقه؛ پس از مدتها بحث و بررسی در هیئت دولت و مجلس شورای اسلامی، نهایتاً استان خراسان جنوبی (به مرکزیت بیرجند) در تاریخ 17/3/83 از استان خراسان سابق تفکیک شد و با معرفی اولین استاندار در تاریخ 25/5/83 ، رسماً استانداری خراسان جنوبی در محل فرمانداری شهرستان بیرجند، آغاز به کار کرد.

این استان در حالی فعالیت خود را آغاز می کرد که امکانات محدود یک شهرستان را دارا بود و به لحاظ موقعیت، در انتهای برنامه سوم توسعه کشور و بحبوحه تعیین اولویت های برنامه چهارم توسعه قرارداشت. با عنایات خاص خداوند متعال و یاری و همت همه مسئولان برای به سرانجام رساندن امور استان، ظرف کمتر از سه ماه تقریباً تمامی دستگاه های اجرایی و اداره های کل، مستقر شده و مقدمات تشکیل شورای برنامه ریزی و توسعه استان با حضور اعضا به منظور تصمیم گیری پیرامون امور بنیادی استان، تصویب سند ملی توسعه و سند آمایش سرزمین، فراهم شد.

بودجه استان خراسان جنوبی از محل اعتبارات هزینه ای برای اولین بار پس از تاسیس استان، در سال 84 به مبلغ حدود 614 میلیارد ریال مصوب شد که از همان ابتدا با کسری 570 میلیارد ریالی مواجه بود. با پیگیری های مکرر و پس از سفر رئیس جمهور به استان و با عنایات دولت،‌ نسبت به ابلاغ متممی به میزان 338 میلیارد ریال اقدام شد که مشکل اعتبارات هزینه ای استان تا حدود زیادی مرتفع شد.

در سال 85 نیز اعتبارات هزینه ای استانیِ ابلاغی به استان حدود 1170 میلیارد ریال بوده است. یک بررسی ساده نشان می دهد، میزان رشد اعتبارات هزینه ای سال 1385 نسبت به مصوب سال 1384، حدود 84 درصد و میزان رشد نسبت به کل اعتبارات هزینه ایِ ابلاغی به استان اعم از اعتبارات هزینه ای استانی و ردیف های متفرقه در سال 1384، در حدود 16 درصد بوده است.

در سال 86 و در نتیجه دومین سفر هیئت دولت‌، اعتبارات عمرانی (تملک) خاص سفر ابلاغی به استان نیز 5312.4 میلیارد ریال بوده که تا کنون 116.65 میلیارد ریال آن پرداخت شده است. دلیل این کاهش در اعتبارات خاص سفر نسبت به سفر نخست (سال 84)، تقویت اعتبارات سنواتی (بودجه) استان بوده است.

عملکرد استان در دولت نهم

تسهیلات:

تا پیش از سال 84، طرح های بخش های مختلف اقتصادیِ شهرستان های استان، ناچار به استفاده از سهمیه های شهرستانی تبصره 3 (سابق) قانون بودجه بودند که در بسیاری از موارد به دلیل دوری از مرکز استان و بانک های رسیدگی کننده و عدم امکان پیگیری مستمر، امکان دریافت تسهیلات برایشان فراهم نمی شد و مجموع تسهیلات اختصاص یافته، رقم بسیار ناچیزی را تشکیل می داد. در سال نخست تقسیم استان تنها 20 میلیارد ریال تسهیلات ویژه سفر رئیس جمهور وقت به استان اختصاص یافت، اما از سال 84 پس از انجام نخستین سفر استانی هیئت دولت تسهیلات مهمی به نام تسهیلات اعطایی به بنگاه های کوچک اقتصادیِ زودبازده، جهت رونق طرح های اقتصادی مختلف اختصاص یافته که مجموع سهم این تسهیلات در سال های 84 ، 85 و 86، مبلغ 5125 میلیارد ریال است (مبلغ1342 میلیارد ریال در سال 84، مبلغ 1788 میلیارد ریال در سال 85 و مبلغ 1995 میلیارد ریال در سال 86)

 

طرح‏ها و پروژه ها:

در نتیجه سفرهای هیئت دولت، طرح ها و پروژه های متعددی در مصوبات سفر گنجانده شده و اجرای آنها پیگیری شد که اهم آنها (از نظر تامین موارد زیرساختی و توسعه ای) به قرار زیر هستند:

 

*طرح های زیربنایی:

•راه آهن:

در نخستین سفر هیئت دولت، طرح مطالعه احداث راه آهن شرق کشور (اتصال بیرجند به راه آهن سراسری بافق – مشهد) به تصویب رسید. پیش بینی می شود اجرای پروژه راه آهن شرق کشور در این استان از بیرجند به کالشور تربت حیدریه طی مدت 5/2 تا سه سال و از بیرجند به سمت زاهدان حدود چهار سال طول بکشد.

•گازرسانی:

فاز نخست گازرسانی به استان با اتصال شهرهای قاین و بیرجند به خط لوله شمال شرق با اعتباری معادل 670 میلیارد ریال به طول 426 کیلومتر و به قطر 30 اینچ طی سال های 84 تا 86 به انجام رسیده که اول تیرماه 1387 با حضور معاون اول رئیس جمهور به بهره برداری رسید.

•توسعه امکانات و بین المللی شدن فرودگاه بیرجند:

با توجه به نیاز استان به افزایش پروازها و قدرت عملیات فرودگاه بیرجند، این فرودگاه به عنوان مرز مجاز هوایی اعلام واز اردیبهشت 87 با آغاز پروازهای حج عمره استان در زمره فرودگاه های بین المللی کشور درآمد.

•توسعه جاده ها و بزرگراه‏ها:

چهار خطه شدن جاده های محور نهبندان – بیرجند – قاین – خضری. جاده جدید ترانزیتی نهبندان – شهداد به طول 295 کیلومتر اجرا شده و به بهره برداری رسیده که با بهره برداری از این مسیر و کمک از مسیر سربیشه – میل 78، میزان سیر بار از مسیر بندرعباس – کرمان – خراسان جنوبی به داخل خاک افغانستان بیش از 400 کیلومتر کوتاهتر می شود.

*طرح های اقتصادی (کشاورزی، صنعتی و معدنی):

•تاسیس شرکت های سهامی زراعی:

در سال 1384، مجوز تاسیس 5 شرکت سهامی زراعی با اعتباری معادل 40 میلیارد ریال جهت مطالعه راه اندازی شد. در سفر دوم نیز انجام مطالعات فاز 1و2 ایجاد شرکت های سهامی زراعی، 2 شرکت دیگر در شهرستان های فردوس و درمیان و پیش بینی اعتباردر سال 1387 به تصویب رسید.

•تامین یارانه سود و کارمزد تسهیلات طرح های اقتصادی:

در مصوبات نخستین سفر، مقرر شد: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران منابع مالی معادل شصت و پنج میلیاردریال برای مابه‌التفاوت نرخ سود و کارمزد تا سقف یک هزار و سیصد میلیاردریال تسهیلات را به منظور اجرای طرح های دارای توجیه فنی و اقتصادی مندرج در پیوست شماره 3 (64 طرح) درسال 1384 اختصاص دهد و برای سال 1385 با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور(سابق) افزایش این رقم تا سقف دو هزار میلیاد ریال در دستور کار قرار گیرد. در این راستا،‌ کلیه طرح های ارزبر جهت استفاده از تسهیلات حساب ذخیره ارزی به وزارت صنایع و معادن و بانک عامل معرفی شده اند. جهت تأمین تسهیلات ریالی مورد نیاز، از مجموع این طرح ها تعداد 26 طرح از پیگیری موضوع خودداری و تاکنون پرداخت تسهیلات به میزان 811.7 میلیارد ریال در قالب 22 طرح از محل منابع استانی نظیر تسهیلات موضوع بندهای «ذ» و «ژ» قانون بودجه سال 84 و نیز تسهیلات موضوع آئین نامه گسترش بنگاه های زود بازده و کار آفرین به تصویب رسیده است. ( مجموعاً 64 طرح)

•طرح توسعه نهبندان:

طرح توسعه نهبندان از تاکیدات مقام معظم رهبری در سفر به نهبندان در سال 1378 است که در تاریخ 30/4/1381 به تصویب هیئت دولت رسیده بود. (شهریور 1385) سرانجام این طرح در کمیسیون اقتصادی دولت مصوب شد که مبلغ اعتبار مورد نیاز، 634 میلیارد ریال است.

•منطقه ویژه اقتصادی بیرجند:

در سفر نخست، مقرر شد که مطالعات لازم جهت ایجاد منطقه ویژه اقتصادی بیرجند با گرایش فرآوری مواد معدنی انجام شود.

•احداث سردخانه و انبار ذخیره استراتژیک استان:

با توجه به کمبود سردخانه و انبار ذخیره استراتژیک در استان، در دومین سفر هیئت دولت مقرر شد پیش بینی و اعطای تسهیلات ارزی و ریالی جهت ایجاد دو سردخانه بزرگ و 6 انبار ذخیره سازی استراتژیک در استان توسط بخش غیر دولتی در سال 1387 انجام شود. (برای هر واحد 5/4 میلیون دلار ارز و 140 میلیارد ریال تسهیلات ریالی با حداکثر سود 9درصد ) از محل حساب ذخیره ارزی ، کمک های فنی و اعتباری و تسهیلات زودبازده اشتغالزا).

•احداث مجتمع های فولادسازی 800هزار تنی:

به منظور توسعه صنعتی و ایجاد اشتغال پایدار در استان، در نخستین سفر هیئت دولت، مجوز احداث یک واحد فولادسازی 800هزار تنی در شهرستان قاینات اعطا شد. سپس با توجه به مراجعه سرمایه گذاران داخلی و خارجی و تمایل آنها به احداث شرکت های فولادسازی، مجوز احداث 2 واحد جدید 800هزار تنی توسط بخش خصوصی در سفر دوم داده شد. مطابق مصوبه هیئت دولت، خوراک این واحدها توسط وزارت صنایع و معادن، از محل معادن

سنگ آهن سنگان خواف تامین می شود. همچنین گازرسانی به محل اجرای پروژه ها نیز از تعهدات وزارت نفت در دومین سفر هیئت دولت است.

•اکتشافات معدنی:

با توجه به پتانسیل های متعدد معدنی در استان و به منظور توسعه بخش معدن و اشتغال زایی ناشی از آن، در دومین سفر هیئت دولت، مقرر شد که مطالعات اکتشاف تفصیلی فلزات گرانبها (مس، سرب، روی، جیوه و ...) در مناطق استان ازطریق سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور انجام گیرد.

•احداث مجتمع های پتروشیمی:

با توجه به ضرورت توسعه شرق کشور و انتقال گاز صنعتی به منظور احداث مجتمع های پتروشیمی، در دومین سفر هیئت دولت مقرر شد: در اجرای خط انتقال گاز اتیلن از پارس جنوبی به شرق کشور و احداث 4 واحد پتروشیمی پیش بینی شده در استان (با مشارکت بخش غیر دولتی و وزارت نفت) تسریع شود.

• تامین آب شرب و صنعتی استان:

با توجه به کم آب بودن استان و کاهش نزولات آسمانی و لزوم تامین آب شرب سالم و نیز آب مورد نیاز احداث واحدهای صنعتی، وزارت نیرو مکلف شده تا نسبت به انجام مطالعه تامین آب شرب و صنعتی استان به میزان 120 میلیون متر مکعب از محل طرح تامین آب در سال 1387 اقدام کند.

*طرح های آموزشی، خدماتی، بازرگانی و گردشگری:

•تاسیس دانشگاه صنعتی بیرجند:

در نخستین سفر هیئت دولت، مطالعه ایجاد دانشگاه صنعتی بیرجند در محل ساختمان دانشگاه صنایع و معادن ایران – شعبه بیرجند و تحویل این دانشگاه از وزارت صنایع و معادن به وزارت علوم،‌تحقیقات و فناوری مصوب شد و همزمان با سفر دوم هیئت دولت این دانشگاه ایجاد و از بهمن ماه 86 مبادرت به پذیرش دانشجو کرد. همچنین در این سفر، احداث دو دانشکده جدید در این دانشگاه با همکاری استانداری مصوب شد.

•احداث مدارس شبانه روزی و تکمیل فضاهای آموزشی نیمه تمام:

در مصوبات نخستین سفر، مقرر شد: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور (سابق) اعتبار موردنیاز برای احداث 12 باب مدرسه شبانه روزی را در قانون بودجه سال های 1385، 1386 و 1387 پیش‏بینی و منظور کند. در دومین سفر نیز احداث 10 مدرسه شبانه روزی دیگر مصوب شده و مبلغ 64 میلیارد ریال نیز برای تکمیل فضاهای آموزشی نیمه تمام اختصاص یافت.

•تاسیس مجتمع گمرکات استان:

طبق مصوبه سفر نخست، مقرر شد: دستگاه‌های ذی‌ربط ظرف دو ماه نسبت به راه‌اندازی گمرکات مصوب در استان خراسان جنوبی اقدام کنند. سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور (سابق) نیز موظف شد اعتبارات موردنیاز را در اختیار دستگاه‌های مربوطه قرار دهد. لذا در این راستا، سطح گمرک بیرجند به گمرکات استان ارتقاء یافته و پست های سازمانی گمرک بیرجند و 4 بازارچه مرزی مصوب شد.

•احداث محل دائمی نمایشگاه‏های بین المللی:

اختصاص مبلغ پنج میلیارد ریال از محل اعتبارات جوایز و مشوق های صادراتی جهت ایجاد نمایشگاه دایمی بین‌المللی طی سه سال (1387 تا 1389) متناسب با پیشرفت فیزیکی، مشروط به تأمین زمین توسط استان با واگذاری مالکیت آن به شرکت سهامی نمایشگاه های بین‌المللی استان، در دومین سفر هیئت دولت به استان تصویب شد.

•احداث و تجهیز مناطق نمونه گردشگری:

طبق مصوبات نخستین سفر، مقرر شد: به استناد ماده (8) قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مصوب 1382: برای رونق گردشگری در استان، منطقه بوذرجمهر قائن و منطقه دره بند بیرجند به عنوان منطقه نمونه گردشگری تعیین شد. در دومین سفر نیز منطقه های مصعبی، کریمو، درمیان و آسیابان در استان خراسان جنوبی نیز به عنوان مناطق نمونه گردشگری انتخاب شدند.

•احداث موزه بزرگ استان:

در دومین سفر، مقرر شد که موزه بزرگ استان توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در شهر بیرجند احداث شود.

•ایجاد پایگاه های پژوهشی شهرهای تاریخی استان:

در دومین سفر مقرر شد که 5 پایگاه پژوهشی در شهرهای تاریخی استان (در شهرستان‏های قاین، فردوس، بیرجند (خوسف و باغهای تاریخی و نهبندان) مستقر شود.

•احداث ورزشگاه و سالنهای ورزشی:

با توجه به نیاز استان به توسعه فضاهای ورزشی، در دومین سفر هیئت دولت، مقرر شد سازمان تربیت بدنی و استانداری خراسان جنوبی مشترکاً (هر کدام 50درصد) نسبت به مکان یابی و تامین اعتبار استانی برای احداث مراکز ورزشی زیر اقدام کند:

1-احداث 8 سالن ورزشی در شهرستان های استان

2-احداث 4 سالن استخر سرپوشیده در مراکز شهرستان های استان

3-احداث 8 سالن کوچک برای شهرهای کم جمعیت و روستاها

همچنین مقرر شد وزارت کار و امور اجتماعی نسبت به اختصاص مبلغ 7.5 میلیارد ریال جهت احداث یک ورزشگاه کارگران در مرکز استان اقدام کند و به همین میزان اعتبار ازمحل اعتبارات استانی تامین شود. همچنین وزارت نفت مکلف شد از محل منابع خود نسبت به احداث 6 سالن ورزشی و 3 استخر سرپوشیده درمراکز شهرستان های استان اقدام کند.

•احداث مجتمع سینمایی و تالار بزرگ شهر بیرجند:

در دومین سفر، به منظور توسعه زیربناهای فرهنگی مرکز استان و نیاز مبرم شهر بیرجند به مراکز فرهنگی و تالارهای کنفرانس، مقرر شد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به انجام مطالعه و احداث مجتمع های پردیس سینمایی و تالاربزرگ شهر بیرجند و پیش بینی اعتبار پس از اخذ مجوز از کارگروه مندرج در آیین نامه اجرایی ماده (32) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سال 1387 اقدام کند.

*مصوبات دور اول سفر هیئت دولت به استان خراسان جنوبی

تعداد مصوبات سفراول رئیس جمهور به استان خراسان جنوبی در سال 1384 ، 39 مصوبه و 110 توافقنامه بود که از این تعداد 3/92 درصد مصوبات عملیاتی شده و 7/7 درصد آن در دست اقدام است.

در مجموع احداث استادیوم 15 هزار نفری بیرجند، اتصال بیرجند به راه آهن سراسری بافق مشهد، احداث نیروگاه سیکل ترکیبی در قاین، احداث پست 400 کیلو ولت در بیرجند، توسعه دانشگاه ها و مراکز آموزشی، ایجاد دانشگاه صنعتی شرق توسط وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری و صنایع و معادن، ایجاد فیبرنوری در نوار مرزی ایران و افغانستان، معافیت مالیاتی شرکتهای تعاونی و تولیدی و راه اندازی گمرکات استان از جمله مصوبات سفر اول رئیس جمهور به خراسان جنوبی است.

*مصوبات دور دوم سفر هیئت دولت به استان خراسان جنوبی

در سفر دوم در سال 1386 به خراسان جنوبی 118 مصوبه به تصویب رسید که تاکنون 6/35 درصد عملیاتی شده، 69/51 درصد در دست اقدام و 71/12 درصد آن در دست پیگیری است.

اختصاص 20 میلیارد ریال برای ایجاد، تکمیل و توسعه پروژه های آموزشی دانشگاه پیام نور، انجام مطالعه و احداث مجتمعهای پردیس سینمایی و تالار بزرگ شهر بیرجند، اختصاص دو میلیارد ریال برای توسعه فعالیتهای فرهنگی از سوی وزارت ارشاد اسلامی، ایجاد موزه بزرگ استان، نصب و راه اندازی مرکز تلفن همراه استان، احداث 25 سایت BTS تلفن همراه برای پوشش شهرها، جاده ها و روستاهای استان و بهره برداری از فیبر نوری در نوار مرزی و اتصال گمرک و بازارچه های مرزی از طریق آن از جمله مصوبات سفر دوم رئیس جمهور به این استان است.

 

*مصوبات دور سوم سفر هیئت دولت به استان خراسان جنوبی

در سفر سوم در سال 1388، 100 مصوبه در سر فصل های مختلف فرهنگ و هنر، سرمایه گذاری و اشتغال، زیربنایی و مسکن، انرژی، صنعت و کشاورزی و آموزش، بهداشت و درمان به تصویب رسید.

صدور مجوز برای تاسیس دانشکده دارو سازی و داندانپزشکی در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، صدور مجوز راه اندازی دانشکده پرستاری مامایی در قاین، تجهیز بیمارستانهای 32 تختخوابی سربیشه و درمیان در سال 89 و اختصاص پنج میلیارد ریال برای انجام مطالعات ایجاد پنج شرکت سهامی زراعی در سال 91 از جمله مصوبات سفر سوم رئیس جمهور به استان خراسان جنوبی است.

توسعه و تجهیز فضاهای ورزشی، احداث 20 باب خانه سازمانی در مناطق محروم استان به منظور جذب نیروی متخصص، افزایش دو برابری سرجمع اعتبارات عمرانی استان در سال 88 و افزایش پروازهای تهران - بیرجند - تهران و برقراری پرواز حج و سوریه از فرودگاه بیرجند از دیگر مصوبات است.

 

نگاهی به عملکرد استان در سال 89 و90

بهداشت ودرمان

1. پیگیری امورات بهداشتی ودرمانی استان

2. پالایش و پاسخگویی به نامه های ارجاعی 2396 مورد

3 . پیگیری ومکاتبات مربوط به کمبود پزشک عمومی وتخصصی درمرکز استان وشهرستانهای تابعه

4 . پیگیری مصوبات کارگروه تخصصی سلامت وامنیت غذایی استان

5 . تشکیل کمیته اتلاف سگهای ولگرد وکنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری

6 . تشکیل جلسات ستاد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان وپیگیری مصوبات ودستورالعملهای ارسالی از مرکز

7. تشکیل کارگروه بیماریهای خاص استان وپیگیری امورات مربوط به بیماران خاص وساختمان مرکز که درحال احداث است

8 . پیگیری ومکاتبه امورات وساماندهی متکدیان در مرکز استان وشهرستانهای تابعه

9 .پیگیری امورات درمانی مراجعه کنندگان ومعرفی آنها به مراکز خیریه ودارالشفاء حدودا 60 مورد به کمیته امداد امام ، 30مورد به دارالشفاء ، 30 مورد به مراکز خیریه وهلال احمر

10 . پیگیری مصوبات کارگروه تخصصی سلامت وامنیت غذایی شهرستانهای تابعه

11 . پیگیری نامه های مردمی واصله از دفتر ریاست محترم جمهوری

12 . پیگیری ومکاتبه درمورد سویه جدیدی از بیماری تب برفکی درکشورهای شرق آسیا دراستان وجلوگیری از ورود وخروج دام زنده از استان به سایر نقاط

13 .پیگیری در مورد فراگیر شدن بیمه های روستایی

14 . پیگیری درمورد قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی

15 . پیگیری درمورد مطالبات داروخانه ها وپزشکان از سازمان تامین اجتماعی

16 . شرکت در کمیته علمی اجرایی بیماریهای مشترک انسان وحیوان

17 . پیگیری درمورد احداث بیمارستانهای قاین ، سربیشه وسرایان وبحث تحویل وتحول از مسکن وشهرسازی به دانشگاه علوم پزشکی

18 . شرکت در جلسات تدارک وتوزیع داروی استان وپیگیری امورات مربوط به تاسیس شعب پخش سراسری دارودر استان

19 . ارائه مقاله اسلام واعتیاد با همکاری همکاران محترم جناب آقای مرتضوی وصفوی وارائه آن در همایش پیشگیری از اعتیاد به شکل پوستر

سازمان بازرگانی

سازمان بازرگانی استان خراسان جنوبی از پنجم مهر ماه 1383 با هدف دستیابی به اهداف کلان اقتصادی نظام مقدس جمهوری اسلامی و سیاستهای وزارت بازرگانی عملاً فعالیت خود را در استان تازه تأسیس خراسان جنوبی آغاز کرد. در طول چند سال گذشته، شکل گیری ساماندهی امور اصلی و زیربنایی و ترمیم تشکیلات را به نحو مطلوب پیگیری کرده، بطوری که موفق به کسب رتبه های مختلف شده است.

 

از مهمترین اقدامات سازمان بازرگانی در سال 89 به صورت بسیار کلی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

-پرداخت بیش از 080/928/559/14 ریال جوایز صادراتی به تجار و بازرگانان استان

-صادرات بیش از 170میلیون دلار انواع کالاهای غیر نفتی و واردات بیش از 9 میلیون دلار

-بررسی بیش از 64 پرونده ثبت سفارش واردات کالا به ارزش دلاری 976/669/21مورد در سال 89اعزام هیئت تجاری –بازاریابی به کشور افغانستان در دیماه سال 89 و پذیرش هیئت تجاری سرمایه گذاری از کشور افغانستان در اردیبهشت 89

-برگزاری بیش از 20 نمایشگاه تخصصی و فروش در محل نمایشگاه های استان

-برگزاری میز تخصصی سنگ و مواد معدنی در فروردین ماه 89،همایش ملی گیاهان دارویی در خرداد ماه 89،همایش زعفران (طلای سرخ )در ابانماه 89 و همایش تقدیر از صادر گنندگان نمونه و خادمان برتر حوزه صادرات استان در ابانماه سال 89

-شرکت در 14 کارگروه امور اقتصادی و تولیدی استان ،برگزاری 2 کارگروه توسعه صادرات ،3 کمیته تخصصی بازرگانی ،5 کمیته تخصصی پایش تجارت خارجی ،5 جلسه شورای ساماندهی مبادلات مرزی در سال 89

-صدور 54 کارت بازرگانی و تمدید بیش از 103 کارت بازرگانی در سال 89

-صادرات به کشور افغانستان با بیش از 169 میلیون دلار مهمترین کشور مقصد صادراتی استان بوده است

-انجام 71253 مورد بازرسی از واحد های صنفی و غیر صنفی در کل استان.

-ارسال 1858 فقره پرونده های تخلف صنفی و غیر صنفی به ارزش 91236541420 ریال به تعزیرات حکومتی استان.

-برگذاری تعداد 190 گشت مشترک پیرامون موضوعات مختلف از جمله پایانه های حمل و نقل بار و مسافر ، تاکسی های درون شهری ، رستوران ها ، اماکن اقامتی بین راهی ، مصالح ساختمانی و ...

-واگذاری 60 درصد از بازرسان شرکتی به مجمع امور صنفی

-برگزاری 6 طرح نظارتی شامل : نوروز 89،رمضان ، بازگشایی مدارس ، هدفمندسازی یارانه ها،شب یلدا ، نوروز 90

-ثبت اطلاعات تعداد 169 انبار در سامانه موجودی انبار و بروز رسانی آن در مقاطع 15 روزه

-تشکیل تعداد 10 جلسه قیمت گذاری پیرامون کالاها و خدمات اولویت یک

-رسیدگی به تعداد 142 فقره شکایت در خصوص شرکت های خودرو سازی به مبلغ 2407038679 ریال در حق شاکی

-نظارت مستمر بر شبکه توزیع کالاهای اساسی از جمله شیر ، مرغ ، گوشت و ...

-برگزاری جلسه تقدیر از رابطین ارزیابی به جهت رشد 64 درصدی عملکرد براساس نامه ابلاغی از وزارت متبوع در این خصوص

-پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت مبتنی بر ISO 9001- 2008 : انجام مراحل انتخابات مشاور این امر فاز اصولی پروژه آغاز گردید.

-رشد 64 درصدی در عملکرد سال 1388نسبت به سال گذشته و نیز رتبه 5 دستگاهی در سطح استان گویای افزایش سطح کارایی و بهره وری سازمانی بوده است

-برنامه پنجم توسعه : برگزاری جلسات متعدد با حضور نمایندگان استانداری برنامه پنجم توسعه بخش بازرگانی با تعریف استراتژی ها، خط مشی، اهداف و مأموریتها تدوین شد.

-افزایش کاربران دبیرخانه الکترونیک سازمان از 30 کاربر همزمان به 50 کاربر

-برقراری لینک مستقیم با دیوان محاسبات استان جهت دسترسی به نرم افزارهای مالی سازمان

-تجهیز ادارات و نمایندگیهای شهرستانهای تابعه به امکانات شبکه کابلی با خریداران سویچ و رابط های مربوطه و واگذاری به آن واحدها

-افزایش سرویسهای شبکه به تعداد 7 عدد در سال 1389 بطوری که در حال حاضر جمعا" حدود 21 سرویس فعال در شبکه موجود می باشد

-تهیه 2 دستگاه IP Phone جهت بهره برداری در سطح شهرستانی و مکاتبه با مرکز درخصوص فعال سازی آنها در شبکه

-افزایش فضای هاستیگ وب سایت از 200 مگا بایت به 500 مگا بایت

-تمدید لاینس آنتی ویروسهای شبکه اتوماسیون بدون در برداشتن هزینه مالی

-اتصال سازمان به شبکه ویدئو کنفرانسینگ وزارت و نصب و راه اندازی تجهیزات مربوطه در دفتر ریاست سازمان با صفحه نمایش PIasma و برگزاری چندین جلسه آزمایشی از بستر ایجاد شده

-راه اندازی سرپرستی بازرگانی شهرستان بشرویه

-بروز رسانی بانک اطلاعات مدیران و کارکنان وزارت متبوع

-ذخیره سازی و توزیع 1000تن مرغ منجمد ،100 تن گوشت قرمز،500 تن برنج و 758 تن سیب و پرتقال در طرح هدفمندسازی یارانه ها و تنظیم بازار

-برگزاری 8 مورد نمایشگاه عرضه مستقیم کالا(بهاره وپائیزه) با مجموع 778 +غرفه در مرکز استان و 6شهرستان تابعه

-برگزاری 17 مورد انتخابات اتحادیه های صنفی

-برگزاری 4764 ساعت دوره های آموزش اصناف

-65 مورد بازرسی از اتحادیه های صنفی در شهرستان بیرجند

-رتبه برتر ثبت آمار و اطلاعات اصناف در میان استانهای کشور

-تعداد 20 دوره آموزش به بافی جهت آموزش 848 نفر از بافندگان با ظرفیت 16980 نفر ساعت آموزش

-معرفی 450 نفر از بافندگان شناسه داراستان به اداره کل تامین اجتماعی

-بهره مندی 1130 نفر از بافندگان خانگی،دست اندرکاران فرش ومجتمع قالیبافی از مبلغ 76700 میلیون ریال تسهیلات بانکی

حج و زیارت

الف) حج تمتع :

1- اعزام تعداد 1055 نفر زائر به حج تمتع در سال 89 که نسبت به سال قبل حدود 40 درصد افزایش داشته است.

2- برگزاری حدود 38 هزار نفر ساعت آموزش جهت زائرین حج تمتع سال 89

3- به منظور آموزش عملی مناسک ، نمایشگاه بزرگ حج و نماز در دومکان هیئت حسینی بیرجند و حسینیه امام رضا (ع) همزمان با نوزدهمین اجلاس سراسری نماز از تاریخ 17/7/89 به مدت یک هفته برگزارشد و این نمایشگاه در کنار آموزش زائرین حج تمتع سالجاری استان محلی برای آشنایی زائرین سالهای آینده با اماکن زیارتی عربستان و تجدید خاطره ای برای زائرین سالهای گذشته و مکانی معنوی برای مشتاقان وآرزومندان سفربه دو شهرمقدس مدینه منوره ومکه مکرمه بود دراین نمایشگاه سعی شد جلوه ای از مدینه منوره در محل هیئت حسینی بیرجند و جلوه ای ازمسجدالحرام در محل حسینیه امام رضا (ع) طراحی و شبیه سازی شود.

ب) عمره مفرده:

1- در عمره سال 89 تعداد 4442 نفر در قالب 28 کاروان از استان به عمره مفرده اعزام شدند.

2- برگزاری حدود 40 هزار نفر ساعت آموزش جهت زائرین عمره مفرده سال 89

3- راه اندازی مجدد پروازهای عمره از فرودگاه بیرجند

ج) عتبات عالیات عراق و سوریه:

1- آمار زائرین اعزامی ازاستان به عتبات عالیات عراق درسال 89 تعداد 16408 نفر بوده که نسبت به آمارسال 88 حدود 50 درصد افزایش را نشان می دهد.

2- راه اندازی پروازهای مستقیم بیرجند – دمشق

3- راه اندازی پروازهای عتبات عالیات عراق از مسیر بیرجند – آبادان

4- راه اندازی پروازهای مستقیم عتبات عالیات عراق از فرودگاه بیرجند به بغداد

سایر اقدامات انجام شده در سال گذشته

1- رایزنی جهت استقرار امور روحانیون بعثه مقام معظم رهبری در استان و تسهیل امور روحانیون و مداحان استان

2- شناسایی، جذب وآموزش نیروهای تحصیلکرده وکارآمد درحوزه زیارتی وافزایش کارگزاران زیارتی استان از 700 نفر به بیش از 900 نفر از نیروهای مومن، مخلص و ایثارگر و عاشق خدمت به زائرین

3- جذب روحانیون و مداحــان جوان وعلاقه مند به حج وزیارت وافزایش تعداد روحانیون و مداحان کاروانهای زیارتی از140 نفر به 400 نفر

4- برگزاری گردهمایی زائرین حج، عمره وعتبات عالیات بطورمیانگین هفته ای یکباردر مرکز وشهرستانهای استان و برقراری ارتباط چهره به چهره با زائرین

5- پیگیری اخذ زمین جهت احداث مجتمع فرهنگی حج با همکاری کارگزاران زیارتی با هدف تکریم زائرین در جلسات آموزشی و توجیهی در فضای مطلوب و در خور شأن زائرین

6- تشکیل اتاق فکر حج، عمره، عتبات وسوریه و دریافت نظرا ت و پیشنهادات صاحبنظران و تطبیق با امور زیارتی در راستای برطرف کردن مشکلات احتمالی در این زمینه

 

عملکرد دفتراموراجتماعی

1-تهیه اطلس اجتماعی استان

2-تهیه بانک اطلاعات آسیب های اجتماعی استان

3-تهیه بانک اطلاعات نخبگان استان

4-تشکیل منظم کارگروه اجتماعی استان وپیگری مصوبات آن (8 جلسه)

5-عملیاتی کردن طرح پژوهشی آسیبهای اجتماعی استان که درسال 1388 توسط این دفترو بااعتباری به مبلغ 000/000/59 ریال تدوین شد

6-تشکیل منظم ستاد صیانت ازحریم امنیت عمومی وحقوق شهروندان درشهرستانها باپیگیری های مستمردفتر

7-تهیه اطلاعات کامل اساتید حوزه حجاب وعفاف وموسسات فرهنگی وقرآنی

8-اجرای گفتمان دانشجویی حجاب وعفاف دردانشگاه بیرجند

9-پیگیری مصرانه مصوبات کارگروه فرهنگ وهنر در سومین سفر ریاست محترم جمهوری وهیئت دولت به استان و ایجاد هماهنگی وگسترش روحیه همکاری بین متولیان فرهنگی استان دراین خصوص

10-آنالیز دقیق آسیبهای اجتماعی استان براساس داده هایی که ازسراسر استان بصورت ماهیانه ومنظم جمع آوری می شود.

11-ساماندهی خانه های سالمندان

12-گسترش فعالیتهای پیشگیرانه واطلاع رسانی در اماکن عمومی ، دانشگاهها ، آموزش وپرورش و مراکز نظامی بصورت مستمر بخصوص درحوزه جوانان و نوجوانان از خطر ابتلا به مواد مخدر و داروهای شیمیائی و صنعتی از طریق رسانه های تصویری در قالب تهیه برنامه های آموزشی ـ تلویزیونی و رادیوئی درسطح استان

13-پیگیری و حمایت جدی از مددجویان آزاد شده در جهت عدم بازگشت به اعتیاد توسط دستگاههای اجرائی ذیربط

14- پیگیری اشتغال خانواده زندانیان براساس موافقت نامه فیمابین اداره کل کارواموراجتماعی، شورای هماهنگی مبارزه بامواد مخدر ، سازمان تامین اجتماعی و...

15-پیگیری توسعه کارگاههای آموزشی فنی و حرفه ای در زندان ها برای زندانیان

16-جمع آوری آمار آسیب های اجتماعی استان از فرمانداری های تابعه به صورت سه ماهه

17-تجزیه وتحلیل آسیب های اجتماعی استان براساس آمارهای موجود

18-جمع آوری مستندات لازم در حوزه حجاب وعفاف از دستگاههای اجرائی استان و برپایی غرفه استان در نمایشگاه ملی عفاف وحجاب تهران (مرداد وشهریور 89 )

19-انعکاس اهم مسائل و گزارشات دریافتی مربوط به طرح هدفمند سازی به معاونت اجتماعی وزارت کشور

سازمانهای مردم نهاد

1-برگزاری هفت جلسه هیئت نظارت برتاسیس وفعالیت سازمانهای مردم نهاد استانی جهت بررسی 13 پرونده

2-برگزاری 3کارگاه آموزشی طرح آمارگیری سمن ویژه کارشناسان فرمانداریهای تابعه

3-توزیع بسته های آمارگیری بین کارشناسان فرمانداریها

4-برگزاری جلسه توجیهی پرسشگران وآموزش آنها جهت اجرای دقیق طرح آمارگیری

5-جذب 000/000/80ریال اعتبار از وزارت کشور و تقسیم آن بین سازمانهای مردم نهاد در قبال ارائه طرح

6-برگزاری نشست های متعدد و ایجادهماهنگی های لازم با مدیران سمنهای استانی به مناسبتهای مختلف از جمله ایام دهه مبارک فجر

7-بازدید از تعدادی از سمنهای استان وشرکت در مجامع عمومی آنها

8-شرکت در دوره های آموزشی ونشستهای تدوین شده از سوی وزارت کشور با کارشناسان سازمانهای مردم نهاد کشور

9-برگزاری دوره آموزشی سیستم مکانیزه سازمانهای مردم نهاد برای کلیه کارشناسان سازمانهای مردم نهاد فرمانداریهای تابعه با دعوت از کارشناس وزارت کشور

10-ورود اطلاعات سازمانهای مردم نهاد به سیستم مکانیزه که هنوز ادامه دارد

11-برگزاری اولین همایش ونمایشگاه دستاوردها وتوانمندیهای سازمانهای مردم نهاد استان با حضورفعال سمنها از کلیه شهرستانهای استان با حضور مدیر کل سازمانهای مردم نهاد وزارت کشور

12-شناسنامه دار کردن کلیه سمنهای استان

 

پروژه های قابل افتتاح در هفته دولت امسال

افتتاح 752 پروژه عمرانی، تولیدی و اقتصادی در هفته دولت امسال با اعتباری بالغ بر بر 203 میلیارد تومان و ایجاد هشت هزار و 487 نفر اشتغال مستقیم و شش هزار و 479 اشتغال غیر مستقیم.

بهره برداری از 27 پروژه در بشرویه، 160 پروژه دربیرجند ،63پروژه در درمیان، 48 پروژه در سرایان ، 58 پروژه در سربیشه، 76 پروژه در فردوس، 131پروژه در قاینات،115پروژه در نهبندان، و76 پروژه با ماهیت استانی.

افتتاح 17 طرح آبرسانی با 24 روستای برخوردار و 49 میلیارد ریال اعتبار ، 54 طرح برق رسانی با 54 روستای برخوردار و34 میلیارد ریال اعتبار، 17 طرح هادی روستایی با 17 روستای برخوردار و20 میلیارد ریال اعتبار ، سه فضای آموزشی با 3 روستای برخوردار و910 میلیون ریال اعتبار، 16 پروژه راه روستایی با 26 روستای برخوردار و 47 میلیارد ریال اعتبار، هشت خانه عالم با یک میلیارد و200 میلیون ریال اعتبار و سه فضای ورزشی با 11 روستای برخوردار و 15 میلیارد ریال اعتباردر روستاهای استان.

همچنین 15 پروژه با اعتباری بالغ بر 157 میلیارد ریال از پروژه های هفته دولت امسال مربوط به مصوبات سفرهای هیئت دولت به استان است که گاز رسانی به جایگاه سی.ان.جی بشرویه با 10 میلیارد ریال اعتبار ، سالن ورزشی خور با 4 میلیارد ریال اعتبار ، بهسازی محور بیرجند–سربیشه با 69 میلیارد ریال اعتبار، مدرسه راهنمایی شوکت آباد بیرجند با 6 میلیارد ریال اعتبار ، سالن ورزشی روستای بیچند نهبندان با 5 میلیارد ریال اعتبار و گازرسانی به جایگاههای سی.ان.جی قاین ، آرین شهر ، فردوس ، اسلامیه و بیرجند با 50 میلیارد ریال اعتبار از مهمترین آنهاست.

51 پروژه شاخص در استان در هفته دولت توسط استاندار خراسان جنوبی افتتاح خواهد شد که 885 میلیارد ریال برای این پروژه ها هزینه شده است.

بهره برداری از مجموعه ورزشی شرکت گاز استان، بهسازی محور بیرجند - سربیشه، گاز رسانی به مسکن مهر بیرجند، تکمیل خط فاضلاب فردوس ، افتتاح مرکز آموزش فنی و حرفه ای خواهران فردوس و تامین برق سه راهی شهید زارعی فردوس وسایت مخابراتی جاده فردوس– بشرویه از مهم ترین پروژه ها قابل افتتاح در هفته دولت است.

66پروژه احداثی با 50 هزار و 959 متر مربع زیربنا، 42پروژه قنوات با 7 میلیارد و200میلیون ریال اعتبار ، 72 پروژه آبرسانی جهاد کشاورزی با 65 میلیارد ریال اعتبار، 16پروژه پیشگیری و مهار سیل آب با 6میلیارد و300 میلیون ریال اعتبار، افتتاح 7 هزار و788 هزار متر مربع فضای آموزشی و4 هزار و420 واحد مسکونی مسکن مهر در استان در هفته دولت به بهره برداری خواهد رسید، این در حالیست که 10 خانه عالم نیز علاوه بر خانه های عالم ساخته شده از سوی سازمان تبلیغات اسلامی ، توسط بسیج سازندگی در استان خراسان جنوبی طی هفته دولت افتتاح می شود.

 

پروژه های قابل افتتاح در هفته دولت به تفکیک فصول مختلف

در فصل آموزش 12 پروژه ، در فصل ارتباطات وفن آوری ارتباطات 105 پروژه ، در فصل انرژی 86 پروژه ، در فصل بهداشت ودرمان 8 پروژه ، در فصل تربیت بدنی 7پروژه ، در فصل حمل ونقل 19 پروژه ، در فصل رفاه وتامین اجتماعی 9 پروژه ، در عمران شهری و روستایی 187 پروژه ، در فصل فرهنگ وهنر 3پروژه ، درمنابع آب 52 پروژه و در کشاورزی 226 پروژه مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

آغاز عملیات اجرایی 24 پروژه عمرانی در هفته دولت در حوزه های شرکت گاز، آب و فاضلاب شهری، شهرداری، آب منطقه ای، اداره کل اوقاف وامور خیریه و سازمان فنی و حرفه ای.

آغاز عملیات اجرایی پروژه گاز رسانی به شهرستان سربیشه، گاز رسانی به پنج جایگاه سی.ان.جی، گاز رسانی به شش روستای قاین، گاز رسانی به روستاهای فردوس، عملیات اجرایی شبکه جمع آوری فاضلاب سربیشه و احداث مخزن پنج هزار متر مکعبی تامین آب واحدهای مسکونی شمال شهر بیرجند در هفته دولت.

افتتاح هشت هزار و 557 پروژه عمرانی، تولیدی، اقتصادی و خدماتی در استان از سال 84 تاکنون در استان خراسان جنوبی با اعتباری بالغ بر یک هزار و 300 میلیارد تومان از اعتبارات دولتی، بخش خصوصی و تسهیلات بانکی.

از مجموع پروژه های سال 84 تاکنون هفت هزار و 169 پروژه در بخش عمرانی، 510 پروژه تولیدی و اقتصادی با اعتبار 411 میلیارد تومان و 878 پروژه خدماتی شهرداری با اعتبار 79 میلیارد تومان در این مدت در استان خراسان جنوبی بهره برداری رسیده است.

بيشتر
نسخه قابل چاپ