• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1397/8/14 دوشنبهسخنرانی وزیر کشور در هفتمین همایش پدافند غیر عامل بخش دوم
رحمانی فضلی: در معرض بیشترین تهدید هستیم؛ پس باید بیشترین توجه را به پدافند غیرعامل داشته باشیم/ باید مردم را مصون کنیم و برای این کار به مردم اعتماد کنیم
وزیر کشور: در چهل سال پس از انقلاب اسلامی، انواع اقدامات و هجمه های دشمن را شاهد بودیم از عملیات و جنگ روانی گرفته تا رسانه ای؛ پس ما که در معرض بیشترین تهدید هستیم باید بیشترین توجه را به پدافندغیرعامل داشته باشیم.
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، دکتر رحمانی فضلی که در هفتمین همایش  پدافند غیر عامل سخن می گفت در ادامه بحث مبنائی خود، گفت: واقعیت این است که انسان کمال گرا و حقیقت طلب و غایت اندیش است و آن غایت و کمال، حقیقتی است که خداوند در وجود انسان نهاده است و انسان جستجوگر در طول زندگی خود در حقیقت به دنبال آن کمال و غایت رهسپار است.
رئیس شورای اجتماعی کشور با افزودن اینکه؛ حوزه ادراک و معرفت این غایت و کمال در چارچوب دل یا عقل بشری ایفای نقش می کند، گفت: دانشمندان و فلاسفه به این رسیده اند که مکاتب مادی گرا چه از جنس سوسالیستی و چه از جنس لیبرالی قادر به پاسخگویی به سوالات اصلی بشر و حقیقت طلبی و غایت گرایی انسان نیستند، چون این مکاتب، صرفاً برخاسته از تفکرات انسانی است و انسان هم موجود ناقصی است و نقصان عقل بشری در گذر زمان در حال تکامل است. در نتیجه این مکاتب ناقص نیز در گذر زمان در حال تکامل خواهند بود و زندگی انسان نمی تواند بر امر ناقص استوار شود. نتیجه عینی و عملی چنین روندی این است که مکاتب بشری در حوزه های انسانی دچار شکست شده اند.
رحمانی فضلی با اشاره به اینکه انسانهای حقیقت طلب به دنبال ایدئولوژی ای هستند که دل آنها را آرام و عقلشان را قانع کند، اظهار کرد: ما معتقدیم آن اندیشه، تفکر و اعتقادی که ریشه در خیر دارد و برخاسته از قدرت مطلق است و می تواند دلهای نیازمند و عقلهای محتاج را سیراب کنند، اسلام است.
وی ادامه داد: همین تفکر و همین برداشت از فلسفه سیاسی و ارزشهای دینی و اعتقادی موجب پیروزی انقلاب اسلامی شد. امام (ره) با تکیه بر همین ارزشهای دینی و اصول اعتقادی و اخلاق صحیح مبتنی بر این اصول توانست بزرگترین قدرت منطقه ای را نابود کند.
وزیر کشور افزود: دشمنان هم از همین نوع نگاه به اسلام نگران هستند. لذا اگر می خواهیم در ذیل مفهوم پدافند غیرعامل در مواجهه با یک صف آرایی بزرگ قرار گیریم، اولین عنصر مصون سازی عموم جامعه در برابر تهاجمات و ابهامات و انحرافات است که از قضا در بسته بندی های رسانه ای بسیار جذاب هم ارائه می شود.
وزیر کشور تصریح کرد: اگر به عنوان پدافند غیرعامل به دنبال شناسایی تهدیدها و مصون سازی و بازدارندگی و برخورد مناسب هستیم، بزرگترین تهدیدها در عرصه اعتقادی و فکری است.
وی افزود: باید مردم را مصون کنیم و برای این کار به مردم اعتماد کنیم. چرا که اصلی ترین محور مؤثر و متنفذ در حوزه پدافند غیرعامل مردم هستند. مردم هم موضوع و هم عامل پدافند غیرعامل هستند. موضوع از این جهت که ما به دنبال امنیت این مردم هستیم وعامل از آن جهت که می خواهیم امنیت را توسط همین مردم ایجاد کنیم.
رحمانی فضلی اشاره کرد: همه آنچه ما داریم به قول مقام معظم رهبری بر دوش مردم است و ما مدیون مردم هستیم و برای ایجاد رضایتمندی و مشارکت واقعی مردم باید در مسیر ارتقاء رضایتمندی اقناعی مردم حرکت کنیم. چرا  که وقتی مردم همکاری بیشتر و نقش موثرتری ایفا می کنند که هم اقناع شده باشند و هم راضی باشند.
وی با بیان اینکه پایه حوزه اقناع و حمایت مردم در عرصه اعتقادات است، افزود: در حوزه اعتقادی با مردمی مواجه هستیم که هرروز خود را اثبات کرده اند و آخرین اثبات آنها، دفاع مردم از انقلاب در روز گذشته؛ روز سیزده آبان بود. آنهایی که برای سیزده آبان برنامه ریزی می کردند، در خوش بینانه ترین حالت، تصور این برخورد مردم را نداشتند. مردم فعال در صحنه حاضر شدند و شعارهایی خلق کردند که در جهت صیانت از انقلاب بود و این حرکت، مصداق پدافند غیرعامل بود.
وی افزود: از دیروز تمام رسانه های خارجی چه مخالف و چه موافق در حال تفسیر این پدیده و واقعیت هستند.
وزیر کشور در ادامه با تاکید بر اینکه آنچه ما باید توجه داشته باشیم، دِین و تعهد متقابل ما به مردم است، افزود: پاسخ این سؤال که چگونه می خواهیم استقامت، مقاومت و تحمل و همراهی مردم را پاسخ دهیم، بی تردید این است که انجام دِین ما به مردم در حوزه رضایتمندی است.
وی با اشاره به اینکه رضایتمندی هم در حوزه پدافند غیرعامل است، گفت: تأمین ملزومات زندگی و کف شرایط مطلوب در شأن ملت مسلمان برای عموم مردم که تحت لوای یک حکومت دینی زندگی می کنند، جزئی از وظیفه ماست.
وزیر کشور با بیان اینکه مردم اصلی ترین محور پدافند هستند، افزود: اگر رضایتمندی مردم نباشد ما حتماً در ایفای وظایف خود دچار مشکل شده ایم و آسیب آن را هم خواهیم دید.
دکتر رحمانی فضلی افزود: عواملی که در حوزه اقتصادی و تأمین معیشت مردم کار می کنند، نه در قالب جریان تخصصی پدافند غیرعامل، بلکه به عنوان کسانی که در دستگاههای مختلف هستند و کار اقتصادی می کنند و مسئولیت اداره امور اقتصادی را بر عهده دارند، ذهن و باورشان در کنار انجام وظایف تخصصی، باید در حوزه پدافند غیرعامل هم معطوف باشد.
وی اشاره کرد: در یکسال اخیر با برخی تحولات اجتماعی، اعتراضات و ناآرامی هایی روبرو بوده ایم که وقتی ریشه یابی می کنیم و تحلیل ها را طبقه‌بندی می کنیم، این تهدیدات بسیارمهم تلقی می شود و نباید از کنار این موضوعات به سادگی بگذریم.
وی افزود: این تهدیدات به دشمنان کشور فرصت می دهد تا تحلیل غلط خود را عینیت بخشند و بعد بگویند کار ایران تمام است و منافق، سلطنت طلب، ضد انقلاب و دیگران جمع شوند و دچار این توهم شوند که می توانند کاری از پیش ببرند. این چنین تحلیل های غلطی بر پایه رصد برخی نارضایتی ها ایجاد می‌شود و در داخل موجب نگرانی مردم و متدینین می شود. لذا باید در این حوزه های مرتبط با رضایتنمدی، بیش از پیش مراقبت کنیم و از جمله در پروژه های اقتصادی، ایجاد اشتغال و شرایط مطلوب کار و سرمایه گذاری، بیش تلاش مضاعفی داشته باشیم. اینها مبانی کار هستند.
وزیر کشور خاطرنشان کرد: بخش های تخصصی تر پدافند غیر عامل، حوزه های پیش بینی و بازدارندگی است که بارها بحث کردیم و سردار جلالی نیز این موضوع را به خوبی اداره کرده اند. با سعی و تلاش و همکاری خوب کار را دنبال می کنند. البته، این کار نباید با سختی و کندی پیش برود، بلکه باید مسیر همواری برای این کار ایجاد شود و هرکسی که در ضرورت پدافند غیرعامل شک دارد، به صورت عینی با موضوعات مواجه و توجیه شود.
وی اضافه کرد: حتی کشورهایی که یک روز هم با جنگی مواجه نشده اند، قوی ترین نظام پدافند غیرعامل را دارند و مسائل مرتباً در دوره های خاصی‌ یادآوری می شود و مردم کاملا آماده هستند؛ چراکه این اقتضای فطرت بشری و عقلانیت است که انسان حافظ امنیت خود باشد.
وزیر کشور با اشاره به اینکه پدافند غیرعامل یعنی امنیت تاکید کرد: بدون امنیت هیچ کاری پیش نخواهد رفت. امنیت در وجود همه موجودات نهاده شده است و کل نظام هستی بر مبنای اصول امنیتی چیده شده است.
وی با تاکید بر اینکه تحصیل و تأمین امنیت، پیش از وقوع حادثه باید مورد توجه واقع شود، نه اینکه منتظر بمانیم پس از وقوع حادثه ای امنیتی ایجاد کنیم، گفت: تجربه می گوید که پیش گیری هزینه کمتری دارد و حتی در عرصه پدافند غیر عامل، اگر در یک چارچوب برنامه ریزی شده و متقن پیش برویم، با هزینه های زیادی نیز مواجه نخواهیم بود چرا که در این مسیر، عمده ترین رویکرد، اصول و قوانین و دستورالعمل های است که باید در عمل لحاظ شود.
رحمانی فضلی گفت: پیشگیری موضوع مهمی است که نیازمند قدرت پیش بینی کنندگی و آینده نگری است که آن هم منطبق بر دانش و تکنولوژی ما است. ما باید در پدافندغیرعامل تجهیز شویم و باید با تلاش این امر را جا بیندازیم، منتها باید بدانیم در چه حوزه های وارد شویم و چه وقت و چگونه وارد شویم که مسیر اصلی جامعه دچار کندی یا متحمل هزینه های اضافی نشود.
وی افزود: ما کشوری در معرض حمله ها و هجمه های دشمنان هستیم. در چهل سال انقلاب انواع اقدامات و هجمه های دشمن را شاهد بودیم از عملیات و جنگ روانی گرفته تا رسانه ای. پس ما که در معرض بیشترین تهدید هستیم باید بیشترین توجه را به پدافندغیرعامل داشته باشیم.
وزیر کشور گفت: ان شاءا... با هدایت و هماهنگی سازمان پدافند غیرعامل و مدیریت سردار جلالی و همکاری و انسجام و همگرایی همه دستگاه ها، برای موضوع پدافند غیرعامل برنامه ریزی منسجم و دقیق داشته باشیم و لحظه به لحظه این برنامه ها در مسیر تحقق به پیش برود. البته ان شاء ا... شاهد تحقق هیچ تهدیدی نباشیم، اما درصورت بروز هرگونه تهدیدی، باید با اتکاء به اقدامات قبلی در عرصه پدافند غیر عامل، هزینه ها و آسیب های آن را پیشاپیش کم کرده باشیم و به مردم عزیز امنیت خاطر بیشتری بدهیم.
نسخه قابل چاپ

تحت نظارت وف بومی