جمعه 3 آذر 1396   12:35:11
اخبار برگزیده
دکتر رحمانی فضلی در بوشهر: اگر تغییرات اجتماعی مدیریت نشود این تغییرات جامعه را مدیریت میکند و مشکلات خاصی را در جامعه فراهم میآورد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ دکترعبدالرضا رحمانی فضلی در نشست مشترک کارگروه تخصصی اجتماعی و فرهنگی و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بوشهر با بیان اینکه آسیب های اجتماعی یکی از اصلی ترین موضوعات جوامع است اظهار داشت: هر نوع فعالیتی در جامعه بدون توجه به آسیبهای اجتماعی انجام شود آن طرح و پروژه ناموفق خواهد بود.
وی با بیان اینکه ما در برخی شاخصها و آمارهای جهانی از جمله در انسجام، آموزش و اتحاد جایگاه مهمی در جهان داریم، تصریح کرد: توجه به آسیبهای اجتماعی از تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی در 3 موضوع تهاجم فرهنگی، تغییرات اجتماعی و سبک زندگی است که این مباحث باید به طور ویژه مورد توجه قرار گیرد.
وزیر کشور با بیان اینکه تغییرات اجتماعی سریع آثار خود را نشان میدهد، افزود: به سبب وجود فن آوری های برتر و پیشرفته، تغییرات اجتماعی در جامعه مرزها را درنوردیده و در همه لایههای جامعه اثر خود را میگذارد.
دکتر رحمانیفضلی با اشاره به اینکه آگاهیبخشی جامعه یک ضرورت اجتنابناپذیر است، تأکید کرد: آگاهی بخشیدن به جامعه سبب انتخاب در بخشهای مختلف و ایجاد رفتار در مردم میشود.
وی با تأکید بر نهادینه شدن موضوعات اجتماعی و فرهنگی در جامعه تصریح کرد: تغییرات اجتماعی و فرهنگی در جامعه به آسانی امکانپذیر نیست و در این حوزه نیاز به کار مستمر با هدف برنامهریزی مشخص است.
وزیر کشور تأکید کرد: اگر تغییرات اجتماعی مدیریت نشود این تغییرات جامعه را مدیریت میکند و مشکلات خاصی در جامعه فراهم میآورد.
دکتر رحمانیفضلی از تدوین سند ملی برای5 آسیب اجتماعی خبر داد و گفت: سند ملی برای 5 آسیب اعتیاد، حاشیهنشینی، طلاق، مفاسد و مناطق بحرانی تهیه شده و اکنون برشهای استانی آن در حال تدوین است.
وی با بیان اینکه مقوله فرهنگی و اجتماعی باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد، افزود: با اجرای طرحهای پیشگیرانه میتوان جامعه را از بسیاری از آسیبها مصون نگه داشت.
وزیر کشور با اشاره به درمان معتادان خاطرنشان کرد: سالانه بیش از 700 هزار نفر از معتادان تحت درمان قرار میگیرند که حدود 10 تا 15 درصد آنان پاک میمانند و بسیاری از آنان به چرخه اعتیاد باز میگردند که در این راستا اجرای طرحهای پیشگیرانه در جلوگیری از اعتیاد اثربخشتر است.
دکتر رحمانیفضلی خاطرنشان کرد: اگر جامعهای سالم، پویا و با نشاط داشته باشیم بسیاری از موضوعات اجتماعی به نحو مطلوب اجرا و آسیبهای اجتماعی پیشگیری میشود.
وی با تأکید بر اجتماعی کردن مقابله با مشکلات و آسیبهای اجتماعی گفت: با اجتماعی کردن مقابله با این آسیبها و مشارکت بیشتر مردم در این عرصه ضمن اینکه جامعه از بسیاری مشکلات مصون میماند راهکار جدی در حوزه پیشگیری تلقی میشود
وزیر کشور با تأکید بر ارتقای نقشآفرینی جامعه در کاهش آسیبهای اجتماعی تصریح کرد: در این حوزه مشارکت سمنها اثربخش است ولی باید این سازمانهای مردمنهاد تقویت شوند.
دکتر رحمانیفضلی از افزایش سازمانهای مردمنهاد در کشور خبر داد و گفت: سازمانهای مردمنهاد از 4 هزار سازمان به 8 هزار سازمان رسیده است ولی توانمندی، انسجام، کارآیی و تأثیرگذاری آنان به معنای واقعی پیدا نکردهاند که باید این سمنها تقویت و حمایت جدی شوند.
وی با بیان اینکه استان بوشهر میزبان مسافران نوروزی از اقصینقاط کشور است، خاطر نشان کرد: در این عرصه ایجاد شرایط نشاط اجتماعی همراه با ظاهرسازی زیبا و آراسته شهری باید مورد توجه قرار بگیرد تا مردم در این سفرها ضمن نشاط اجتماعی بهرهبرداری کافی از این برنامههای نوروزی ببرند.
وزیر کشور انتخابات را یکی از مهمترین برنامههای پیش رو دانست و افزود: در این حوزه امنیت و نشاط سیاسی در اولویت قرار دارد و باید شرایطی فراهم شود تا بر اساس قانون ضمن رعایت انصاف و عدالت نشاط سیاسی و امنیت در جامعه فراهم و شاهد حداکثری مردم در این عرصه مهم سیاسی و اجتماعی باشیم.
دکتر رحمانیفضلی با بیان اینکه انسجام، وحدت و نشاط سیاسی در جمهوری اسلامی ایران همواره زبانزد دیگر کشورها است، گفت: دشمنان در این عرصه برنامههای خود را طراحی و اجرا میکنند ولی مردم ایران اسلامی پای کارند و با مشارکت بالا در انتخابات و به دور از هر گونه تفرقه و اختلاف در این عرصه دشمن را ناامید میکنند.
وی با تأکید بر افزایش مشارکت مردم در انتخابات افزود: مردم همواره در این عرصه حضور حداکثری خود را نشان دادند وباید با فراهم کردن سلامت انتخابات شاهد امیدواری بیشتر مردم در جامعه باشیم.
دکتر رحمانیفضلی با تأکید بر اینکه انتخابات پیش رو باید به انسجام و وحدت و نشاط سیاسی تبدیل شود گفت: باید به دشمنان ثابت کنیم مردم پای کارند.
وزیر کشور با بیان اینکه ایجاد دعوا و دوقطبی فضای نامناسبی در انتخابات ایجاد میکند، تأکید کرد: اختلافات کنار گذاشته شود و در صحت و سلامت و افزایش مشارکت در انتخابات تلاش کنند.
وی تأکید کرد: هر اسمی بر اساس قانون از صندوق رأی خارج شود و مقام معظم رهبری آن را تائید کنند باید برای همه باید قابل پذیرش باشد.
وزیر کشور با تأکید بر توجه به مشکلات جزیره خارگ گفت: در نشست بررسی مشکلات این جزیره راهکارهای لازم ارائه شد و برای حل مشکلات منطقه عسلویه نیز باید سند طرح اجتماعی تدوین شود.
عكس هاي مرتبط :

نسخه قابل چاپ