• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
دیدگاه
1395/7/10 شنبهنجمه حسنی
قوام اقتصاد مقاومتی در کرمان با گفتمان بومی
کرمان به گواه کارشناسان و مسئولان ملی به دلیل راه اندازی گفتمان بومی و تغییر نگرش مردم در بخش اقتصاد یکی از استان های موفق در اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی است.
اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی در کرمان، تبدیل اقتصاد مقاومتی به گفتمان بومی، استانی و سرانجام ملی را به عنوان یکی از دلایل موفقیت و پیشتاز بودن این استان در اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی رقم زد.
کرمانی ها در روزگاری نه چندان دور همواره با نگاه به ظرفیت های این استان و عدم پیشرفت، آهی سینه سوز داشتند در حالی که امروز رشد و توسعه در استان و شهر کرمان آنچنان سرعت گرفته که هر کرمانی را به کرمانی بودنش مفتخرتر از گذشته کرده است.
امروز استاندار نوگرا و خلاق کرمان با در دست گرفتن سکان هدایت این استان اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی را چنان در دستور کار قرار داده که در بسیاری از موارد به الگوی ملی و کشوری تبدیل شده است.
و این جز به همت آحاد مختلف مردم با گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی در نهادهای دینی و فعالیت های فرهنگی و رسانه ای ممکن نبوده و پر واضح است که حلقه واصل تحقق اقتصاد مقاومتی وجود گفتمان ملی است.
تجربه در عرصه های مختلف نشان داده حرکت صرف بر مبنای شعار اقتصاد مقاومتی نه تنها نمی تواند به تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی منجر شود بلکه ممکن است در این مسیر کشور را به آسیب هایی نیز دچار کند.
مدیریت استان کرمان با اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی با قرار دادن نمایندگان دولت، نمایندگان مجلس و سرمایه گذاران در سه راس و ائمه جمعه ناظر بر آن عملا گفتمان سازی اقتصاد را در کرمان پیاده و اجرا کرد.
علیرضا رزم حسینی و همکارانش با استفاده از همه ظرفیت های انسانی و غیره و ایجاد هماهنگی و هم افزایی بین آنها این عوامل را در توسعه شهر و استان کرمان دخیل کرده است.
استفاده از ثروت های خرد مردم، پای کار آوردن سرمایه گذاران و عوامل دولتی، به کارگیری ظرفیت های خدادادی و نظارت روحانیت و ائمه جمعه بر اجرای طرح ها نمونه ای بارز از ایجاد گفتمان سازی اقتصاد در کرمان است.
حالا که اقتصاد مقاومتی حتی در دورترین روستاهای استان کرمان به فرهنگ، باور و دغدغه ای عمومی تبدیل شده رشد و توسعه از لابه لای آب و خاک این دیار قد برافراشته است.
کرمانی ها اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی را یک نیاز می بینند لذا با احصا و معرفی ظرفیت های مناطق خود درصدد رشد تعالی و رونق مناطق خود هستند چنانچه شهرستان قلعه گنج به عنوان شهر نمونه اقتصاد مقاومتی که یکی از محروم ترین مناطق کرمان از حیث فرهنگی و اقتصادی و غیره بود حالا توان عملیاتی خود را بازگرفته و به میدان تلاش آمده است.
در این بین ثبات و آرامش امروز کرمان به عنوان مهمترین رکن توسعه در این استان نتیجه همگرایی موجود بین اقشار مختلف با برنامه ریزی های استاندار کرمان بوده که البته نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان نیز در این زمینه نقشی بس تاثیرگذار داشته است.
آیت الله سید یحیی جعفری به عنوان محور اتحاد و وحدت استان کرمان ضمن همراهی با دولت در این استان از کج روی ها جلوگیری می کند و این موجبات آرامش استان را فراهم کرده است.