سه شنبه 3 بهمن 1396  
 
Tuesday, January 23, 2018  
 
الثلاثاء, جمادى الأولى 06, 1439  
 
banner banner banner
shoarsal
آیکون منو
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
دیدگاه
1396/1/10 پنجشنبهسید مهدی صادقی استاندار قم
استمرار روند رو به رشد استان قم در سال 95
نگاهی به اتفاقات خوب استان قم در حوزه های اقتصادی و عمرانی
سال 95 در سراشیبی پایان قرار گرفته است. سالی که هوشمندانه از طرف رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامگذاری شد و تمامی اقدامات، برنامه ریزی ها و جهت گیری ها در سطوح مختلف ملی و استانی، معطوف به این عرصه مهم شد.
همگام با پیشرفت های ملی در عرصه های گوناگون سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، توسعه و پیشرفت استان قم نیز در سال گذشته، روند مناسبی را طی کرد و با یاری خدا، عنایت رهبر معظم انقلاب، توجه ویژه دولت و همت و تلاش مجموعه های دولتی و نیز همدلی و همراهی دلسوزانه مردم و نخبگان، استان قم به توفیقات ارزشمندی در بخش های مختلف دست یافت.
سال گذشته در حوزه اقتصادی استان، به عنوان کلیدی ترین حوزه همسو با شعار سال و نیازمند توجه خاص، کارهای خوبی صورت گرفت. در این حوزه اقدامات و تلاش های رضایت بخشی برای میدان دادن به بخش خصوصی و احصاء و رفع موانع و مشکلات تولید و سرمایه گذاری در استان انجام گرفت. در این سال، جلسات کارگروه ها و ستادهای فرماندهی اقتصاد مقاومتی، تسهیل و رفع موانع سرمایه گذاری و اشتغال استان و کمیته های ذیل این جلسات به عنوان نشست های تخصصی مرتبط با رونق اقتصادی و اشتغال، به صورت مرتب و منظم و با یک روند کارشناسی شده ای برگزار گردید. موانع و مشکلات گریبانگیر حوزه تولید و اقتصاد و راهکارهای کمک به برون رفت از رکود فعلی حاکم بر فضای تولید و کسب و کار، محور اصلی این نشست ها را تشکیل می داد که با توجه به اهمیت این جلسات، در چند مورد با حضور معاون رئیس جمهور، وزراء و معاونین آن ها برگزار می شدند.
نتیجه این جلسات، هماهنگی ها و پیگیری ها، با یک خروجی قابل قبولی همراه بود و به حل مشکلات تعدادی از واحدهای تولیدی بزرگ دارای مشکل به ویژه در بحث کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش، منجر شد و واحدهای زیادی از تسهیلات بانکی اعطایی از سوی بانک ها برخوردار شدند. به عنوان مثال می توان به کارخانه فولاد غرب آسیا به عنوان یکی از مجتمع های بزرگ تولید فولاد در استان و کشور اشاره کرد که چند سالی را با مشکل تولید و تعدیل نیرو دست و پنجه نرم می کرد و تولید آن تقریباً متوقف شده بود اما با پیگیری های جدی استان و همکاری خوب مسؤلان وزارت صنعت، معدن، تجارت و بانک های مرکزی و سپه، خوشبختانه مشکلات این واحد حل شد و در آذر ماه، جشن ارتقاء تولید این واحد برگزار شد که باید از این موضوع به عنوان یکی از اتفاقات خوب سال 95 استان قم در حوزه تولید یاد شود. از دیگر رویدادهای خوب این حوزه می توان به بحث تغییر مثبت ایجاد شده در فضای کسب و کار و تولید کشور در دولت یازدهم و به خصوص بعد از توافق برجام اشاره کرد که اثرات این تغییر در استان قم علاوه بر بهبود فضای کسب و کار و چشم انداز اقتصادی استان، امیدواری سرمایه گذاران و صاحبان تولید، برای رونق بخشی به تولید و توسعه فعالیتهای اقتصادی را دو چندان کرده است. سال گذشته، فضای مناسبی برای تعامل و برداشتن موانع ارتباطی با کشورهای دیگر و درنتیجه کاهش هزینه های مبادلاتی واحدهای تولیدی و تجاری استان در ارتباط با صادرات محصولات و واردات مواد اولیه و ماشین آلات شکل گرفت. آمار بالای ورود هیأت های تجاری و سرمایه گذاری خارجی به استان و انجام مذاکرات جهت توسعه روابط تجاری ، سرمایه گذاری و انتقال تکنولوژی، نشانه های خوبی بود برای این مسأله که تولید و اقتصاد استان، کم کم در حال خروج از رکود و مشکلات ناشی از آن و بازگشت به دوران رونق است.
از دیگر اقدامات خوب حوزه اقتصادی، رشد چشمگیر توسعه شرکت های دانش بنیان در استان قم بود که با توجه به نقش مهم و اساسی شرکت های دانش بنیان در تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق اقتصادی، توسعه این مجموعه ها به عنوان یک راهبرد و اولویت مهم، در دستور کار استان قرار گرفت و امروز شاهد هستیم که حدود 50 شرکت دانش بنیان توانمند در استان مشغول فعالیت هستند.
در حوزه عمرانی نیز، سال 95، سالی پرکار و موفق برای استان قم بود. در این سال، پروژه های عمرانی متعددی از محل مصوبات سفر مقام معظم رهبری، سفر استانی سال 93 دولت و سایر منابع ملی و استانی، افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفتند. از طرح های مهم به بهره برداری رسیده سال 95، می توان به افتتاح ده ها پروژه در بخش عمران شهری و حمل و نقل درون شهری از جمله اتمام عملیات حفاری تونل خط یک مترو و آغاز عملیات اجرایی خط دوم این طرح به عنوان یک پروژه مهم زیربنایی و تکمیل پروژه های مهم نیمه تمام شهری مثل پروژه پل میثم، پروژه های بزرگ در بخش گردشگری، مراکز اقامتی و تفریحی، پروژه های آب و فاضلاب و شبکه های آبرسانی از جمله بهره برداری از سد کوچری به عنوان آخرین زنجیره چرخه اجرایی طرح عظیم انتقال آب از سرشاخه های دز به استان قم و پشتوانه مطمئنی برای ذخیره سازی و تأمین آب مورد نیاز قم و شهرهای مجاور، افتتاح پروژه های مهم و کلیدی در حوزه بهداشت و درمان از جمله پروژه بزرگ بیمارستان 350 تخت خوابی فرقانی که بعد از سال ها توقف و با پیگیری های ویژه استان و مساعدت های مسؤلان وزارت بهداشت و درمان، این پروژه تکمیل و وارد چرخه درمانی استان شد. همچنین افتتاح مجتمع فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قم به عنوان دومین مجتمع بزرگ کشور که در سفر پر خیر و برکت مقام معظم رهبری در سال 89، مصوب و سال گذشته در منطقه پردیسان به بهره برداری رسید.
بدون شک همه این اقدامات و تحولات مثبت سال های اخیر استان قم، نتیجه جدیت و تلاشی است که در فضای همدلی و هم افزایی مردم و مسؤلان و استفاده درست از ظرفیت ها به دست آمده و امیدوارم این روند رو به رشد، در سال 96 هم استمرار داشته باشد. تقویت سرمایه گذاری های بخش خصوصی در کمک به ایجاد زیرساخت های گردشگری و توسعه توریسم زیارتی، افزایش اعتبارات استان در دو بخش ملی و استانی، اختصاص اعتبارات لازم برای تسریع در تکمیل و بهره برداری از پروژه های مهم و کلیدی نیمه تمام در حال ساخت استان در حوزه های مختلف، سرمایه گذاری در زمینه احیای بافت های فرسوده شهری و توجه به استقرار صنایع نوین با تکنولوژی های روز و با محوریت چاپ و نشر، فناوری اطلاعات و انرژی های نو از جمله راهکارها و پیشنهاداتی است که در صورت تحقق، می تواند توسعه استان قم را شتاب بخشیده و مسیر عمران و آبادانی این استان را هموار تر نماید.
نشانی   :   تهران  -  خیابان شهید دکتر حسین فاطمی - قبل از میدان جهاد
کدپستی 1414776145    -     تلفن‌خانه   :   84861
info@moi.ir