سه شنبه 17 تیر
1398/08/29
برگزاری اولین انتخابات تعیین نماینده تشکل های مردم نهاد در شورای ملی توسعه و حمایت از تشکلهای مردم نهاد/  تاکید سرپرست معاونت مشارکتهای اجتماعی سازمان امور اجتماعی بر افزایش همکاری های دولت و سازمان های مردم نهاد با شکل گیری شورای ملی توسعه و حمایت

برگزاری اولین انتخابات تعیین نماینده تشکل های مردم نهاد در شورای ملی توسعه و حمایت از تشکلهای مردم نهاد/ تاکید سرپرست معاونت مشارکتهای اجتماعی سازمان امور اجتماعی بر افزایش همکاری های دولت و سازمان های مردم نهاد با شکل گیری شورای ملی توسعه و حمایت

اولین انتخابات تعیین نماینده تشکلهای مردم نهاد در شورای ملی توسعه و حمایت صبح امروز با حضور رستم وندی معاون وزیر کشور و نمایندگان سازمان های مردم نهاد در وزارت کشور برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ عابدینی سرپرست معاونت مشارکتهای اجتماعی سازمان امور اجتماعی در ابتدای این مراسم ضمن تشریح علل برگزاری این انتخابات گفت: وزارت کشور از سال ۸۴، با مصوبه هیات دولت وقت به عنوان متولی صدور مجوز برای سازمان‌های مردم نهاد ملی، استانی و شهرستانی تعیین شد و در دولت تدبیر و امید با توجه به پیگیری‌ها و همچنین نواقص و کمبودهایی که در این حوزه وجود داشت و ضرورت تقویت و تصریح حقوق و تکالیف سازمان های مردم نهاد و نیاز به تسهیل سازی دولت برای مشارکت تشکلهای مردمی در مسائل و امور اجتماعی، اصلاح آیین نامه سال ۸۴ در دستور کار دولت قرار گرفت و آیین نامه تشکل های مردم نهاد با رویکرد حمایت و توسعه عرصه مشارکت اجتماعی  در تاریخ ۶ شهریور ۹۵ به وزارت کشور ابلاغ شد.
وی افزود: این انتخابات بر مبنای ماده 7 آیین نامه ابلاغی دولت و دستورالعمل اجرایی آن که مقرر کرده است 4 نفر از اعضای شورای توسعه و حمایت به نمایندگی از تشکل های مردم نهاد انتخاب خواهند شد، در شورای ملی توسعه و حمایت حضور خواهند یافت.
سرپرست معاونت مشارکتهای اجتماعی سازمان امور اجتماعی با تاکید براینکه دستورالعمل آیین نامه مذکور شیوه های اجرایی و روند کار آیین نامه را تعریف کرده و بر کلیات و روح کلی آیین نامه دخل و تصرفی نداشته است، ادامه داد: براساس دستورالعمل مقررشد انتخابات شورای ملی توسعه و حمایت از تشکلهای مردم نهاد به صورت متناظر در استانها و شهرستانها همزمان طی امروز 29 آبان در استانداری ها و فرمانداری ها برگزار شود.
دبیر شورای ملی توسعه و حمایت از تشکلهای مردم نهاد افزود: براساس آیین نامه اجرایی تشکلهای مردم نهاد، هیات‌های نظارت بر سازمان های مردم نهاد جای خود را به شورای توسعه و حمایت می دهند و این تغییر بیانگر تغییر رویکرد در نوع و شیوه تعاملات آتی دولت با حوزه مشارکت اجتماعی و عزم حاکمیت در بهره گیری از ظرفیت های تشکلها در پیشبرد امور جامعه دارد.
عابدینی درخصوص ترکیب این شوراها اضافه کرد: در ترکیب شورای حمایت و توسعه از تشکلهای مردم نهاد، نماینده سازمانهای مردم نهاد از یک نفر در هیات نظارت به ۴ نفر در شورای توسعه و حمایت که افزایش می یابد و این به معنای ارتقای سطح چانه‌زنی سازمانهای مردم نهاد در حوزه سیاست گذاری و برنامه ریزی در مواجهه به بخش دولت است.
وی اشاره کرد: شورای توسعه و حمایت از تشکل‌های مردم نهاد به موجب اختیاراتی که آئین نامه دولت به آن داده است مسئولیت دارد تا در تمام شئونات حوزه مشارکت اجتماعی اعم از سیاست گذاری، نظارت، حمایت و برنامه ریزی در حوزه تشکلهای مردم نهاد تصمیم گیری کند و فرایندهای مربوط به تاسیس سازمان های مردم نهاد و نظارت بر آنها و کلیه سیاست‌گذاری های کیفی و نظارتی در این شورا برای دستگاههای اجرایی که برخی از آنها نیز عضو این شورا هستند، لازم‌الاجرا خواهد بود.
سرپرست معاونت مشارکتهای اجتماعی سازمان امور اجتماعی ابراز امیدواری کرد: این انتخابات فصل جدیدی در حوزه مشارکت های اجتماعی و آغازی برای مشارکت و همکاری بیشتر و اثربخش تر تشکل های مردم نهاد و دولت در آینده پیش رو باشد.
گفتنی است؛ اولین انتخابات تعیین نماینده سازمان های مردم نهاد در شورای توسعه و حمایت از تشکلهای مردم نهاد به استناد آیین نامه ابلاغی هیات دولت امروز ۲۹ آبان ماه در وزارت کشور و به صورت همزمان در استانداری و فرمانداری های سراسر کشور برگزار شد.
در این انتخابات که به همت معاونت مشارکتهای اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور برگزار شد؛ 98 نفر از اعضای سازمان های مردم نهاد به عنوان شرکت کننده و ۱۷ تن به عنوان کاندیدا حضور یافتند.
در این انتخابات محمد نصراللهی الموتی، محمدتقی چراغچی، پریچهر شاهسوند و سیاوش آقاخانی به عنوان منتخبین اصلی و رحمت الله حافظی و گل خانم باقری نیا به عنوان منتخبین علی البدل برای مدت دوسال انتخاب شدند.


شناسه خبر : 129342
امتیاز شما برای این خبر: