سه شنبه 17 تیر
1398/10/23
برگزاری دومین جلسه شورای ملی توسعه و حمایت از تشکل های مردم نهاد در وزارت کشور

برگزاری دومین جلسه شورای ملی توسعه و حمایت از تشکل های مردم نهاد در وزارت کشور

دومین جلسه شورای ملی توسعه و حمایت از تشکل های مردم نهاد صبح روز دوشنبه 23 دی ماه با حضورنمایندگان دستگاه های عضو شورا و نمایندگان سازمان های مردم نهاد ملی در محل وزارت کشور برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ زهرا عابدینی معاون مشارکت های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور و دبیر شورای ملی توسعه و حمایت از تشکلهای مردم نهاد در ابتدای این جلسه گفت: شورای ملی توسعه و حمایت از تشکل های مردم نهاد به دنبال راه حل های قانونی برای تسهیل فرایندهای کاری سازمان های مردم نهاد است.

وی افزود: در این جلسه در حوزه نظارت موضوعاتی از جمله تعیین تکلیف تفاهم نامه وزارت کشور و وزارت وزرش و جوانان بررسی و همچنین نحوه ایجاد شعب و نمایندگی تشکلها و رسیدگی به پرونده تخلفات چند تشکل مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

عابدینی در ادامه با تاکید بر اینکه باید استفاده سازمان های مردم نهاد از عناوین اجتماعی برای شناسایی نام تکشل استفاده نمایند تاکید نمود که بر اساس تبصره ماده 16 آیین نامه استفاده از عناوینی مانند سازمان که اختصاص به تشکیلات و ساختارهای دولتی و نهادهای حاکمیتی داشته باشد برای تشکل های مردم نهاد ممنوع می باشد و خاطرنشان کرد: در گذشته هیات های نظارت استانی و یا شهرستانی در بسیاری از موارد به تشکلها اجازه استفاده از عناوین مشابه به تشکل ها را داده اند که نیازمند اصلاح چنین رویه هایی می باشیم .

عابدینی در ادامه با بیان اینکه اهداف و فعالیت ها، حیطه فعالیت و گستره موضوعی تشکلها باید کاملا شفاف  باشد، اظهار کرد: تعیین تکلیف در خصوص درخواست های بین المللی در حیطه کارگروه بین المللی ماده 23 آیین نامه تشکل های مردم نهاد از نام تمامی سمن ها، حذف و در صورت درخواست سمن ها، مجدداً در کارگروه بین الملل مطرح شود.

وی در همین راستا در تعریف انجمن بین المللی تصریح کرد: انجمن بین المللی انجمنی است که در ارتباط با ایران و سایر کشورها و نهادهای بین المللی ایجاد می شود که درحال حاضر تنها انجمن های دوستی ایران با سایر کشور ها و نهادهای بین المللی با رویکرد بین المللی ایجاد می شوند و سایر تشکل های موضوعی حیطه فعالیت ملی یا پایین تر دارند وباید دربررسی درخواست های تاسیس به این موضع توجه شود .

همچنین در این جلسه مقرر شد در دایره استانی و یا شهرستانی برای تاسیس تشکلهای مردمی برای موضوعاتی که ماهیت ملی دارند، مجوز داده نشود.

گفتنی است، وضعیت تفاهم نامه وزارت ورزش و جوانان با وزارت کشور در راستای همکاری برای اعطای مجوز به تشکل های حوزه جوانان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد وزارت ورزش و جوانان در اعطای اعتبارنامه به این تشکلها دقت و نظارت بیشتری داشته باشد.

شناسه خبر : 131690
امتیاز شما برای این خبر: