شنبه 18 مرداد
1398/10/26
سیل سیستان و بلوچستان | لطیفی در گفتگوی ویژه خبری :

بررسی آخرین وضعیت مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان / برآورد خسارت‌ها ادامه دارد

سیل سیستان و بلوچستان | لطیفی در گفتگوی ویژه خبری : بررسی آخرین وضعیت مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان / برآورد خسارت‌ها ادامه دارد

لطیفی با اشاره به اینکه وقوع سیل پیش بینی شده بود، گفت: ستاد‌های بحران برای مقابله با خسارات سیل تشکیل و تجهیزات ارسال شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور به نقل از سازمان مدیریت بحران کشور ، محمدفرید لطیفی شب گذشته (چهارشنبه ۲۵ دی) در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما به بررسی آخرین اقدامات انجام شده برای مناطق آسیب دیده از سیل اخیر در کشور پرداخت و با تصریح این نکته که وقوع سیل پیش بینی شده بود، گفت: با این وجود میزان بارش‌ها باوجود مزیت‌هایی که داشت از میزان پیش بینی، بیشتر بود و حجم سیلاب موجب شد آب وارد مناطق مسکونی شود.
 
معاون سازمان مدیریت بحران با بیان اینکه ستاد‌های بحران برای مقابله با خسارات سیل تشکیل و تجهیزات ارسال شد اما حجم سیلاب از توانمان بیشتر بود، گفت: به علت کمبود منابع مالی، اقدامات آبخیزداری و لایروبی رودخانه‌ها در سال‌های اخیر کمتر انجام شده است و حجم سیلاب بیش از حجم رودخانه‌ها بود البته برخی ساخت و ساز‌ها در حریم رودخانه‌ها نیز حرکت سیلاب را محدود کرد.
 
وی درباره ارسال تجهیزات و اقلام مورد نیاز به این مناطق گفت: تاکنون سه هواپیما شامل اقلام زیستی به مناطق سیلزده ارسال و آب آشامیدنی این مناطق تأمین شده است و در حال حاضر پمپ‌های تخلیه آب در حال خارج کردن سیلاب از مناطق آب گرفته هستند و مقدمات کار برای ساخت واحد‌های مسکونی آغاز شده است.
 
لطیفی با بیان اینکه حدود هزار روستا در استان‌های کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان دچار سیلاب و مشکل دسترسی شدند، گفت: در حال حاضر این مشکل در کمتر از ۱۵۰ روستا وجود دارد این در حالی است که ۹۴۴ راه مواصلاتی روستایی نیز آسیب دید که اکنون فقط در ۱۵۰ راه مشکل داریم.
 
معاون سازمان مدیریت بحران درباره مشکلات ایجاد شده در مناطق سیل زده کرمان نیز اینگونه توضیح داد: در استان کرمان شبکه برق ۱۰۰ روستا دچار مشکل شد که به جز ۲ روستا همه برطرف شده است. راه ارتباطی ۴۰۲ روستا نیز قطع شد که اکنون فقط ۹ روستا با این مشکل روبرو هستند.شبکه آبرسانی ۶۰ روستا نیز آسیب دید که اکنون آبرسانی به صورت سیار یا با پرواز‌های هوایی انجام می‌شود.
 
لطیفی درباره مناطق سیل زده استان هرمزگان نیز با اشاره به اینکه در این استان آب آشامیدنی ۲۴۳ روستا قطع شد، گفت: تاکنون برای ۱۷۰ روستا وصل شده است. برق ۱۵۰ روستا نیز قطع شد که با فروکش کردن آب، برق همه آن‌ها در حال وصل شدن است. اکنون در ۴۰ محور مواصلاتی روستایی محدودیت تردد وجود دارد.
 
معاون سازمان مدیریت بحران با بیان اینکه خانه بهداشت همه روستا‌ها در استان‌های کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان فعال هستند، افزود: هیچ بیماری واگیردار گزارش نشده است. در بحث امدادرسانی هماهنگی میان دستگاه‌ها اهمیت دارد و سازمان‌های غیردولتی، موکب‌ها که بسیار کمک ما کرده اند و سازمان‌های زیر نظر بسیج به عنوان زیر مجموعه هلال احمر در حال امدادرسانی هستند.

شناسه خبر : 131791
امتیاز شما برای این خبر: