سه شنبه 17 تیر
1398/12/06
تاكيد معاون مشاركتهاي اجتماعي وزارت كشور بر ضرورت ساماندهي موسسات خيريه كشور

تاكيد معاون مشاركتهاي اجتماعي وزارت كشور بر ضرورت ساماندهي موسسات خيريه كشور

اولين جلسه بررسي موضوع ساماندهي موسسات خيريه كشور در روز سه شنبه ٦ اسفند ماه با رياست معاون مشاركتهاي اجتماعي سازمان امور اجتماعي كشور برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ زهرا عابديني؛ در اولين جلسه ساماندهي موسسات خيريه كشور كه با حضور دستگاه هاي صادر كننده مجوز براي اين موسسات و دستگاه هاي نظارتي و مالي كشور برگزار شد بر ضرورت تدوين و اجراي نظام جامع ساماندهي و نظارت بر موسسات خيريه كشور تاكيد نمود.

معاون مشاركت هاي اجتماعي وزارت كشور ضمن برشمردن آسيب هاي مترتب بر حوزه امر خير كه عموماً ناشي از فقدان يا ضعف ضوابط نظارتي بوده است، يكي از مهم ترين اين آسيب ها را سوء استفاده هاي مالي سودجويان از حوزه امر خير دانست و تاكيد نمود درحاليكه حوزه فعاليت موسسات خيريه كشور به دليل حضور خيرين و واقفين و فعالان امر خير و اقدامات خيرخواهانه آن ها، از تقدس و اهميت زيادي برخوردار است اما متاسفانه بي برنامگي در نظارت و ساماندهي موسسات و فعاليت هاي حوزه خيريه مي تواند زمينه سواستفاده مالي را براي كسانيكه خود تعلقي به اين حوزه ندارند اما از شكاف و خلاء نظارت بهره برداري مي نمايند، فراهم سازد.

زهرا عابديني با تاكيد بر مصوبه جلسه ٢٦ شوراي اجتماعي كشور مبني بر ضرورت نظارت بر فعاليت موسسات و سازمان هاي مردم نهاد كشور و با اشاره به خلاء موجود در وجود سامانه متمركز و يكپارچه براي شناسايي دقيق و ارتباط با موسسات خيريه كشور، بر ضرورت تعامل و هماهنگي كامل ميان دستگاه هاي صادر كننده مجوز و دستگاه هاي نظارتي براي استقرار نظام ساماندهي و نظارت بر موسسات خيريه كشور تاكيد نمود.

دبير شوراي ملي توسعه تشكل هاي مردم نهاد كشور؛ بر ٦ محور مهم ذيل به عنوان ضرورت هاي اساسي در تدوين برنامه ساماندهي موسسات خيريه كشور اشاره نمود؛

۱. اهمیت تولید دانش تخصصی در حوزه امور خیر و نیکوکاری خصوصا مدیریت سازمانهای بخش سوم
 ۲. نیاز به تدوین مدل یکپارچه مدیریت و راهبری سازمان های بخش سوم
۳. اصلاح قانون منسوخ خیریه ها بر اساس مدل یکپارچه تدوین شده 
۴. اصلاح زیر نظام های مالیات، ثبت ، نظارت و رتبه بندی سازمانهای بخش سوم 
۵. نیاز به آموزش و توسعه سرمایه انسانی متخصص سازمان بخش سوم 
۶. نیاز به یکپارچه سازی اطلاعات و آمار موسسات 

در پايان اين جلسه مقرر شد كارگروه تخصصي تدوين طرح ساماندهي موسسات خيريه كشور تشكيل شود.

شناسه خبر : 134106
امتیاز شما برای این خبر: