شنبه 18 مرداد
1399/01/24
مرورآخرین وضعیت طرح فاصله گذاری اجتماعی و اقدامات صورت گرفته در راستای تسهیل این طرح
در گفتگوی تلفنی حسین قاسمی با رادیو ایران تشریح شد؛

مرورآخرین وضعیت طرح فاصله گذاری اجتماعی و اقدامات صورت گرفته در راستای تسهیل این طرح

دبیر کمیته امنیتی و انتظامی ستاد مدیریت بیماری کرونا در گفتگوی تلفنی با برنامه زنده سلام صبح بخیر از رادیو ایران، آخرین وضعیت طرح فاصله گذاری اجتماعی را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، حسین قاسمی دبیر کمیته امنیتی و انتظامی ستاد مدیریت بیماری کرونا صبح امروز در گفتگوی تلفنی با برنامه زنده سلام صبح بخیر از رادیو ایران، در خصوص آخرین وضعیت طرح فاصله گذاری اجتماعی با بیان اینکه  این طرح از هشتم فروردین ماه سال جاری با 3 مولفه اصلی اجرایی شده اظهار داشت: یک سری محدودیت ها در تردد هست که ورود افراد غیر بومی و غیر ساکن به استان ها ممنوع است و تا 30 فروردین ادامه دارد و یک سری محدودیت ها برای مشاغل هم در نظر گرفته شده که آنها هم در 3 گروه تقسیم بندی شده اند.
وی در تشریح فعالیت 3 گروه از مشاغل گفت: این مشاغل نیز در 3 گروه تقسیم بندی شده بودند، مشاغلی که ناگزیر به فعالیت بودند که عمدتا شامل مواد غذایی، مراکز درمانی و داروخانه ها بودند که از 8 فروردین فعالیتشان دایر بود، مشاغلی که فعالیتشان ممنوع بود و یک سری هم که با محدودیت هایی فعالیت میکردند و مولفه سوم طرح هم ممنوعیت برگزاری تجمعات رسمی و غیر رسمی بود که تا سی ام فروردین ماه ادامه دارد.
دبیر کمیته امنیتی و انتظامی ستاد مدیریت بیماری کرونا افزود: تنها تغییری که در طرح ایجاد شده، شروع به کار و بازگشایی مشاغل کم ریسک که از طریق وزارت بهداشت، وزارت صمت و اتاق اصناف ایران تعیین شده می باشد.
وی در ادامه گفت: صاحبان مشاغل با مراجعه به سایتی که وزارت بهداشت اعلام کرده(GOV.ir) ثبت نام می کنند و پس از آن می توانند با رعایت نکات  و دستورالعمل های بهداشتی که مربوط به صاحبان مشاغل،محیط شغلی و مشتریانی که مراجعه می کنند  از 23 فروردین در همه شهر ها به جز تهرانفعالیت خود را آغاز کنند.
قاسمی در خصوص ثبت نام کسبه برای کد رهگیری اظهار داشت: 3 میلیون و 200 هزار واحد صنفی داشتیم که پروانه فعالیت دارند، در مرحله اول 600 هزار واحد صنفی که در گروه اول مشاغل یعنی مشاغلی که باید فعالیتشان را انجام می دادند فعال بودند و حدود 1 میلیون در زمره واحد های کم ریسک و متوسط در نظر گرفته شده اند که تا ساعت 4 روز گذشته برابر اعلام معاون محترم بهداشت 460 هزار واحد صنفی موفق شدند ثبت نام کنند و کد بهداشتی را دریافت کنند و این فرایند همچنان ادامه دارد که ممکن است تا شب گذشته به 500 هزار رسیده باشد .
دبیر کمیته امنیتی و انتظامی ستاد مدیریت بیماری کرونا با تاکید بر اینکه این رویه برای تهرانی ها از 31 فروردین ماه آغاز می شود ادامه داد: با توجه به این روند  تا کنون 50 درصد مشاغلی که فعالیتشان را از 23 فروردین ماه آغاز کرده اند موفق شدند ثبت نام کنند و مابقی هم قبل از بازگشایی موفق به دریافت بارکد می شوند.
قاسمی در ادامه ضمن اشاره به نوظهور بودن این بیماری و عدم تجربه کافی کشورها در مقابله با این پدیده گفت: قطعا در خصوص تصمیم گیری در ابعاد مختلف این بحران از جمله در زمینه های اقتصادی نیازمند زمان هستیم، این مساله تنها مختص کشور ما نیست و در تمام دنیا این خطر وجود دارد و با تدابیری که دولت محترم از طریق معاونت اقتصادی، وزارت رفاه ، بانک مرکزی، وزارت نیرو و سایر وزارتخانه های مسئول در حوزه کسب و کار و مشاغل دارند اتخاذ کرده، یک سری تسهیلات برای عزیزانی که در این حوزه آسیب پذیر بودند پیش بینی شده که بخشی از آن انجام شده است.
وی با اشاره به مصوبه دولت در این خصوص در فروردین ماه سالجاری ادامه داد : بر اساس این مصوبه مشاغل آسیب پذیر مشخص و حمایت هایی که قابلیت اجرا دارند پیش بینی و تمهیدات لازم اندیشیده شده و به مرور برای مسائل پیش رو نیز تدابیر لازم اتخاذ خواهد شد.


شناسه خبر : 135510
امتیاز شما برای این خبر: