پنجشنبه 10 مهر

اخبار مهم:

1399/02/09
قدردانی مجدد وزیر کشور از همه دست اندرکاران برگزاری انتخابات مجلس/ رويكرد كلي دولت، تعامل با مجلس يازدهم با محوريت حل مشكلات مردم است/ مجلس یازدهم با جهت گیری مثبت و تعامل سازنده برای حل مشکلات مردم به دولت کمک کند/ مقدمات برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در وزارت کشور آغاز شده است/ آماده برگزاری تمام مراحل انتخابات آتی به صورت الکترونیکی هستیم/ در انتخابات اسفندماه حتی يك راي تكراری هم اخد نشد/ انتخاباتی کاملا امن و سالم در کشور برگزار کردیم/ وزارت کشور هر جا احساس کرد باید از حقی دفاع شود اقدام کرد/ مجلس یازدهم لایحه قانون جامع انتخابات را بررسی و تصویب کند/ چهار سال آینده یک مقطع تاریخی برای مجلس است
در نشست مشترک ویدئو کنفرانس ستاد انتخابات کشور با استانداران سراسر کشور اعلام شد؛

قدردانی مجدد وزیر کشور از همه دست اندرکاران برگزاری انتخابات مجلس/ رويكرد كلي دولت، تعامل با مجلس يازدهم با محوريت حل مشكلات مردم است/ مجلس یازدهم با جهت گیری مثبت و تعامل سازنده برای حل مشکلات مردم به دولت کمک کند/ مقدمات برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در وزارت کشور آغاز شده است/ آماده برگزاری تمام مراحل انتخابات آتی به صورت الکترونیکی هستیم/ در انتخابات اسفندماه حتی يك راي تكراری هم اخد نشد/ انتخاباتی کاملا امن و سالم در کشور برگزار کردیم/ وزارت کشور هر جا احساس کرد باید از حقی دفاع شود اقدام کرد/ مجلس یازدهم لایحه قانون جامع انتخابات را بررسی و تصویب کند/ چهار سال آینده یک مقطع تاریخی برای مجلس است

وزیر کشور با قدردانی از همه دست اندرکاران برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ما توانستیم این انتخابات را منطبق با مر قانون و در سلامت و امنيت كامل بدون باطل شدن حتی يك صندوق راي برگزار كنيم و از مجلس یازدهم انتظار داریم با جهت گيري مثبت و تعامل سازنده با دولت کمک کند تا بتوانيم مشكلات را از سر راه كشور برداريم و مطالبات مردم را با محور قرار دادن قانون پيگيري و عملياتي كنيم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت كشور، دكتر «عبدالرضا رحمانی فضلی» امروز سه شنبه در نشست مشترك ستاد انتخابات كشور با استانداران و ستاد انتخابات استان ها كه به صورت ویدئوكنفرانس در سالن پیامبر اعظم (ص) وزارت کشور برگزار شد، همچنین از آغاز مقدمات کار برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در این وزارتخانه خبر داد و  از آمادگی وزارت کشور برای برگزاری انتخابات مرحله دوم به صورت کاملا الکترونیک تاکید کرد.
وزیر کشور با بیان اینكه با تلاش كلیه دستگاههای اجرایی توانستیم در دوم اسفندماه انتخاباتی سالم و امن را در كشور برگزار كنیم،گفت: وزارت كشور به عنوان نهادی كه مسئولیت مستقیم در زمینه برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی داشت، توانست در بخش های مختلف اعم از اجرایی، امنیتی، سیاسی، فنی و پشتیبانی و اطلاع رسانی وظایف خود را به خوبی انجام دهد.
وی افزود: در این دور از انتخابات، مسئولیت همه نیروهای ستادی با دکتر جمال عرف معاون سیاسی و رییس ستاد انتخابات کشور بود كه انصافا عملكردی قابل قبول در سامان دهی نیروهای ستادی و برگزاری آن داشت. امنیت انتخابات هم بر دوش دكتر حسین ذوالفقاری معاونت انتظامی و امنیتی بود كه در این حوزه  هم شاهد موفق ترین عملكرد در طول چهار دهه تجربه انتخابات در كشور بودیم.
دکتر رحمانی فضلی با بیان اینكه در انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی نقش بازرسین در سلامت انتخابات بسیار تاثیرگذار بود،  خاطرنشان كرد: حدود 50 هزار بازرس با 180 هزار ساعت آموزش توانستند دوشادوش استانداران و فرمانداران بر حُسن اجرای برگزاری انتخابات نظارت كنند.
وی همچنین از تلاش های بخش های فنی، پشتیبانی، حراست، اطلاع رسانی، ناجا، وزارت اطلاعات، ثبت احوال، قوه قضائیه و مخابرات به خاطر برقراری ارتباطات‌ آنلاین در انتخابات اخیر مجلس تقدیر كرد.
وزیر كشور همچنین از نقش موثر دو وزارتخانه راه و شهرسازی و وزارت نیرو جهت تأمین دسترسی های فیزیکی و بازگشایی جاده ها در طول زمان برگزاری انتخابات، تامین برق و سایر امكانات مورد نیاز تشکر کرد و گفت: با هماهنگی همه نهادهای اجرایی، انتخاباتی كاملا امن و سالم در كشور برگزار كردیم.
رحمانی فضلی در ادامه سخنانش، از ارتباط و همكاری نزدیك شورای نگهبان با وزارت كشور در این دور از انتخابات سخن گفت و تصریح کرد: موضوع انتخابات در كلیت، جزو  افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران و در رأس دستاوردهای انقلاب اسلامی است زیرا با این مكانیسم، سرنوشت مردم به دست خود مردم تعیین می شود.
وی یادآور شد: این تعیین سرنوشت درتجربه چهل و اندی ساله اخیر هم تجلی یافته و همواره شاهد مشاركت پرشور مردم در ادوار مختلف انتخابات بوده ایم.
رحمانی فضلی با اشاره به اهمیت مشاركت بالای مردم در انتخابات گفت: طبیعی است كه هر چه مشاركت مردمی بالاتر باشد، در مشروعیت و مقبولیت نظام سیاسی كشورمان تاثیر مثبت خواهد داشت.
وزیر كشور افزود: در دور یازدهم انتخابات مجلس شورای اسلامی به خاطر مسائلی چون كرونا، برخی موضوعات سیاسی، شرایط آب و هوایی در برخی نقاط و سایر شرایط عمومی كشور، مشاركت نسبت به دوره های گذشته پایین تر بود اما در مجموع باید بگویم كه توانستیم انتخابات را دقیقاً مطابق با مرّ قانون و در سلامت و امنیت كامل بدون باطل شدن حتی یك صندوق رای برگزار كنیم.
دکتر رحمانی فضلی با بیان اینكه در این دور از انتخابات حدود 55 هزار شعبه اخذ رای دركل كشور مدیریت شد، گفت: برای اجرای صحیح و درست انتخابات، حدود یك میلیون نیرو در كل كشور در حوزه اجرا برای برگزاری و مدیریت شعبات اخذ رای از توزیع تعرفه، نگهداشت این تعرفه ها و  اخذ و شمارش آرا بسیج شده بودند و همه اینها مستلزم كار فشرده بین دستگاههای مختلف در یك روز است كه در این عرصه نیز موفق بودیم.
وی خاطرنشان کرد: در این دوره از انتخابات، كمترین میزان شكایت را داشتیم و شكایت های اندکی هم كه وجود داشت، علیرغم بررسی دقیق، منجر به تغییر نتیجه نشد.
وزیر کشور گفت: با توجه به هماهنگی هیات های اجرایی و هیات های نظارت در سراسر كشور تقریباً بدون اختلاف، نتیجه انتخابات در اسرع وقت اعلام شد و در تایید نتایج نهایی نیز طبق قانون، شورای نگهبان مختار بود كه هر گونه شكایت در زمینه صندوق آراء را با هماهنگی فرمانداری ها مورد بررسی قرار دهد.
رحمانی فضلی با بیان اینکه پس از بررسی ها، نتایج تمامی حوزه های انتخابیه از سوی شورای نگهبان تایید شده است و اکنون منتظر تشكیل مجلس یازدهم در ماه آینده هستیم گفت: انتظارمان از مجلس یازدهم این است كه با جهت گیری مثبت و تعامل سازنده با دولت، کمک کند تا بتوانیم مشكلات را از سر راه كشور برداریم و مطالبات مردم را با محور قرار دادن قانون پیگیری و عملیاتی كنیم.
وزیر کشور یكی از موضوعات مهم در مورد انتخابات را طی سالهای اخیر، مساله برگزاری انتخابات به صورت الكترونیكی دانست و اظهارداشت: با اقداماتی كه تاکنون صورت گرفته است، تقریباً در همه مراحل و فرایند برگزاری انتخابات، انتخابات الكترونیكی را داریم و فقط اخذ و شمارش آرا باقی مانده که در این دوره هم با شورای نگهبان در این خصوص به توافق نرسیدیم. البته، تمام تلاشمان بر این است كه با جلب نظر شورای نگهبان، در انتخابات مرحله دوم مجلس شورای اسلامی و  انتخابات ریاست جمهوری تمام مراحل و فرایند انتخابات را الكترونیكی برگزار كنیم.
رحمانی فضلی با تاكید بر اینکه برگزاری انتخابات الکترونیکی اکنون از نظر حیثیتی برای جمهوری اسلامی بسیار مهم  است، گفت: وقتی توانایی های بزرگی را در حوزه مباحث فنی و الكترونیكی مطرح می کنیم و از توانمندی بالایی نیز در این زمینه برخوردار هستیم، نباید با عدم ورود کامل به برخی حوزه ها، مورد انتقاد سایر جوامع واقع شویم و یا در داخل برخی گروههای سیاسی و افراد با این بهانه ها و ارایه تحلیل های گوناگون، ذهنیت جامعه را تحت تاثیر قرار بدهند.
وزیر كشور افزود: البته در این دوره از انتخابات در مساله احراز هویت با كمك دستگاههای الکترونیک جدید، روند بسیار خوبی را طی كردیم، به گونه ای که در انتخابات اسفندماه حتی یك رای تكراری هم نداشتیم و سایر تخلفات انتخاباتی نظیر استفاده از شناسنامه تقلبی و افراد متوفی، در حد کاملاً ناچیز بود كه این امر، یک دستاورد بزرگ است و نشان از رو به جلو بودن تلاش ها در این زمینه دارد.
رحمانی فضلی در ادامه سخنانش گفت: به عنوان وزیر كشور و عضوی از دولت تاکید می کنم رویكرد كلی دولت، تعامل با مجلس یازدهم با محوریت حل مشكلات مردم است و  این انتظار را از مجلس جدید دارم كه با در نظر گرفتن مسائل و شرایط كلی كشور نظیر شرایط كرونا و پیامدهای آن، تحریم ها و ركود شدید اقتصاد جهانی، به سمتی حركت كنیم كه با هم افزایی توان همه قوای کشور، بتوانیم در خدمت مردم و كشورمان باشیم.
وی افزود: در این عرصه، نیازمند همكاری و تعامل مثبت با یکدیگر هستیم.
اصلاح قانون جامع انتخابات از دیگر موضوعاتی بود كه وزیر كشور در این نشست به آن اشاره کردرحمانی فضلی گفت: ما در كشور با  چهار انتخابات مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری، شوراهای اسلامی و ریاست جمهوری  مواجه هستیم و در حال حاضر با چهار قانون مختلف، انتخابات را برگزار می كنیم.
وی افزود: دولت با هدف اصلاح این وضعیت، لایحه جامع انتخابات را تنظیم و برای تصویب به مجلس دهم فرستاد و خود مجلس نیز همزمان طرحی در این خصوص ارائه داد ولی به دلیل فقدان زمان كافی، كار نهایی شدن قانون جامع انتخابات به عمر این مجلس نمی رسد.
وزیر كشور با اشاره به درگذشت خانم «فاطمه رهبر» یکی از 30 نماینده حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم گفت: به دلیل فقدان قانون جامع انتخابات، باید در كل این حوزه بزرگ انتخابیه بار دیگر انتخابات برگزار كنیم وهمه مراحل آن از تشکیل هیاتهای اجرایی و نظارت تا برگزاری انتخابات، صرفاً برای انتخاب یک نماینده از حوزه ای که دارای 30 نماینده است، دوباره طی شود. لذا امیدواریم مجلس یازدهم در جهت اصلاح قانون انتخابات به دولت کمک کند.
رحمانی فضلی در بخش دیگری از سخنانش به برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در سال آینده اشاره کرد و اظهارداشت: مقدمات کار انتخابات ریاست جمهوری از نظر اجرایی در وزارت کشور آغاز شده است و امیدواریم کشور در شرایطی قرار داشته باشد که همانند دوره های گذشته، شاهد حضور حداکثری مردم در انتخابات ریاست جمهوری باشیم.
وی افزود: آمادگی کامل برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در وزارت کشور، استانداران، فرمانداران، بخشداران وجود دارد و ما همه همت و تلاش خویش را به کار خواهیم بست تا بتوانیم این انتخابات را با سلامت کامل و رعایت مُرّ قانون بخوبی برگزار کنیم.
وزیر کشور در پایان گفت: به عنوان مسئول اجرایی انتخابات در کشور وظیفه خود می دانم از همه عزیزانی که در انتخابات دوم اسفندماه ما را یاری دادند اعم از دستگاههای اجرایی به ویژه شخص رییس جمهوری، معاون اول ایشان و هیات دولت قدردانی کنم که با وجود فشردگی برنامه ها، به دلیل حساسیت کار و نیازهایی که هست و اصل تعامل با دستگاههای مختلف وقت بسیاری برای این کار گذاشتند.
وی یادآور شد: ایجاد هماهنگی میان دستگاههای مختلف، هیاتهای اجرایی و شورای نگهبان و هدایت این هیاتها در مسیر کار برگزاری انتخابات کار بسیار دشوار و پیچیده ای است اما وزارت کشور و استانداران توانستند این وظیفه سنگین را در انتخابات اخیر بخوبی ایفا کنند.
رحمانی فضلی همچنین ضمن تشکر از سازمان برنامه و بودجه به دلیل تأمین منابع برگزاری انتخابات و مخصوصاً، تامین بودجه دستگاههای احراز هویت رای دهندگان، خاطرنشان کرد: در این انتخابات، هر جا لازم بود از نظر و حمایت دولت و شخص رییس جمهور بهره مند شویم، دریغ نورزیدند و ما را هدایت، حمایت و پشتیبانی کردند.
وزیر کشور خاطرنشان کرد: وزارت کشور برای برگزاری انتخابات مجلس، علاوه بر انجام وظایف و مأموریتهای ذاتی خود، هر جا احساس کرد باید از حقی دفاع شود و یا با برداشتن هر گامی، بر میزان مشارکت مردم در انتخابات افزوده و یا سلامت بیشتر تامین می شود، این کار را انجام داد.
وی افزود: در مسیر احقاق حق و تلاش در جهت تحقق مشارکت هر چه بیشتر مردم، هر جا لازم بود با دستگاههای دیگر، احزاب، گروهها، شخصیتها و افراد متنفذ صحبت و تعامل داشته باشیم، این کار را کردیم و از آنها استمداد طلبیدیم و آنها هم به ما کمک کردند.
رحمانی فضلی تصریح کرد: در مجموع، وزارت کشور آنچه را در ید اختیار و قدرت خویش داشت به کار گرفت تا انتخابات به خوبی انجام شود و همراهی مردم علیرغم همه مشکلات، رضایت مقام معظم رهبری، رییس جمهوری و سایر مسئولین شاهدی بر این مدعا است.
وزیر کشور با بیان اینکه اکنون دیگر روند انتخابات مجلس دهم به پایان رسیده است، تصریح کرد: از این پس، کشور به مدت چهار سال در یک مقطع تاریخی شاهد مجلس یازدهم و عملکرد آن خواهد بود و امیدواریم نمایندگان این مجلس، با استفاده از تجربیات همه مجالس، تحلیل و درک درست از شرایط کشور و آینده آن، درک واقعی از مطالبات مردم، رعایت قوانین و مقررات  و با هماهنگی و تعامل با سایر قوا و دستگاههای دیگر بتوانند کارنامه ای درخشان، مفید و موثر در کشور از خود برجای بگذارند.
 


شناسه خبر : 136169
امتیاز شما برای این خبر: