سه شنبه 17 تیر
1399/03/07
رحمانی فضلی: باید بتوانیم با کرونا همزیستی مسالمت آمیز داشته باشیم/ در صورت تصویب ستاد ملی همه مساجد کشور صرفاً برای برگزاری نماز جماعت بازگشایی می شود/ طرحهای سالم سازی دریا از فردا به اجرا در می آید/ پیشنهاد افزایش ساعت فعالیت پاساژها به ستاد ملی ارائه شد/ دو امر نظارت دقيق بر اجراي پروتكل ها و آموزش كافي به مردم از طريق رسانه ها بايد سرلوحه مدیریت بیماری کرونا در كشور باشد/ توضیحات وزیر کشور درباره روند تصمیم گیری برای اجرای طرح ترافیک در تهران
در پایان نشست کمیته اجتماعی و انتظامی مدیریت بیماری کرونا اعلام شد؛

رحمانی فضلی: باید بتوانیم با کرونا همزیستی مسالمت آمیز داشته باشیم/ در صورت تصویب ستاد ملی همه مساجد کشور صرفاً برای برگزاری نماز جماعت بازگشایی می شود/ طرحهای سالم سازی دریا از فردا به اجرا در می آید/ پیشنهاد افزایش ساعت فعالیت پاساژها به ستاد ملی ارائه شد/ دو امر نظارت دقيق بر اجراي پروتكل ها و آموزش كافي به مردم از طريق رسانه ها بايد سرلوحه مدیریت بیماری کرونا در كشور باشد/ توضیحات وزیر کشور درباره روند تصمیم گیری برای اجرای طرح ترافیک در تهران

وزیر کشور از تصویب پیشنهاد بازگشایی همه مساجد کشور برای برگزاری نماز جماعت، افزایش فعالیت پاساژها و مراکز تجاری و نیز، اجرای طرحهای سالم سازی دریا در استانهای ساحلی کشور در کمیته اجتماعی در راستای «همزیستی مسالمت آمیز با ویروس کرونا» خبر داد و گفت که این پیشنهادها در نشست امروز کمیته اجتماعی و انتظامی مدیریت بیماری کرونا تایید شده اما باید در ستاد ملی مدیریت این بیماری به تصویب نهایی برسد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور،  دكتر «عبدالرضا رحماني فضلي» در پایان بیستمین نشست کمیته اجتماعی و انتظامی مدیریت بیماری کرونا که در سالن جلسات پيامبر اعظم(ص) وزارت كشور با حضور مسئولان و نمایندگان دستگاهها و وزارتخانه های مختلف برگزار شد،  افزود: در جلسه امروز موضوعات مختلفی مورد بررسی قرار گرفت و تصمیماتی اتخاذ شد اما این تصمیمات، در صورت تصویب در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا قابل اجرا است.

وزير كشور مساله اجرای طرح ترافيك در کلانشهر تهران را یکی از مهمترین محورهای نشست امروز کمیته اجتماعی و انتظامی بیان کرد و اظهارداشت:  در مورد طرح ترافيك، دو ديدگاه مطرح است. نظر اول اين است كه طرح ترافيك بايد اجرا شود زیرا عدم اجرای آن، باعث افزایش ترافیک در مناطق مرکزی شهر، اختلال در تردد خودروها، افزایش آلودگی هوا، بالارفتن میزان سفرهای غیرضروری، ایجاد بی نظمی در سطح شهر و مشکلات دیگر می شود و این وضعیت و ازدحام جمعیت به نوبه خود می تواند  موجب شيوع بيماري کرونا شود.

وي افزود: اما نظر ديگر اين است كه اگر ما  طرح ترافيك را اجرا كنيم، به خاطر اينكه وسايل شخصي نمی توانند به مناطق مركزي شهر بروند، این وضعیت نهايتا موجب تراكم جمعیت در اتوبوس ها و متروها خواهد شد که زمینه شیوع بیماری را فراهم می کند. به همین دلیل،  قرار شد شهردار محترم پيشنهادات و دستور العمل هايي را به ستاد ملی مدیریت کرونا ارایه کنند كه بتوانیم هم تراكم جمعيت را در داخل مترو و اتوبوس ها به حداقل برسانيم و هم طرح ترافیک را اجرايي كنيم.

رحماني فضلي، يكي دیگر از موضوعات مورد بررسی در نشست کمیته اجتماعی و انتظامی مدیریت کرونا را تقاضای اتاق اصناف برای افزایش ميزان ساعت كار پاساژها و مراکز تجاری با توجه به  طولاني شدن روزها بیان کرد و گفت: جمع بندي ما اين است كه با رعايت كامل پروتكل ها و قبول مسئوليت از سوي خود صاحبان پاساژ ها و مغازه ها و اصناف و نظارت وزارت بهداشت بتوانيم ساعاتي را به ساعت كار پاساژها اضافه كنيم که در نشست ستاد ملی در این زمینه تصمیم گیری نهایی خواهد شد.

روند بازگشايي مساجد از ديگر مسائلي بود كه وزير كشور به آن اشاره كرد. وی اظهارداشت : مقرر شد مساجد بعد از تصويب در ستاد ملی فقط براي امر نماز جماعت با رعايت پروتكل های بهداشتی بازگشايي شود.

وزير كشور همچنين به پيشنهاد «علی اصغر مونسان» وزير ميراث فرهنگي، گردشگری و صنایع دستی در خصوص فعالیت آژانس ها و تورهاي مسافرتي اشاره كرد و گفت:  با توجه به اينكه كارشناسان اين حوزه به خاطر تراكم دستورات به جلسه کمیته اجتماعی و انتظامی دعوت نشده بودند، قرار شد در نشست بعدي با حضور مسئولان ذي ربط حوزه، اين موضوع مورد بررسي قرار گيرد.

رحماني فضلي با اشاره به موضوع اجرای طرح سالم سازي دريا اظهارداشت: با توجه به حجم مسافرت ها در ايام تابستان به استان هاي شمالي کشور براي استفاده از دريا، قرار شد از فردا اجرای طرح سالم سازي دريا را اعلام کنیم. 

وی افزود: پروتكل های این موضوع بايد از سوي وزارت بهداشت تهيه شود و با اجراي کامل آن، فرصت استفاده از دريا را براي مردم فراهم سازيم.

وزير كشور با تاكيد بر اينكه بايد بتوانيم با كرونا همزيستي مسالمت آميز داشته باشيم، تصریح کرد: بايد زندگي جاري باشد و فعاليت ها در جامعه  انجام شود.

وی گفت: این کار باید با توجه و رعایت كامل پروتکلها و اصول بهداشتی از سوی مردم عزيزمان، مسئولين و همه كساني كه در اين حوزه فعاليت دارند، انجام شود و نظارت دقيقی بر آن صورت گیرد.

رحمانی فضلی افزود:  دو امر « نظارت دقيق بر اجراي پروتكل ها و ضمانت هاي لازم براي اين اجرا» و از طرف ديگر،  «اطلاع رساني و آموزش كافي به مردم از طريق رسانه ها به ويژه از سوي رسانه ملي» بايد در سرلوحه همه اقدامات مربوط به مدیریت بیماری کرونا در كشور قرار داشته باشد.

رحماني فضلي تصریح کرد: همه اقداماتي كه اکنون در زمینه بازگشایی فعالیتها در جامعه  انجام مي شود مشروط به دو امر رعايت دقيق پروتكل ها و اطلاع رساني و آموزش درست مردم صورت مي گيرد.

وي ابراز اميدواري كرد صدا وسيما و ديگر رسانه ها نسبت به تحقق اين موضوع اهتمام بورزند  تا بتوانيم زندگي را براي مردم در شرايط سهل فراهم كنيم.

وزير كشور یادآور شد: يكي از پيشنهادات در جلسه امروز کمیته اجتماعی و انتظامی مدیریت کرونا، پیشنهاد  اقامه نماز جمعه در تعداد دیگری از شهرهاي سفيد و زرد با رعايت پروتكل های بهداشتی بود که قرار شد در جلسه بعدي با كار كارشناسي مسئولان وزارت بهداشت و متوليان امر نمازجمعه، در مورد اين موضوع هم تصميم گيري شود.

شناسه خبر : 137226
امتیاز شما برای این خبر: