شنبه 18 مرداد
1399/03/12
گزارش عملکرد حوزه سیاسی وزارت کشور در سال 1398  در حوزه احزاب و گروه های سیاسی
پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور منتشر کرد؛

گزارش عملکرد حوزه سیاسی وزارت کشور در سال 1398 در حوزه احزاب و گروه های سیاسی

در این گزارش، عملکرد حوزه سیاسی وزارت کشور در خصوص احزاب و گروه های سیاسی طی سال 1398 در حوزه های 11 گانه مورد اشاره قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛  گزارش عملکرد حوزه سیاسی وزارت کشور در خصوص احزاب و گروه های سیاسی طی سال 1398 در حوزه های 11 گانه به شرح ذیل است:

1. ساماندهی و تسهیل فرایندهای تاسیس شعب استانی و دفاتر شهرستانی احزاب

با توجه به ضرورت توسعه تشکیلاتی احزاب در مناطق اعم از استان ها و شهرستان ها و مطالباتی که احزاب در مناطق داشتند مطابق مفاد قانون احزاب و آیین نامه اجرایی مربوطه این مهم مورد پیگیری قرار گرفت و ساماندهی و تسهیل فرایندهای تاسیس شعب و دفاتر احزاب در استان ها و شهرستان ها اجرایی گردید.
از جمله اقدامات به عمل آمده در این راستا، تعیین تکلیف درخواست های تاسیس شعب استانی بود که بر این اساس 96 تقاضای شعبه استانی احزاب، پس از بررسی کارشناسی و تکمیل پرونده، در کمیسیون رسیدگی و موافقت گردید؛ در حالی که در دوره مشابه سال قبل، آمار موجود شعب دایر شده، صفر بوده است.
در این مدت هم چنین پیگیری و نظارت موثر بر عملکرد دفاتر امور سیاسی استانداری ها و فرمانداری­ها در خصوص تسهیل تاسیس دفاتر شهرستانی احزاب در دستور کار قرار گرفت. در حال حاضر 1066دفتر شهرستانی احزاب فعال هستند که از این تعداد، 570 مورد در دوره یک ساله اخیر تاسیس شده اند.
 
2. ساماندهی و شفاف سازی وضعیت انطباق احزاب با قانون احزاب (ابلاغی سال 1395)
 
ساماندهی و شفاف سازی وضعیت انطباق احزاب پروانه دار موجود با توجه به تکالیف مذکور در قانون سال 1395 از اقدامات انجام گرفته در این دوره است و پیگیری برای اجرای مصوبات کمیسیون در این خصوص مورد اهتمام بوده؛ به نحوی که در این دوره بیش از 25 حزب و گروه سیاسی، اقدامات لازم به منظور انطباق با شرایط مذکور در قانون احزاب را به عمل آوردند.
 
3. تقویت تعامل و هم اندیشی احزاب و گروه های سیاسی با مسئولین وزارت کشور

در راستای گفتمان تعاملی وزارت کشور و در نظر داشتن مطالبه احزاب و گروه های سیاسی مبنی بر نشست هایی با مسئولین عالی وزارت کشور، نشست های نوبه ای و جداگانه ای با حضور نمایندگان احزاب و گروه های سیاسی از سلایق مختلف سیاسی برگزار گردید.
در این جلسات گفتگوهایی پیرامون جایگاه احزاب و فعالان سیاسی در توسعه کشور و نحوه تعامل و همکاری با وزارت کشور و استفاده از ظرفیت احزاب برای مشارکت مردم در صحنه های مختلف از جمله در انتخابات بیان و مورد بررسی قرار گرفت:
  • سه نشست مجزا با حضور وزیر محترم کشور و نمایندگان طیف های سیاسی اصلاح طلب، اصولگرا و اعتدالی برگزار شد و ضمن هم اندیشی، دیدگاه های نمایندگان احزاب مطرح گردید.
  • سه نشست با حضور آقای دکتر عرف معاون سیاسی وزارت کشور با اعضای شورای مرکزی خانه احزاب، نمایندگان جبهه های حزبی و دبیران کل احزاب استانی برگزارشد.
4. پرداخت یارانه احزاب

تمهیدات قانونی و اجرایی به منظور پرداخت یارانه احزاب پیگیری و در خصوص پرداخت یارانه سال های96 و 97 احزاب، اقدامات لازم در راستای مصوبات کمیسیون اتخاذ و معمول گردید. تخصیص و پرداخت یارانه احزاب از اقدامات قابل تقدیر دولت تدبیر و امید در راستای تقویت نهادهای مدنی در کشور است. در مجموع، طی سال های 96 و 97 مبلغ بیست و شش میلیارد ریال یارانه تخصیص یافته و پرداخت گردیده است.

5. تمهید شرایط اجرایی و نظارتی برگزاری مجامع عمومی احزاب (کنگره سراسری)
 
با توجه به درخواست احزاب و تمهیدات اجرایی و نظارتی، طی این مدت 49 کنگره احزاب برگزار شده که در مقایسه با دوره قبلی (41 مورد) حدود 20% افزایش نشان می دهد.
 
6. پیگیری و اجرای «منشور گفتگوی سیاسی»
 
در راستای عمل به «منشور گفتگوی سیاسی»، نشست های هم اندیشی با نمایندگان احزاب و سلایق مختلف سیاسی مورد اهتمام جدی حوزه سیاسی است. برخی از این نشست ها شامل موارد ذیل است:
  • جلسه جداگانه مدیرکل سیاسی با شورای مرکزی خانه احزاب و همچنین نمایندگان سه فراکسیون اصلاح طلب، اصولگرا و مستقل جهت بررسی زمینه های مشارکت افزایی در انتخابات برگزار گردید.
  • بیش از 650 جلسه حزبی در استان ها و شهرستان ها با حضور استانداران، معاونین سیاسی و فرمانداران به منظور استفاده از ظرفیت مشورتی احزاب برگزارشد.
  • رویکرد تعاملی به عمل آمده در خصوص احزاب، بازتاب مثبتی در فضای فعالیت­های حزبی کشور بر جای گذاشته است. لازم به ذکر است در سفرهای استانی معاونت سیاسی، 25 همایش و نشست حزبی در استان­های سیستان و بلوچستان، ایلام، همدان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، کرمانشاه، کردستان، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، قم، گلستان و مازندران با حضور مدیر کل دفتر امور سیاسی و نمایندگان احزاب فعال در استان ها برگزار گردید.
7. برگزاری مجمع عمومی و انتخابات شورای مرکزی و بازرسین خانه احزاب ایران

با تمهیدات اجرایی و نظارتی، مجمع عمومی خانه احزاب ایران در موعد قانونی در مورخ 23/12/1397 با دستورکار انتخاب شورای مرکزی و بازرسین برگزار و مطابق اساسنامه ترکیب شورای مرکزی و بازرسین سه فراکسیون اصلاح طلبان، اصولگرایان و مستقلین انتخاب شدند.
 
8. دو دوره انتخابات نمایندگان دبیران کل احزاب ملی و استانی در کمیسیون ماده 10
 
انتخابات نمایندگان دبیران کل احزاب ملی و استانی در کمیسیون ماده 10 قانون احزاب در آبان ماه 98 برگزارشد که میزان مشارکت دبیران کل احزاب در این دوره از انتخابات، رشد قابل توجهی در مقایسه با انتخابات مذکور در سال 1396 نشان می دهد.
در دوره قبلی، انتخابات احزاب ملی که در تاریخ 26/05/96 برگزار گردید، 165 حزب ملی دارای پروانه فعالیت از کمیسیون ماده 10 حائز شرایط برای شرکت در انتخابات بودند که در آن انتخابات 43 نفر از دبیران کل احزاب ملی حضور یافته بودند (حدود 26 درصد واجدین شرایط)، در انتخابات سال 98­، 59 نفر از دبیران کل احزاب از مجموع 83 حزب ملی موجود شرکت داشتند (حدود 71 درصد واجدین شرایط)؛ که در مقایسه با دوره قبل افزایش قابل توجهی را نشان می­دهد.
در دوره قبلی، انتخابات احزاب استانی که در تاریخ 26/05/96 برگزار شد، 83 حزب استانی دارای پروانه فعالیت از کمیسیون ماده 10حائز شرایط برای شرکت در انتخابات بودند که در آن انتخابات 13 نفر از دبیران کل احزاب استانی حضور یافته بودند (حدود 15 درصد واجدین شرایط). در انتخابات سال 98­، 16 نفر از دبیران کل احزاب استانی از مجموع 33 حزب استانی موجود شرکت داشتند (حدود49درصد واجدین شرایط)؛ که در مقایسه با دوره قبل افزایش قابل توجهی را نشان می­دهد.
 
9. رصد و پایش فعالیت انتخاباتی احزاب و گروه های سیاسی

رصد و پایش فعالیت احزاب و گروه های سیاسی و جبهه های حزبی از جمله اقدامات و برنامه های مستمری است که در دستور کار قرار دارد و طی 4 ماه منتهی به انتخابات دوم اسفندماه، 25 شماره پایش سیاسی (در حوزه احزاب و اقوام) در زمینه انتخابات اسفند ماه 98 تهیه شده است.

10. ساماندهی پرونده های تقاضای تاسیس، صدور پروانه و انطباق با قانون جدید

به روز­آوری و ساماندهی پرونده­های تقاضای تاسیس، صدور پروانه و انطباق با قانون جدید از جمله اقدامات جدی در این مدت بوده؛ به نحوی که در حال حاضر هیچ گونه پرونده­ای که زمان قانونی رسیدگی آن سپری شده باشد، وجود ندارد.

11. جدول مقایسه ای عملکرد حوزه احزاب

آمار دفاتر شهرستانی احزابآمار شعب استانی احزابآمار پروانه های صادره احزاب

آمار مجوزهای تاسیس احزابعنوان
سال
1398         
سال
1397

سال
1398
سال
1397

سال
1398
سال
1397

سال
1398
سال
1397

             زمان
             اجرا
5404969605576
 
 


شناسه خبر : 137422
امتیاز شما برای این خبر: