سه شنبه 17 تیر
1399/03/13
بايد سرمايه اجتماعي در كشور را تقويت كنيم
در نشست تدوین طرح "مجمع خیرین همیار توسعه اجتماعی کشور"مطرح شد؛

بايد سرمايه اجتماعي در كشور را تقويت كنيم

تقي رستم وندي معاون وزير كشور و رئيس سازمان امور اجتماعي وزارت كشور در نشست تدوين طرح مجمع خيرين هميار توسعه اجتماعي با بيان اينكه، نياز امروز كشور به همبستگي و همدلي بيشتر است؛ گفت: سرمايه اجتماعي در كشور طي سالهاي اخير تضعيف شده و بايد با فعال سازي ظرفيت هاي مردمي به تقويت اين امر مهم همت بگماريم.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور، دكتر تقي رستم وندي معاون وزير كشور و رئيس سازمان امور اجتماعي وزارت كشور در نشست طرح "مجمع خیرین همیار توسعه اجتماعی کشور كه در سالن پيامبر اعظم(ص) در محل وزارت كشور برگزار شد؛ با بيان اينكه اولويت اصلي برنامه  سازمان امور اجتماعي، فعال سازي ظرفيت هاي مردمي از خيرين تا ساير سازمان هاي مردم نهاد در خدمات رساني بيشتر به مردم در حوزه اجتماعي است؛ گفت: روند بيماري مديريت كرونا در طي سه ماه اخير، الگويي جديد از همبستگي ملي را در كشور به نمايش گذاشت.

معاون وزير كشور با اظهار اينكه در روند مبارزه با كرونا؛ شاهد شكل گيري انسجام اجتماعي بي نظير در كشور هستيم؛ گفت: برخلاف اظهارات اوليه از سوي برخي جريان ها، شاهد نظم پذيري و همراهي بالاي مردم با بسته هاي سياسي دولت و تصميم گيري هاي ستاد ملي كرونا بوديم.

رئيس سازمان امور اجتماعي كشور در ادامه به ارائه آماري از ميزان همراهي مردم با تصميمات ستاد ملي كرونا اشاره كرد و گفت: طبق آخرين آمارها بالاي 80 درصد مردم با تصميمات دولت و حاكميت همراهي كامل داشتند كه دستاورد بزرگي در كشور محسوب مي شود.

معاون وزير كشور در ادامه صحبت هايش به شرايط اجتماعي كشور اشاره كرد و گفت: واقعيت اين است كه كشور طي دو سال اخير شرايط التهاب گونه اي را تجربه كرده و از جهت اجتماعي، سخت ترين دوره را گذارنده ايم.

رئيس سازمان امور اجتماعي وزارت كشور با مرتبط دانستن موضوعات و مسائل اقتصادي با شرايط اجتماعي كشور به مساله خروج برجامي آمريكا پرداخت و گفت: خروج  ترامپ از برجام و بازگشت نظام تحريم ها، دشواري هاي اقتصادي فراواني را پيش روي جامعه ايراني گذاشت 

رستم وندي با بيان اينكه با وجود فشارهاي بيروني دشمن، ميزان تاب اوري اجتماعي در كشور بالاست؛ خاطر نشان كرد كه بايد با نگاهي واقع بينانه به موضوع تاب آوري اجتماعي همواره مشکلات و نارضایتی های عمومی را در جلو چشم داشته باشیم.

رئيس سازمان امور اجتماعي وزارت كشور در ادامه به يك موضوع كليدي در كشور اشاره كرد و گفت: بايد قبل از هر چيز اين مساله را مورد تامل قرار دهيم كه چرا مشكلات در كشور حل نمي شود.
وي در اين خصوص به ذكر چهار دليل مهم نظير، عدم توجه به منابع توليد آسيب زا در كشور، توجه به معلول ها به جاي علت هاي ريشه دار، نبود انسجام مديريتي در كشور و موازي كاري و در نهايت تاكيد بر روش های دولتي و غفلت از ظرفيت هاي مردمي اشاره كرد.

معاون وزير كشور با تاكيد بر اينكه بايد فرماندهي واحد در مديريت مسائل اجتماعي در كشور صورت بگيرد، گفت: ضروري است كه همه نهادهاي درگير در مسائل اجتماعی با فرماندهي واحد و  با هدف پيشبرد سريع كارها و جلوگيري از هدر رفت منابع و امكانات، عمل كنند.

 در پايان اين نشست، نمايندگان انجمن هاي خيريه به بيان ديدگاهها و نقطه نظرات شان در خصوص ارتقاي موثرتر خدمات رساني به مردم اسيب ديده پرداختند و پيشنهاد تشكيل دبيرخانه اي براي هماهنگي فعاليت هاي انجمن هاي خيريه داده شد.

شناسه خبر : 137467
امتیاز شما برای این خبر: