شنبه 18 مرداد
1399/04/17
۷۰۵ تصمیم در61 جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا
استاندار کهگیلویه وبویراحمد:

۷۰۵ تصمیم در61 جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا

حسین کلانتری گفت در ۶۱ جلسه این ستاد، ۷۰۵ تصمیم برای کاهش آسیب ‌ها و مدیریت و کنترل بیماری کرونا در استان گرفته شد که ۶۹۶ مورد اجرایی و ۹ مصوبه در دست اقدام است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ حسین کلانتری در جلسه ویدئوکنفرانس ستاد استانی مدیریت پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا با حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌ جمهور و مقام معین در کهگیلویه وبویراحمد، افزود: همجواری با استان‌ های قرمز کرونا و بازگشایی صنوف، مجالس ترحیم و عروسی ها از عوامل بالا رفتن شمار بیماران کرونایی در استان است.
استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت تا ۱۰خرداد ماه شرایط مطلوبی به لحاظ کنترل بیماری داشتیم به طوری که مجموع آمار مبتلایان این بیماری در استان ۶۸۰ نفر و کل فوتی‌ ها ۹ نفر بود.
کلانتری ادامه داد: پیش از این بهترین وضعیت کنترل بیماری کووید -19 را در کشور داشتیم اما برخی آزادسازی ‌ها و عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی توسط گروه‌ های مختلف، سبب افزایش ابتلا به این بیماری شد.
وی بیان کرد: وضعیت شیوع بیماری در کشور در هر یک صد هزار نفر، ۲۸۷ نفر بوده که این آمار در استان ما به ۲۸۱ نفر در هر یک صد هزار نفر رسیده که تقریبا با میانگین کشوری برابر است.
وی اظهار داشت: تاکنون ۱۷ هزار نمونه از بیماران مشکوک به کرونا در استان گرفته شده و مجموع فوتی‌ها ۲۱ نفر بوده که از این تعداد، ۲۰ نفر بیماری زمینه‌ ای داشتند.
کلانتری با بیان اینکه هم‌اکنون ۶۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری بوده و هشت بیمار هم تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند، عنوان کرد: مجموع آمار مبتلایان در استان از ابتدای  شیوع بیماری، یک هزار و ۹۸۰ نفر بوده است.
وی تاکید کرد: براساس مصوبات ستاد مقابله با بیماری کرونا، تالارهایی که دستورالعمل‌ها را رعایت نمی ‌کنند پلمپ شده و با آنها برخورد قانونی می ‌شود.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد مراسمات ترحیم و عروسی را از عوامل مهم شیوع کرونا در این استان عنوان کرد و گفت: تجمع برای برگزاری مراسم‌ها حتی در منازل شخصی ممنوع بوده و نیروی انتظامی متخلف را به دادگاه معرفی می کند.
وی از اجباری بودن استفاده از ماسک در ادارات و نهادهای استان براساس تصمیم ستاد ملی مدیریت کرونا تاکید کرد که هیچ دستگاه و نهادی حق ندارد به ارباب رجوعی که از ماسک استفاده نکرده، خدمات ارائه دهد.
استاندار با بیان اینکه نظام سلامت در استان ما نوپا است و زیرساخت‌ ها و ظرفیت‌های درمانی استان‌های همجوار را ندارد، گفت: ظرفیت بیمارستان ‌ها و تیم پزشکی ما محدود است و مردم باید این موضوع را مد نظر داشته باشند که اگر پرسنل ما خسته شدند ارائه خدمات بسیار سخت می شود.
وی با تاکید بر تقویت بخش کرونایی بیمارستان گچساران از لحاظ پزشک مقیم، گفت: ما دنبال رفتار مقابله‌ ای نیستیم اما سلامت مردم  برای ما اولویت بوده و جایی که دستورالعمل‌ ها رعایت نشود باید برخورد انجام شود.
استاندار گفت: هر جایی که دانشگاه علوم پزشکی اعلام کند که تالار یا باغ‌ تالاری خلاف دستورالعمل‌ های ستاد مقابله با بیماری کرونا عمل می‌ کند، سریع نیروی انتظامی وارد عمل شده و به دستگاه قضایی معرفی می شود.
کلانتری عنوان کرد: تاکید کردیم بسته‌ های حمایتی به افراد نیازمند و در قرنطینه خانگی تحویل داده شود که نیازی نباشد به سطح شهر بیایند.
وی با تاکید بر اینکه بدون هیچ مماشاتی با خاطیان برخورد می شود، تصریح کرد: سلامت و جان مردم اولویت اصلی است و در این خصوص با کسی ملاحظه و تعارف نداریم.


شناسه خبر : 138952
امتیاز شما برای این خبر: