شنبه 15 آذر
1399/08/22
زلزله کرمانشاه، اتحادی که اندوه را به امید تبدیل کرد
یادداشت استاندار کرمانشاه در روزنامه جام جم:

زلزله کرمانشاه، اتحادی که اندوه را به امید تبدیل کرد

زلزله 21 آبان سال 1396 استان کرمانشاه یکی از بحران‌هایی است که گمان می‌کنم به دلیل آن‌که جمهوری اسلامی ایران سربلند از آن بیرون آمد، همواره در تاریخ کشور ماندگار باشد.


 هوشنگ بازوند در یادداشتی  امروز در صفحه نخست روزنامه جام جم منتشر شد؛ گفته است: این زلزله نمادی از اتحاد و انسجام ملی بود و تمام ارکان نظام دست به دست هم دادند تا مشکلات مردم در کوتاه‌ترین زمان ممکن رفع شود.حضور پرخیر و برکت رهبر معظم انقلاب در کنار مردم زلزله زده، نقطه عطفی در تسهیلگری و سرعت بخشیدن به اقدامات لازم در مقاطع مختلف زلزله و بازسازی بود که جا دارد از حضور ایشان صمیمانه قدردانی کنیم.از سوی دیگر، رئیس‌جمهور و هیات دولت نیز با حضور خود در کنار مردم باعث دلگرمی آنها شدند.
 
حیف است زمانی که از زلزله کرمانشاه یاد می‌کنیم تقدیر و تشکر جانانه‌ای از مردم کشور ایران اسلامی نداشته باشیم که در رقم زدن این انسجام ملی سهیم بودند و کمک‌های بسیاری را روانه مناطق زلزله‌زده کرمانشاه کردند.مردم مناطق زلزله‌زده کرمانشاه مرزدارانی بودند که در ایام دفاع مقدس هشت سال در برابر گلوله دشمن سینه سپر کردند تا خسارت به ایران اسلامی و مردم وارد نشود و در ایام زلزله مردم ایران این فداکاری کرمانشاهیان را جبران کردند. اگرچه روزگار زلزله کرمانشاه روزگار سختی بود، اما با اتحاد و همدلی که ایجاد شد آن روزهای سخت را پشت سر گذاشتیم و امروز امید به زندگی مردم این منطقه بازگشته است.
امروز اگر نگاهی به شهر سرپل ذهاب بیندازیم تصور نمی‌شود این شهر سه سال قبل درگیر چنین زلزله بزرگی بوده است.در جریان زلزله به بزرگی 3/7 آبان سال1396، نزدیک به 130هزار واحد مسکونی، تجاری، کشاورزی، اقتصادی، صنفی و... تخریب شد یا آسیب دید که از این تعداد حدود 107 هزار واحد مسکونی بود.از این 107هزار واحد مسکونی 67هزار واحد نیازمند تعمیرات و مقاوم‌سازی بود و 41هزار واحد دیگر به طور کامل تخریب شده یا مقاومت خود را از دست داده بود و باید از نو ساخته می‌شد. به‌علاوه حدود 22هزار واحد تجاری، صنفی، اقتصادی و تولیدی نیز در جریان این زلزله آسیب دید و امروز که سومین سالگرد زلزله کرمانشاه است کار بازسازی تمامی حدود این 130هزار واحد تقریبا به اتمام رسیده است، به گونه‌ای که کار در روستاها به طور کامل تمام شده و در برخی شهرها بخش جزئی باقی مانده که در حال اتمام است.
خوشبختانه خود مردم نیز به‌خوبی پای کار بودند و اکنون به سکونتگاه‌های خود برگشته‌اند.  این زلزله 20ثانیه‌ای برای دولت نزدیک به 11هزار میلیارد تومان هزینه در بخش‌های مختلف ساخت و ساز، تسهیلات، امهال تسهیلات، سود بانکی و... به همراه داشت که دولت با اشتیاق و بدون لحظه‌ای وقفه برای تامین و ابلاغ این اعتبار پای کار بود و در زمان کوتاهی به مشکلات مردم رسیدگی شد. 

شناسه خبر : 144209
امتیاز شما برای این خبر: