شنبه 15 آذر
1399/08/29
تأکید مشاور وزیر کشور بر مشارکت کودکان در مسیر تصمیم‌گیری و تصمیم سازی براي طراحي و ايجاد شهرهاي دوستدار كودك/ شهردوستدار کودک، مستلزم خانواده دوستدار کودک است/ دفاتر امور زنان و خانواده استانداريها به عنوان مرجع استاني كنوانسيون حقوق كودك هستند
در مراسم اختتامیه نشست بین المللی ایران و اندونزی با موضوع "شهر دوستدار کودک" مطرح شد؛

تأکید مشاور وزیر کشور بر مشارکت کودکان در مسیر تصمیم‌گیری و تصمیم سازی براي طراحي و ايجاد شهرهاي دوستدار كودك/ شهردوستدار کودک، مستلزم خانواده دوستدار کودک است/ دفاتر امور زنان و خانواده استانداريها به عنوان مرجع استاني كنوانسيون حقوق كودك هستند

مشاور امور زنان و خانواده وزیر کشور  در مراسم اختتامیه نشست بین المللی ایران و اندونزی که با موضوع "شهر دوستدار کودک" تشکیل شده بود با اشاره به برخی از اقدامات ایران در حوزه کودک  از جمله اورژانس اجتماعی۱۲۳ که در راستای آسیب های اجتماعی ،کودک آزاری و حفظ حقوق کودکان ایجاد شده است گفت: برپایی و تجهیز اتاق های مادر و کودک را در اماکن عمومی پر تردد، شناسایی و رفع مشکلات کودکان بازمانده از تحصیل در دستور کار شوراهای آموزش و پرورش استان ها قرار دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ نشست بین المللی شهر دوستدار کودک دو کشور ایران و اندونزی با همکاری جدی و فعال کمیته هماهنگی شهر دوستدار کودک مستقر در مرکز امور بین الملل وزارت کشور برگزار شد. در این نشست، فریبا نظری مشاور زنان و خانواده وزیر کشور، گفت: برنامه های مشارکت کودکان از جمله تشکیل و توسعه مجلس دانش آموزی، همیاران مشاور، شورای دانش آموزی، همیاران پلیس، انجمن اسلامی دانش آموزی  توجه به امنیت کودکان در برنامه ریزی های توسعه شهری را نشان می دهد.

فریبا نظری ادامه داد: فعالیت های جمهوری اسلامی ایران در حوزه کودکان در سطح بین المللی نیز با اختصاص دو پنل برای ارائه بهترین اقدامات و دستاوردها به جمهوری اسلامی در کنفرانس بین المللی ابتکار شهرهای دوستدار کودک کلن آلمان که در سال گذشته و همچنین انتشار  15 طرح موفق شهرهای ایران در کتابچه این کنفرانس انعکاس یافته است.
نظری افزود: در كشور ما، علاوه بر تدوين قوانين و مقررات در حمايت از اقشار مختلف كودكان ، به ايجاد ساختار لازم در سطوح محلي براي تمركز بر احقاق حقوق كودكان پرداخته شده است که برای نمونه می توان از ايجاد ساختار مستقل در بسياري از شهرداريهاي كشور و دفاتر امور زنان و خانواده استانداريها به عنوان مرجع استاني كنوانسيون حقوق كودك نام برد.
نظری گفت؛ با توجه به دغدغه ها ، تشابهات فرهنگي و اقدامات ارزشمند دو کشور در حوزه کودکان  آمادگی و امکان بهره مندی از ظرفیت های مشترک طرفین از جمله تفاهم نامه خواهر خواندگي شهرهاي دو كشور وجود دارد.
مشاور وزیر کشور از دستاوردهای دولت اندونزی در حوزه کودک و خانواده از جمله تحقق اهداف شهرهای دوستدار کودک، توجه ویژه به کودکان و احقاق حقوقشان به ویژه در شهر دن پاسار بالی، برنامه ریزی های دولت در سطح ملی و حمایت از سازمان های مردم نهاد و بخش خصوصی با تاکید بر مشارکت کودکان در تحقق اهداف و رعایت ملاحظات خبری در مصاحبه ها و رسانه ای نمودن اخبار مرتبط با کودکان توسط دولت اندونزی؛ تشکر نمود.
این نشست بر اساس تفاهم نامه همکاری مرکز زنان و خانواده ریاست جمهوری و وزارت زنان و کودکان کشور اندونزی با هدف تبادل تجربیات در حوزه شهر دوستدار کودک با حضور فعال شهرداریها برگزار گردید .
 در این نشست تعدادی از شهرداران شهرهای پایلوت شهر دوستدار کودک از جمله تبریز، یزد، کرمان و همدان به ارائه طرح های موفق و منتشر شده در کتاب طرح های الهام بخش ابتکار شهر دوستدار کودک کنفرانس کلن آلمان پرداختند.
نشست بین المللی شهر دوستدار کودک دو کشور ایران و اندونزی با همکاری جدی و فعال کمیته هماهنگی شهر دوستدار کودک مستقر در مرکز امور بین الملل وزارت کشور برگزار گردید.


شناسه خبر : 144497
امتیاز شما برای این خبر: