شنبه 15 آذر
1399/09/01
انتشار کلیپ های جعلی در شبکه های اجتماعی مصداق نشر اکاذیب است

انتشار کلیپ های جعلی در شبکه های اجتماعی مصداق نشر اکاذیب است

در چند ماه اخیر شایعاتی در قالب کلیپ های جعلی و مخرب در راستای ناامید کردن مردم و یا تحریک افراد، از قبیل بزرگنمایی و غیرواقع نمایی تجمع در یک شهر در شمال غرب کشور و یا تصویر سازی وارونه از واکنش به جاری شدن سیل در غرب کشور و... در فضای مجازی منتشر و چنین وانمود می شود که عده ای در حال تجمع و سردادن شعارهای اعتراضی هستند.
 یا اخیرا کلیپی جعلی با محوریت در عدم استفاده از اقلام حفاظت بهداشتی مثل ماسک در ميان متجمعين در شرايط حال حاضر كرونايي پخش شده که بررسی اولیه تصاویر به خوبی موید آرشیوی بودن و کذب بودن ادعای مطرح شده است.
 انتشار چنین شایعاتی در راستای ایجاد جو روانی، تنش و فضای یأس و ناامیدی در جامعه از اهداف سازندگان بوده و بخش زیادی از این شایعات از سوی سایت ها و کانالهای شبکه های اجتماعی،  معاندین و مغرضین با هدف ایجاد تشویش در اذهان عمومی تولید و منتشر می گردد.
 نمونه بارز  دیگر در روزهای اخیر ، فضاسازی های بزرگنمایی شده و فراتر از واقعیت در فضای مجازی پیرامون وضعیت بورس است.

عده‌ای خواسته و یا ناخواسته با انتشار این شایعات و اکاذیب باعث تشویش اذهان عمومی شده و عده ای هم ناآگاهانه از روی خوش باوری به سمت این شایعات رفته و امنیت روانی و ذهنی و آرامش مردم را تشویش می نمایند. 
البته مردم فهیم و هوشیار کشور کمتر به چنین دست شایعاتی توجه می کنند، اما با توجه به اینکه نشر اکاذیب یا تشویش اذهان عمومی جرم بوده و پیگرد قانونی دارد، از فعالان فضای مجازی انتظار می رود مراقب انتشار شایعات این چنینی در صفحات و کانال های خود در فضای مجازی باشند./

صیدال فعال
رئیس مرکز اطلاعات و اخبار


شناسه خبر : 144554
امتیاز شما برای این خبر: