شنبه 15 آذر
1399/09/02
تدبیر فرمانداران برای اجرای بهینه طرح‌های قطع زنجیره کروناویروس
استاندار کرمان تاکید کرد

تدبیر فرمانداران برای اجرای بهینه طرح‌های قطع زنجیره کروناویروس

استاندار کرمان در ستاد استانی مقابله با کروناویروس، فرمانداران را موظف کرد تا برای اجرای بهینه طرح‌های قطع زنجیره کروناویروس تدابیر اقتضایی را داشته باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، علی زینی‌وند در جلسه ستاد استانی مقابله با بیماری کرونا با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای بسیج و رشادت‌های این قشر در ادوار مختلف به اجرای طرح‌ ملی قطع زنجیره کرونا ویروس به صورت محله محور و به نام ' شهید سلیمانی' عنوان کرد: مبنای کار ستاد استانی کرونا دو طرح جامع محدودیت‌های هوشمند و طرح شهید سلیمانی است.

وی ادامه داد: بر اساس این طرح‌ها رعایت شیوه‌نامه‌ها تا طی یک ماه آینده باید به80 درصد و تا پایان سه ماه زمستان به 90 درصد افزایش یابد و کاهش بستری‌ها نیز طی یک ماه حداقل به 30 درصد و تا پایان زمستان به 50 درصد برسد.
استاندار کرمان با بیان اینکه هدف‌گذاری طرح کاهش 10 درصدی مرگ و میرها در یک ماه آینده و 30 درصد در سه ماه آینده است به ثبات بیماری در استان اشاره داشت و خاطرنشان کرد: اجرای این طرح‌ها باید آمار استان را به شیب نزولی برساند.
دکتر زینی‌وند ابراز داشت: طرح شهید سلیمانی محله محور است و در شهرها و روستاها نقطه بلاتکلیفی نباید نداشته باشیم، دانشگاه علوم پزشکی، بسیج، شهرداری، دفاتر تسهیلگری، هلال‌احمر و فرمانداری‌ها نقش اساسی در اجرای دقیق آن ایفا می‌کنند.
استاندار کرمان عنوان کرد: در طرح شهید سلیمانی، سپاه به عنوان فرمانده عملیاتی طرح و استانداری و اداره کل امور اجتماعی هماهنگ کننده است.
زینی‌وند تاکید کرد: فرمانداران برای اجرای بهینه طرح‌ تدابیر لازم را انجام دهند و مشکلات بر سر راه اجرایی شدن طرح را رفع کنند.
در همه مناطق نمی‌توان یکسان تصمیم‌گیری کرد و تدبیرها اقتضایی هستند.
استاندار کرمان جدیت در نظارت‌ها را خواستار شد و بیان داشت: چالش اصلی ما در طرح ممنوعیت تردد شبانه پلاک‌های شخصی در گروه قرمز است، اکثر موارد ابتلای بیماری از مهمانی‌های شبانه است و راهی به غیر سخت‌گیری برای حفظ سلامتی آنها نداریم.
محمدصادق بصیری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان، طرح جامع ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا را بخشی از طرح ملی شهید سلیمانی در راستای قطع زنجیره کروناویروس اعلام کرد و گفت: با ابلاغ طرح جامع، تمام مصوبات گذشته لغو شده و تمام مصوبات در قالب طرح جدید خواهد بود.
وی افزود: پنج محور اداری، تجاری، آموزشی، فرهنگی و ترددی در سه وضعیت هشدار قرمز و نارنجی و زرد در طرح جامع جدید دیده شده که مصوبه ستاد ملی و لازم‌الاجرا بوده و نمی‌توانیم موردی را به آن اضافه و یا کم کنیم.
بصیری ادامه داد: در چارچوب برنامه‌ها برای مبارزه با بیمای کرونا در استان، چهار کمیتهارزیابی و نظارت، امنیتی و اجتماعی، اطلاع‌رسانی و گشت‌هایی ویژه فعالیت می‌کنند که پیشنهاد تشکیل کمیته اقتصادی هم داده شده است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان در مورد دورکاری ادارات گفت: سازمان امور اداری و استخدامی در مصوبه ارسالی، خدمات ادارات را به دو دسته ضروری و عادی تقسیم کرده که خدمات ضروری به گروهی از دستگاه‌های اجرایی که به طور مستقیم در زندگی روزه‌مره و انجام فعالیت و خدمات دیگر دستگاه‌ها موثر هستند از قبیل خدمات مرتبط با مشاغل گروه یک در بخش دولتی و .... نام برده است.
وی خاطرنشان کرد: مشاغل گروه یک 22 شغل را شامل می‌شوند که در آنها ادارات مراکز نظامی، انتظامی، امنیتی، امدادی و ستادی هستند و برداشت ما از ادارات ستادی، استانداری، فرمانداری، بخشداری و دهیاری‌ها هستند و مابقی ادارات اجرایی محسوب می‌شوند.
بصیری گفت: در دستورالعمل عنوان شده که دورکاری ادارات ضروری می‌تواند داده شود و الزامی بر آن نیست و به تشخیص مدیر مربوطه گذاشته شده است.
**
حمیدرضا رشیدی‌نژاد رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان عنوان کرد: از ابتدای شیوع بیماری کرونا، 28 هزار نفر در بیمارستان‌های سطح استان به عنوان بیمار حاد تنفسی بستری شدند که 12 هزار و 500 نفر تست کووید 19 آنها مثبت و به عنوان بستری قطعی این بیماری محسوب می‌شوند و مابقی با معیار تشخیص بالینی تحت درمان قرار گرفتند.
وی با اشاره به یک هزار 666 نفر مرگ و میر قطعی کووید 19 تاکنون در استان کرمان گفت: حدود 97 هزار تست بیماری در استان انجام شده که 41 هزار و 261 نفر از آنها مثبت بودند و عمده آن سرپایی هستند.
 رشیدی‌نژاد بیان داشت: در حال حاضر یک هزار و 333 نفر بیمار تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری هستند که 725 قطعی کووید19 و 608 نفر مشکوک به این بیماری هستند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان تعداد تخت‌های آی‌سی‌یو اشتغال استان را 224 نفر اعلام کرد و گفت: 89 نفر از این بیماران زیر دستگاه تنفس مصنوعی قرار دارند.
وی روند بیماری را در استان کرمان طی هفته گذشته ' نسبتا ثابت' اعلام و ابراز امیدواری کرد با جدی گرفته شدن دستورالعمل‌های بهداشتی و محدودیت‌ها، روند نزولی بیماری در استان شاهد باشیم.
رشیدی‌نژاد به طرح ملی وزارت بهداشت و بسیج مستضعفان به نام ' شهید قاسم سلیمانی' جهت کاهش و شکستن زنجیره اپیدمی اشاره داشت و عنوان کرد: در این طرح اکثر بخش‌ها و ادارات به نوعی درگیر هستند و همکاری بین‌بخشی و جدی را می‌طلبد که بیماری در سطح خانه‌ها و محله‌ها کنترل شود.
وی اضافه کرد: محور و رئیس ستاد استاندار هستند و سپاه فرماندهی عملیاتی آن را به عهده دارد که با حضور فعال دانشگاه علوم پزشکی و دستگاه‌های دیگر از جمله هلال‌احمر، شهرداری‌ها، تشکل‌ها، فرمانداری اجرا می‌شود.
رشیدی‌نژاد، تشدید نظارت بر شیوه‌نامه‌ها، تست گسترده، بیماریابی فعال، آموزش و اطلاع‌رسانی، حفاظت از گروه‌های آسیب‌پذیر، تعیین هوشمند محدودیتها و تقویت فرآیند درمانی سرپایی و کاهش حداکثری موارد بستری از اهداف طرح عنوان کرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: عمده کار در بخش تخصصی آن به عهده دانشگاه علوم پزشکی است، اما بخش پیشگیری نیاز آن به همکاری بین‌بخشی دستگاه‌ها دارد و با اجرای خوب این طرح امیدواریم طی یک ماه آینده، افزایش درصد رعایت شیوه نامه‌ها و کاهش موارد مرگ و میر را داشته باشیم.
**
حمید شمس‌الدینی مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان گفت: محدودیت تردد خودروها شامل خودروهای دولتی و خودروهای حامل بار نمی‌شود، شهرک‌های صنعتی در محدوده شهر کرمان هستند و محدودیتی در تردد خودرویی به این مناطق وجود ندارد.
غلامرضا نویدی مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و امور حقوقی استانداری کرمان به گزارش هفته چهارم آبان ماه بازرسی‌ها در سطح استان پرداخت و گفت: در این هفته 286 مورد از بازرسی‌ها منجر به تعطیلی واحد و مرکز صنفی شده است.
با توجه به شیوه‌نامه‌های بهداشتی مبنی بر محدودیت حضور 15 نفر در جلسات و رعایت فاصله‌گذاری، ستاد استانی مقابله با کرونا در دو سالن شهیدمرتضوی و پیامبراعظم (ص) استانداری به شکل ارتباط ویدئوکنفرانس برگزار شد.
شایان ذکر است، فرمانداران سراسر استان نیز به صورت ویدئوکنفرانس در ستاد استانی مقابله با کرونا شرکت داشتند.


شناسه خبر : 144603
امتیاز شما برای این خبر: