ورود ثبت نام تاریخ شمسی اینجا نمایش داده می شود
قوانین و مقررات
اینجانب به نمایندگی از سمن مورد تقاضا، کلیه مفاد آیین نامه تشکل های مردم نهاد در لینک زیر را مطالعه کرده ام و به رعایت کلیه مواد و تبصره-های مربوطه در تکمیل فرم های سامانه سمن وزارت کشور پایبند میباشم.


 

راهنمای تأسیس احزاب

 

ورود به سامانه

کاربر از طریق پرتال وزارت کشور در صفحه زیر وارد میشود.
 
image002-(1).png

این صفحه کارتابل شما می باشد که شامل دو زبانه به نام موردهای کاری و پیام­ها می باشد. در زبانه پیام­ها هرگونه پیامی که در مراحل مختلف رسیدگی به درخواست­های شما از طرف وزارت کشور برایتان ارسال می­گردد مشاهده می­شود و در زبانه موردهای کاری نیز مواردی که شما باید بررسی کرده و روی آن عملیات مورد درخواست را انجام دهید دیده می­شود.
در قسمت کنار صفحه باکس "فرآیندها "وجود دارد که شما در اولین مرحله باید در این باکس روی علامت + کنار گزینه "احزاب" کلیک کنید و در فرآیندهای نمایش داده شده در زیر گزینه احزاب، گزینه "درخواست تأسیس حزب" را انتخاب نمائید. در این حالت فرم "درخواست تأسیس حزب و گروه سیاسی" باز خواهد شد.

فرم درخواست تأسیس حزب

زبانه مشخصات درخواست

 
image004-(3).png

 
اطلاعات ضروری فرم زبانه "مشخصات درخواست" را تکمیل نموده و وارد زبانه "هیأت مؤسس" شوید.

زبانه هیأت مؤسس

 
image006-(3).png
 
در قسمت "کد ملی"، کد ملی اعضاء هیأت مؤسس را وارد کرده و هر بار روی علامت "+ افزودن" کلیک کنید. به این ترتیب پیامی به شرح زیر ظاهر خواهد شد.
 
image007-(2).png
 
با قبول این درخواست پنجره جدیدی باز می­گردد که حاوی دو زبانه مشخصات فرد – پیوست­ها می­ باشد.

زبانه مشخصات فرد

image009-(3).png
 
مشخصات فرد را در زبانه اول وارد کرده و تصویر مدارک خواسته شده بافرمت pdf/pngوحجم کمتر از یک مگابایت را با فشردن دکمه "افزودن" در زبانه پیوست ها بارگذاری کنید. با فشردن دکمه "ثبت" مشخصات فرد مورد نظر در سیستم ثبت می­گردد و می­توان اطلاعات نفر بعد را وارد کرد. پس از افزودن مشخصات تمام اعضاء هیأت مؤسس (حداقل 15 عضو) به پنجره درخواست تأسیس حزب برگشته و وارد زبانه "پیوست­ها" شوید. لازم به ذکر است تعداد اعضاء معرفی شده برای هیأت مؤسس باید عدد فرد باشد (15 یا 17 یا 19 و.....)

زبانه پیوست ها

image010-(1).png

در این زبانه، مدارکی را که می­خواهید پیوست نمائید با فشردن دکمه "+ افزودن" اضافه کرده و از طریق پنجره زیر مدارک را ثبت کنید
 
image012-(1).png
 
در پنجره درخواست تأسیس حزب و گروه سیاسی، دکمه ای با عنوان "چارچوب پیشنهادی اساسنامه و مرامنامه" قرار داده شده است که جهت تدوین اساسنامه و مرامنامه حزب به کار می­رود و باید دانلود شده و تکمیل گردد.
در صورتی که مدارک کامل نباشد می توان با فشردن دکمه ثبت موقت اطلاعات را در سیستم ذخیره کرده و در صورت تکمیل مدارک با فشردن دکمه "ثبت و صدور" در صفحه "درخواست تأسیس حزب و گروه سیاسی" درخواست را ارسال کنید. بدین ترتیب اطلاعات درخواست ثبت شده وکد رهگیری درخواست صادر می­شود. این کدرهگیری علاوه بر زبانه "پیام­ها" در کارتابل نماینده هیأت مؤسس،به شماره همراه ثبت شده در درخواست نیز ارسال خواهد شد.
 
image014.png
 
پس از رسیدگی به درخواست تأسیس حزب در وزارت کشور، چنانچه مدارک ارسالی از طرف شما ناقص باشد، درخواست جهت اصلاح مدارک به شما بازگردانده می­شود. در این مرحله قسمت­هائی که توسط بررسی کننده تیک تائید نخورده را باید اصلاح کرده و درخواست اصلاح شده را مجددأ ارسال نمائید.
 

دریافت مجوز اولیه تأسیس و ثبت مشخصات مجمع عمومی

پس از بررسی درخواست در صورت صدور مجوز اولیه تأسیس پیامکی به نماینده هیأت مؤسس ارسال می­شود و نماینده باید به کارتابل خود مراجعه نماید. در این­صورت یک ردیف کار در کارتابل خود مشاهده می­ نماید.
 
image016.png
 

فایل "دریافت مجوز اولیه تأسیس" را باز کرده و در پنجره زیر ابتدا با زدن دکمه "دریافت مجوز اولیه تأسیس" مجوز را با فرمت زیر دریافت می­ نماید.
 
image017.png

سپس وارد زبانه "مشخصات مجمع" می­گردد .

زبانه مشخصات مجمع

 
image019.png
 
و اطلاعات لازم در مورد جلسه مجمع عمومی مؤسس را وارد می­کند. لازم به ذکر است تاریخ برگزاری مجمع باید حداقل دو هفته بعد از تاریخ ارائه درخواست برگزاری مجمع باشد.
با فشردن کلید "ثبت نهائی" درخواست برگزاری مجمع ارسال می­شود.
پس از برگزاری مجمع عمومی مؤسس نیز در صورت تائید گزارش شورای مرکزی پیامی به شرح زیر برای دبیرکل حزب ارسال می­گردد و ایشان بایستی نسبت به ثبت دفاتر شهرستان برای حزب اقدام نمایند.
image020.png
 

ثبت دفاتر شهرستانی حزب

برای ثبت دفاتر شهرستانی دبیرکل حزب وارد سامانه شده و از قسمت فرآیندها، گزینه احزاب و پس از آن گزینه "ثبت دفاتر شهرستانی حزب" را انتخاب می­کند.
 
image023.png
 
با باز شدن پنجره "مشخصات دفاتر شهرستانی" و فشردن دکمه "افزودن" پنجره جدیدی باز می­شود که می­بایست اطلاعات دفتر هر شهرستان را در آن پر می­کند.
 
image025.png

 
پس از پر کردن فرم "مشخصات دفتر" با زدن دکمه "ثبت" وارد زبانه پیوست­ها شده و مدارک ثبت دفتر را بارگذاری گرده و توسط دکمه­ های "ثبت" و "ثبت نهائی" درخواست برای فرماندار ارسال می­گردد.
 
image027.png

پس از تکمیل مدارک و ارسال آن پیامی به شرح زیر برای دبیرکل حزب ارسال می­شود
 
image028.png
 
درصورت تائید درخواست تأسیس دفتر پیامی به شرح زیر برای دبیرکل حزب ارسال می­گردد.
 
image030.png

در این صورت تائیدیه تأسیس دفتر جزء مدارک پرونده قرار گرفته و مراحل لازم انجام شده و نتیجه بررسی درخواست تأسیس حزب به دبیرکل اطلاع داده می­شود.
 

ثبت اعضاء شورای مرکزی حزب و مدارک مجمع عمومی

در صورت تائید گزارش ناظر و گزارش هیأت رئیسه، نماینده هیأت مؤسس که از این پس دبیر کل حزب خوانده می­شود باید گزارش مجمع عمومی مؤسس را تهیه و ارسال نماید. وی با ورود به کارتابل خود پنچره زیر را مشاهده خواهد کرد.
 
image032-(1).png

با انتخاب فایل "ثبت اعضاء شورای مرکزی و مدارک مجمع عمومی" پنجره زیر برایش باز خواهد شد
 
image034.png
 
باید مشخصات اعضاء شورای مرکزی در زبانه "شورای مرکزی" وراد شود. برای این کار با کلیک بر دکمه "افزودن" و تائید پیامی که این فرد پیش از این در سامانه ثبت نشده است پنجره زیر باز خواهد شد

 
image036.png

با پر کردن اطلاعات لازم در زبانه های "مشخصات فرد" و "پیوست­ها" و فشردن دکمه "ثبت" اطلاعات افراد شورای مرکزی کامل شده و زبانه "پیوست­ها" را باز می­کند
 
image038.png

با بارگذاری "گزارش شورای مرکزی" و "اساسنامه" و "مرامنامه" اصلاح شده و فشردن دکمه­های "ثبت" و "ثبت نهائی" گزارش تکمیل شده و برای ناظر وزارت کشور ارسال می­گردد.
 

مصوبه کمیسیون ماده 10احزاب - مرحله اول (نیاز به اصلاح- رد درخواست- تائید درخواست)

مصوبه کمیسیون ماده 10 یکی از سه حالت زیر می­باشد:

مدارک نیاز به اصلاح دارد

در این صورت پرونده برای دبیرکل ارسال شده و ایشان با انجام اصلاحات لازم و یا جایگزینی اعضاء انتخاب شده دیگر، به جای منتخبینی که مورد تائید قرار نگرفته اند، پرونده را مجددأ برای مطرح شدن در کمیسیون ارسال می­کند
 
image040.png

درخواست تأسیس حزب رد شد

درخواست تأسیس حزب مورد موافقت قرار گرفت

در حالت سوم پروانه فعالیت حزب در کارتابل دبیرکل قابل مشاهده می­باشد
 
image042.png

دبیر کل ابتدا با فشردن دکمه "دریافت پروانه فعالیت" فایل پروانه فعالیت را با فرمت زیر دریافت می­کند
 
image044.png
 

دریافت نامه روزنامه رسمی و اداره ثبت شرکت ها

پس از دریافت پروانه فعالیت حزب، با باز کردن فایل "دریافت نامه روزنامه رسمی"، معرفی نامه به روزنامه رسمی کشور را دریافت می­کند.
 
 image046.png

url اداره ثبت شرکت­ها نیز به وسیله پیام زیر در اختیار دبیرکل حزب قرار می­گیرد
 
image048.png

و ایشان پس از چاپ نام حزب در روزنامه رسمی کشور و هم چنین دریافت شماره ثبت مخصوص از اداره ثبت شرکت­ها، به کمک دکمه "افزودن" در زبانه "پیوست­ها" نسبت به بارگذاری آن­ها در سامانه اقدام می­نماید.
 
image050.png

و با زدن دکمه " ثبت نهائی" مدارک جهت بررسی به کارتابل کارشناس دبیرخانه کمیسیون می­رود. پس از این مرحله دبیر کا می­تواند با مراجعه حضوری نسبت به دریافت اصل پروانه فعالیت حزب خود اقدام نماید و به این ترتیب فرآیند تأسیس حزب به اتمام می­رسد.
 
 

 

لطفا در زمان پر کردن فرم‌ها به نکات زیر بسیار دقت کنید:

عنوان توضیحات
اطلاعات فیلدها اطلاعات نباید حاوی نویسه‌های (کاراکترهای) غیر متعارف همچون - * / + ! @ # $ % باشد.
نام و نام خانوادگی و نام پدر تمامی فیلدهایی که مانند نام و نام خانوادگی فرد و یا افراد هستند باید با حروف فارسی و مطابق با مدارک رسمی درج شوند.
نشانی‌ها تمامی نشانی‌ها باید به صورت کامل و فارسی وارد شوند تا در صورت نیاز قابل مکاتبه باشند.
شماره‌های تماس ثابت همه شماره تلفن‌ها و فکس‌ها باید به صورت یازده رقمی همراه با کد استان و بدون خط تیره درج شوند، مانند--» 02166554477
شماره‌های تلفن همراه همه شماره‌های تلفن همراه باید به صورت یازده رقمی درج شوند، مانند --» 09122222222
رایانامه (ایمیل) تمامی نشانی‌های پست الکترونیکی باید از فرمت صحیح آن پیروی کند، مانند --»saman@moi.ir
کد ملی کدهای ملی افراد باید به صورت ده رقمی بدون خط تیره مطابق با کارت هوشمند ملی وارد شود.
کد پستی کدهای پستی باید به صورت ده رقمی بدون خط تیره وارد شود.
 

در صورت طی مراحل تائید، مجوز شما صادر خواهد شد و در غیر این­صورت پرونده برای انجام اصلاحات مورد نظر، برای شما عودت داده خواهد شد.