منو

اخبار
جلسه دانش آموزی
1396/10/27 چهارشنبه معاونت مشارکتهای اجتماعی برگزاری کارگروه تخصصی آسیب‌های اجتماعی در فضاهاي دانش‌آموزی

برگزاری کارگروه تخصصی آسیب‌های اجتماعی در فضاهاي دانش‌آموزی
اکبری: دولت و وزارت کشور به کمک تشکل‌های مردم‌نهاد نیازمند است

 

معاون مشارکت های اجتماعی سازمان امور اجتماعی گفت: رویکرد دولت و وزارت کشور استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد برای کاهش آسیب های اجتماعی است زیرا هر زمان به این تشکل‌ها اعتماد شده و مورد حمایت قرار گرفته است، نتایج خوبی بدست آمده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، اکبری در نشست کارگروه تخصصي پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با موضوع آسیب‌های رفتارهای پرخطر و اجتماعی محیط دانش‌آموزی اظهار کرد: ما به کمک و مشورت سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه آسیب‌های اجتماعی نیازمندیم و مسیر را برای فعال شدن این تشکل‌ها آماده می‌کنیم البته این به معنای دولتی کردن این تشکل‌ها نیست.
وی در ادامه افزود: ما نیازها و اولويت هاي اجتماعي را با سازمان هاي مردم نهاد در ميان مي گذاريم و براي اجراي برنانه هاي اجتماعي خود را ملزم به استفاده از نظرات مشورتی و طرح‌های عملیاتی آنها مي دانيم زيرا تشكل هاي اجتماعي بهتري بازوی اجرایی براي وزارت كشور و دستگاه هاي اجرايي  برای کاهش آسیب‌های اجتماعی هستند.
اکبری با اشاره به وسعت و تنوع حوزه دانش آموزي با وجود بیش از 13 میلیون دانش‌آموز در کشور خاطرنشان کرد: حال و آینده کشور به نحوه نگاه ما به دانش‌آموزان بستگی دارد بنابراین باید این حوزه مطالعه و آسیب‌های آن شناسایی شود و همچنین راهکارهایی برای حل این آسیب‌ها ارائه شود. در اين خصوص سازمان هاي مردم نهاد نقش موثري را مي توانند ايفا نمايند و ما از طرح ها و برنامه‌های تشکل‌های مردم‌نهاد حمایت می کنیم.
در ادامه عابدینی مديريت طرح و توسعه معاونت مشارکت‌های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور با بیان اینکه برنامه کاهش آسیب‌های اجتماعی يكي از مهم ترين ماموريت هاي سازمان امور اجتماعی کشور است گفت: تاكيد رهبر معظم انقلاب اقدام موثر و عاجل مسئولين براي كنترل و كاهش آسیب‌های اجتماعی و اثرات منفي آن است و در اين ارتباط رويكرد وزارت كشور در مواجهه با آسيب هاي اجتماعي مديريت مبتني بر مشاركت نهادهاي اجتماعي مي باشد. ضرورت اعتماد سازي دو سويه از يك طرف و از طرف ديگر تقويت روحيه مسئوليت پذيري اجتماعي شرايط را براي افزايش مشاركت مردم و مداخلات اجتماعي موثر فراهم مي سازد .
وی با اشاره به مصوبات شورای اجتماعی کشور بر استفاده از ظرفیت تشکل‌های مردم‌نهاد برای مقابله با آسيب هاي اجتماعي بيان نمود كه به منظور فعال سازي سازمان هاي مردم نهاد در برنامه هاي اجتماعي كشور، تاکنون چندين كارگروه تخصصي سازمان هاي مردم نهاد با موضوعات زنان سرپرست خانوار، مقابله با اعتياد، كاهش طلاق، آسيب هاي فضاي مجازي، كودكان كار و خيابان و آسيب هاي فضاهاي دانش آموزي در وزارت كشور تشكيل شده است و جلسه امروز ششمین کارگروه تخصصی آسیب‌های اجتماعی است كه هدف از برگزاری این کارگروه‌ها، دریافت نظرات و پیشنهادات تشکل‌های مردم نهاد در اولويت هاي تعيين شده در حوزه آسیب‌های اجتماعی است. این كارگروه ها به مثابه اتاق فكري براي تصميم گيري هاي بهتر هستند و البته وزارت کشور از طرح‌ها و برنامه‌های این تشکل‌ها نيز حمایت می کند.
در ادامه این کارگروه، کیایی مدیرکل دفتر مراقبتی در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش با تشریح وضعیت موجود، سیاست‌ها و برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش گفت: ما در آموزش و پرورش به دنبال تهیه یک میثاق یا منشور با تشکل‌های مردم‌نهاد هستیم. برای رسیدن به این هدف، ما باید برنامه‌های خود در وزارت آموزش و پرورش برای کاهش آسیب‌های اجتماعی را تشریح کنیم و از ظرفیت تشکل‌های مردم‌نهاد آگاهی یابیم و از انتظارات آنها از آموزش و پرورش مطلع شویم.
وی همچنین اظهار کرد: برنامه‌های آموزش و پرورش در سه زمینه آموزش و پیشگیری، فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی و فعالیت‌های درمانی و مددکاری انجام می‌شود.
کیایی با تشریح برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش در زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی بیان کرد: کارگاه‌ هايي براي آگاه سازي والدین و کارکنان مدارس تشکیل شده است که سالانه یک میلیون و پانصد هزار نفر از والدین و 200 هزار نفر از کارکنان مدارس در این کارگاه‌ها شرکت می کنند. جشنواره نوجوان سالم و پروژه آموزش دانش‌آموزان به تفکیک دوره تحصیلی آنها بخش دیگری از برنامه‌های در دست اجراست.
در ادامه تشکل‌های مردم‌نهاد نظرات، پیشنهادات و ایده‌های خود برای کاهش آسیب های اجتماعی در حوزه دانش‌ آموزي را بيان نمودند و مقرر شد با همكاري وزارت آموزش و پرورش و وزارت كشور كارگروه تخصصي سازمان هاي مردم نهاد در وزارت آموزش و پرورش برگزار شود .

 

بيشتر

تحت نظارت وف بومی