وزارت کشور
وزارت کشور
وزارت کشور
چهارشنبه 26 دي 1397   10:46:53
صفحه اصلی
پست الکترونیکی
نقشه سایت
شرح وظايف ** ساختار مركز
شرح وظایف سازمان امور اجتماعی
اخبار مرکز ومعاونتها
خبر2
1393/10/16 سه شنبه برگزاری نشست تخصصی ملی مشارکت های نهادمند اجتماعی در استان یزد

نشست تخصصی ملی "مشارکت های نهادمند اجتماعی " با موضوع سازمان های مردم نهاد با حضور فرمانداران مراکزاستان های کشور،‌ مدیران کل حوزه مشارکت های مردمی دستگاه ها، وزارتخانه ها و سازمان های اجرایی کشور و مدیران کل اجتماعی و فرهنگی استانداری های سراسر کشور در تاریخ 10 و 11 دی ماه با دعوت مرکز امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشورو به میزبانی معاونت سیاسی امنیتی اجتماعی استانداری یزد برگزار گردید.

دکتر میرباقری قائم مقام وزیر در امور اجتماعی و فرهنگی و مهندس سید محمد میر محمدی استاندار یزد  با حضور در افتتاحیه این نشست در خصوص اهمیت و ضرورت توجه به مشارکت مردم در امور سخنرانی نمودند .

قائم مقام وزیر در امور اجتماعی و فرهنگی، ضمن تحلیل وضعیت مشارکت اجتماعی در سطح کشور و تبیین ضرورت ها و الزامات حکومتی برای مدیریت کلان عرصه مشارکت اجتماعی ضمن اشاره به ابعاد مشارکت مردم در عرصه های مختلف اجتماعی و چگونگی شکل گیری انقلاب اسلامی و سقوط حکومت پهلوی با تکیه بر نقش و مشارکت ملت ایران، به جایگاه مقتدر جمهوری اسلامی در نقاط راهبردی منطقه و جهان اشاره نمود .

دکتر میرباقری اظهار داشت که : ما باید مسئله تشکل ها را باور کنیم  و بخواهیم کاری انجام دهیم و نباید در ایستگاه فهمیدن بمانیم. باید سازو کارهای لازم را برای فعالیت آن ها فراهم سازیم . وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد 10 هزار تشکل به صورت نیمه جان در سطح کشور فعالیت می نمایند تاکید نمود با اهتمام به این موضوع باید روند رشد و فعالیت سازمان های مردم نهاد درهر سال رشد صددرصدی داشته باشد.

دکتر میرباقری با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در استان خراسان شمالی در خصوص مسئله پیشرفت در دو ساحت نرم افزاری و سخت افزاری ضمن تحلیل بیانات ایشان، از همه مدعوین ومدیران و فرمانداران حاضر در نشست درخواست نمود با توجه به بیانات مقام معظم رهبری درزمینه پیشرفت با بکارگیری تشکل های غیردولتی و حوزه های مدنی تلاش نمایند با ارایه الگوهای مناسب زمینه ورود مردم را به عرصه پیشرفت فراهم سازند.

دکتر میرباقری با بیان اینکه نقش تشکل ها و سازمان های مردم نهاد در پیشرفت کشور و تقویت سرمایه های اجتماعی نقشی بی بدیل و ممتاز است بیان داشت که به دلیل کارکرد مشارکتی تشکل های اجتماعی، سرمایه های اجتماعی توسعه پیدا خواهد کرد زیرا این تشکل ها با درگیر شدنشان با مسایل ومشکلات اجتماعی می توانند عوامل بازدارنده و کاهنده سرمایه اجتماعی را کاهش دهند .

همچنین استاندار یزد با حضور در آیین افتتاحیه این نشست با اشاره به اینکه سازمان های مردم نهاد،‌ پایه های توسعه کشور هستند،‌ عمده ترین مسئله جامعه را،‌ مسایل اجتماعی و فرهنگی دانست و تاکید نمود آنچه درجامعه نسبت به مباحث اقتصادی و سیاسی از اهمیت بیشتری برخوردار است، سلامت عمومی و امنیت اجتماعی است و این امراز مسیر واگذاری نقش ها در عرصه های اجتماعی و فرهنگی به فرد فرد جامعه شکل می گیرد.

مهندس میر محمدی با اشاره به نقش سازمان های مردم نهاد در شکل گیری روند پیشرفت اجتماع، سازمان های مردم نهاد را مهم ترین ساختاری دانست که در هر زمینه ای که شکل بگیرد موجب پیشرفت و بالندگی خواهد شد.

دکتر محمد علی طالبی معاون سیاسی امنیتی اجتماعی استانداری یزد نیز در افتتاحیه این نشست اظهار داشت در طول سال های گذشته به دلیل بی توجهی های صورت گرفته نسبت به سازمان ها و تشکل های مردم نهاد، ارتباط میان تشکل ها و مسئولان چندان مطلوب نبوده است و  تشکل های مردم نهاد همچنین به دلیل شرایط سیاسی و اجتماعی بعضا دچار خودسانسوری نیز شده بودند بنابراین اکنون به ایجاد فضای اعتماد نیاز داریم .

همچنین در این نشست کارگروه اجتماعی با حضور مدیران کل دفاتر اجتماعی و فرهنگی استانداریهای کشور به ریاست دکتر محبوبی مشاور وزیر و معاون امور اجتماعی مرکز اجتماعی فرهنگی و کارگروه سرمایه اجتماعی در فرمانداری یزد با حضور فرمانداران مراکز استان ها و مدیران دستگاه های اجرایی به ریاست جناب آقای شاکری یزدی فرماندار مرکزی یزد برگزار گردید.

نشست ملی" مشارکت های نهادمند اجتماعی" در روز پنجشنبه 11 دی ماه در مرکز همایش های باقرالعلوم یزد در حالی به کار خود پایان داد که موضوع مشارکت های اجتماعی و سازمان های مردم نهاد در فاصله دو روز در طلاقی ابعاد اجتماعی، تشکیلاتی، بین المللی و حقوقی و امنیتی آن مورد بررسی قرار گرفت .

منبع: معاونت امور سازمانهای مردم نهاد
بيشتر
اسناد بالا دستی
قانون برنامه پنجم توسعه
سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی
سند چشم انداز بیست ساله
سیاستهای کلی جمعیت
امور اجتماعی در استانها
مشخصات مدیران استانها
لینک دفاتر امور اجتماعی استانها
انتقادات و پیشنهادات
نظر شما در ارتباط با این بخش چیست؟
   
بد
خوب
عالی


بيشتر
Copyright © 2010   Islamic Republic of Iran - Ministry of Interior's -  All rights reserved.

تحت نظارت وف بومی