پنجشنبه 1 آذر 1397   14:35:59
گزارش ثبت نام داوطلبان انتخابات اسفند 94
1394/10/6 يكشنبهزرگرپور اظهار داشت: ۱۰۱۴ داوطلب در استان اصفهان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی نام نویسی کردند که این تعداد نسبت به دوره های قبل با ۲۳۰ درصد افزایش روبرو بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ زرگرپور در نشست خبری با اصحاب رسانه استان که پیرامون آخرین وضعیت مراحل برگزاری پنجمین انتخابات مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: مرحله ثبت نام داوطلبین مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی به پایان رسیده است.
رسول زرگرپور با بیان اینکه هیئت های اجرایی انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی مشخص شده اند، افزود: از چند روز قبل کار رسیدگی به صلاحیت های داوطلبین خبرگان رهبری در شورای نگهبان آغاز شده است و از امروز نیز کار رسیدگی به صلاحیت های داوطلبین مجلس شورای اسلامی در هیئت های اجرایی آغاز می شود.
زرگرپور به آخرین وضعیت ثبت نام داوطلبین اشاره کرد و افزود: تا روز پایانی ثبت نام مجلس خبرگان رهبری ۶۱ نفر ثبت نام کرده اند که نسبت به دوره ی قبل ۳۰ درصد افزایش داشته است و می توان گفت به ازای هر صندلی ۱۶ نفر نام نویسی کرده اند.
استاندار اصفهان با اشاره به اینکه از این تعداد ۳ نفر زن و ۵۸ نفر مرد هستند، تصریح کرد: از لحاظ وضعیت سنی نیز ۵ نفر زیر ۳۰ سال، ۴۸ نفر بین ۳۰ تا ۶۰ سال و ۵ نفر نیز بین ۶۰ تا ۷۵ سال و ۵ نفر نیز از ۷۵ به بالا می باشند.
وی به مدرک تحصیلی این افراد نیز اشاره کرد و گفت‌: ۳۱ نفر از این تعداد تحصیلات حوزوی، ۶ نفر دکتری، ۱۴ نفر مدرک لیسانس و فوق لیسانس و ۱۰ نفر نیز دیپلم یا زیر دیپلم هستند.
رسول زرگرپور با بیان اینکه ۶ تن از نمایندگان فعلی مجلس خبرگان در انتخابات پیش رو نیز ثبت نام کرده اند، گفت: یک نماینده  از استان دیگر در اصفهان نام نویسی کرده است.
وی در ادامه به تعداد ثبت نام کنندگان مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و اظهارداشت: ۱۰۱۴ نفر در استان اصفهان برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی داوطلب شدند که با رشد تقریبا ۲.۵ برابری نسبت به دوره ی قبل روبرو بوده است.
مدیر ارشد استان تصریح کرد: از این تعداد ۱۱۹ نفر زن هستند که نسبت به دوره ی نهم مجلس شورای اسلامی ۳ برابر شده است.
زرگرپور اضافه نمود: دراستان اصفهان برای انتخابات مجلس شورا ی اسلامی به ازای هر صندلی ۵۰ نفر ثبت نام کرده اند و افراد داوطلب از یک تنوع سیاسی کاملی برخوردارند و همه گرایش های سیاسی ثبت نام کرده اند.
وی افزود: بعد از تایید صلاحیت ها از ۲۹ بهمن ماه تا ۵ اسفندماه نامزدها می توانند تبلیغات انتخاباتی خود را انجام دهند.
رسول زرگرپور با اشاره به مدرک تحصیلی داوطلبین انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: ۶۷ نفر از این افراد تحصیلات حوزوی، ۱۹۰ نفر دکتری، ۷۱۰ نفر فوق لیسانس و ۴۷ نفر دارای مدرک تحصیلی لیسانس هستند.
استاندار اصفهان با بیان محدوده ی سنی این افراد، گفت: ۳۷۶ نفر بین ۳۰- ۴۰ سال، ۵۸۵ نفر بین ۴۰-۶۰ سال و ۴۹ نفر از ۶۰ تا ۷۵ سال هستند.
زرگرپور با بیان اینکه در شهرستان اصفهان ۴۰۴ نفر ثبت نام کرده اند، گفت‌: این آمار نسبت به دوره های قبل تقریبا ۲۳۰ درصد رشد داشته است.
وی بیشترین تعداد ثبت نام کنندگان در دیگر شهرستانها را مربوط به شهرستان شاهین شهر با ۶۵ داوطلب و کمترین تعداد نیز مربوط به اردستان با ۲۲ نفر بوده برشمرد و افزود: ۳ نفر نیز از اقلیت های مذهبی در استان ثبت نام کرده اند.
رسول زرگرپور در ادامه به تایید هیئت های اجرایی دو انتخابات اشاره کرد و گفت: در هیئت اجرایی مجلس خبرگان رهبری برای ۲۴ حوزه ی انتخاباتی ۸۸۱ نفر معتمد در دو مرحله معرفی شدند که ۶۶۸ نفر به عنوان معتمدین توسط هیئت های نظارت تایید شدند و بقیه نیز علی رغم داشتن صلاحیت انتخاب نشدند.
استاندار اصفهان افزود: در انتخابات داخلی هیئت های اجرایی انتخابات خبرگان، ۱۹۲ نفر به عنوان عضو هیئت اصلی و ۱۲۰ نفر به عنوان عضو علی البدل انتخاب شدند.
مدیر ارشد استان با اشاره به اینکه هیئت های اجرایی به دو بخش معتمدین و اداری ها تقسیم می شوند، تصریح کرد: ۸ نفر در بخش متعمدین و ۳ نفر اعضای حقوقی که این اعضای حقوقی در دو هیئت اجرایی متفاوت است که در هیئت اجرایی مجلس خبرگان شامل فرماندار، دادستان شهرستان و رییس ثبت احوال و در هیئت اجرایی مجلس شورای اسلامی شامل نماینده ی شورای اسلامی شهرستان، فرماندار و رییس ثبت احوال شهرستان می باشند.
زرگرپور افزود: در ۲۴ حوزه ی انتخاباتی شهرستان های استان ۲۳ حوزه افراد معتمدین مشترک هستند و فقط در حوزه شهرستان اصفهان با سازوکار قانونی۳ نفر از افراد جابجا شدند و هیئت های اجرایی انتخابات مجلس شورای اسلامی تشکیل گردید.
رسول زرگرپور اضافه کرد: هیئت اجرایی مجلس شورای اسلامی از امروز تشکیل جلسه خواهد داد و با استعلام های چهارگانه که باید در مورد تک تک افراد شود به دست آن ها خواهد رسید و در مورد تایید صلاحیت های داوطلبان تصمیم گیری خواهند کرد.
وی با بیان اینکه مردم باید تفاوت بین وظایف سه قوه ی قضائیه، مجریه و مقننه را در نظر داشته باشند، گفت:‌ قوه مقننه و به طور مشخص نمایندگان مجلس شورای اسلامی دو وظیفه اساسی بر عهده دارند که شامل تنظیم و تصویب قوانین و همچین نظارت براجرای قوانین است و قانون گذار هیچگونه مسئولیت و اختیاری را در خصوص مسائل اجرایی به آن ها واگذار نکرده است.
استاندار اصفهان با اشاره به اینکه در زمان انتخابات برخی از نمایندگان فعلی فعالیت های دولت را که در قانون بودجه آمده است و برای آن بودجه در نظر گرفته شده را مصادره به مطلوب می کنند، اظهارداشت: البته پیگیری نمایندگان در تسهیل و تقویت اقدامات دولت بسیار موثر است و ما همیشه از آن ها درخواست کرده ایم که مسولین شهرستان ها را حمایت کنند ولی اگر پروژه ای در بودجه دیده نشده باشد و دولت برای آن تصمیمی نگرفته باشد با پیگیری های نمایندگان مجلس حل نخواهد شد بلکه پیگیری های نمایندگان می تواند پروسه ی اجرایی پروژه را تسریع نماید.
مدیر ارشد استان در پایان گفت: مردم باید توجه داشته باشند که قول هایی که به آن ها داده می شود جزو وظایف قانونی نمایندگان مجلس شورای اسلامی باشد.


نسخه قابل چاپ

تحت نظارت وف بومی