پنجشنبه 1 آذر 1397   14:40:57
گزارش ثبت نام داوطلبان انتخابات اسفند 94
1394/10/6 يكشنبهحسن بیگی رئیس ستاد انتخابات استان اظهار کرد: 342 نفر در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان مرکزی ثبت نام کردند که از این تعداد302 نفر مرد و 40 نفر زن هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ حسن بیگی رئیس ستاد انتخابات استان اظهار کرد: 342 نفر در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان مرکزی ثبت نام کردند که از این تعداد302 نفر مرد و 40 نفر زن هستند.
وی بیان کرد: از این تعداد 126 نفر در حوزه انتخابیه «اراک، کمیجان و خنداب» 102 نفر مرد و 24 نفر زن ، 49 نفر« تفرش، آشتیان و فراهان»  46 نفر مرد و 3 نفر زن ، 37 نفر« محلات و دلیجان»  33 نفر مرد و 4 نفر زن، 53 نفر « ساوه وزرندیه » 49 نفر مرد و 4 نفر زن ، 46 نفر شازند  43 نفر مرد و 3 نفر زن و 31 نفر در خمین  29 نفر مرد و 2 نفر زن نام نویسی کرده اند.

رئیس ستاد انتخابات استان تصریح کرد: از این تعداد 2 نفر هم در مجلس خبرگان رهبری و هم در مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرده اند و 13 نفر دارای سابقه نمایندگی مجلس می باشند.
حسن بیگی تصریح کرد: بیشترین تعداد شرکت کنندگان در بازه سنی 50-46 قرار دارند و پس از آن در محدوده سنی 35-30 می باشند.
وی عنوان کرد: از نظر تحصیلات 260 نفر دارای مدرک فوق لیسانس ، 52 نفر دکتری ، 13 نفرحوزوی و 17 نفر دارای مدرک لیسانس می باشند.
حسن بیگی در خصوص تعداد ثبت نام کنندگان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان به تفکیک روز در مهلت قانونی تعیین شده (28 آذر ماه تا 4 دی ماه )اظهار کرد: در روزهای اول ، دوم و سوم به ترتیب 21 نفر، 16 نفر و 35 نفر و در روزهای چهارم پنجم، ششم به ترتیب  28 نفر، 47 نفر، 80 نفر و در روز هفتم 115 نفر در حوزه های انتخابیه استان مرکزی ثبت نام کردند .
وی افزود: در دوره قبل در این استان 142 نفر نامزد نمایندگی مجلس شده بودند که از این میزان 132 نفر مرد و 10 نفر زن بودند.
حسن بیگی رییس ستاد انتخابات استان ادامه داد: ثبت نام از داوطلبان انتخابات پنجمین دوره خبرگان رهبری از 26 آذرماه سالجاری آغاز و تا دوم دی ماه ادامه یافت.
وی بیان کرد : در این دوره از انتخابات 17 نفر برای حوزه انتخابیه استان مرکزی نام نویسی کردند که جوان ترین داوطلب 33 ساله و مسن ترین داوطلب دارای 89 سال سن می باشد.
حسن بیگی بیان کرد: از مجموع ثبت نام های انجام شده 4 نفر در اراک و 13 نفر در مرکز قم  نام نویسی  کردند.
رئیس ستاد انتخابات استان تصریح کرد: مجموع داوطلبین در این دوره نسبت به دوره قبل با 14 داوطلب 22 درصد رشد داشته است و نسبت به دوره سوم انتخابات خبرگان رهبری با 5 داوطلب رشد 340 درصدی داشته است.
وی گفت : در این دوره از انتخابات مجلس خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه استان مرکزی هیچ زنی ثبت نام نکرده است در حالیکه در دوره قبل یک نفر زن  ثبت نام کرده بود.
رئیس ستاد انتخابات استان درخصوص آمار ثبت نام از داوطلبان خبرگان رهبری حوزه انتخابیه استان مرکزی توضیح داد: در روز اول هیچ ثبت نام کننده ای نداشتیم و در روزهای دوم، سوم و چهارم به ترتیب یک نفر، سه نفر و دو نفر و در روزهای پنجم، ششم و هفتم نیز به ترتیب چهار نفر، چهار نفر و سه نفر ثبت نام کردند.
رئیس ستاد انتخابات استان گفت: در کشور نیز در موعد مقرر ثبت نام از نامزدها ، تعداد 12 هزار و 123 نفر برای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی و 801 نفر برای حضور در رقابت انتخاباتی مجلس خبرگان رهبری نام نویسی کردند .
وی افزود: تعداد داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی نسبت به دوره نهم بیش از 2 برابر افزایش دارد و تعداد ثبت نام کنندگان در انتخابات مجلس خبرگان رهبری 62 درصد بیشتر از داوطلبان دوره قبل است .
حسن بیگی گفت:برای هر یک از 88 کرسی مجلس خبرگان رهبری تعداد 9 نفر و برای هر یک از 290 کرسی مجلس شورای اسلامی تعداد 42 نفر ثبت نام کرده اند و سهم مشارکت زنان از 8 درصد دوره قبل به 12 درصد در این دوره رسیده است .
رئیس ستاد انتخابات استان گفت: رسیدگی به صلاحیت داوطلبان توسط شورای نگهبان از ششم دی ماه تا پنجم بهمن ماه جاری به مدت 30 روز ادامه دارد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خاطر نشان کرد: بیست و یکم بهمن ماه جاری اسامی کلیه داوطلبان تایید صلاحیت شده اعلام عمومی می گردد.
وی گفت: از بیست و دوم بهمن ماه تا پنجم اسفند ماه جاری به مدت 2 هفته داوطلبین تایید صلاحیت شده می توانند به تبلیغات بپردازند.
گفتنی است انتخابات مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری به صورت همزمان در هفتم اسفند ماه سال جاری برگزار می شود.
استان مرکزی هفت کرسی نمایندگی مجلس شورای اسلامی و دو کرسی نمایندگی مجلس خبرگان رهبری را دارد.


نسخه قابل چاپ

تحت نظارت وف بومی