چهارشنبه 26 دي 1397  
 
Wednesday, January 16, 2019  
 
الأربعاء, جمادى الأولى 10, 1440  
 
banner banner banner
آیکون منو
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1397/8/14 دوشنبه
وزیر کشور: در طی 4 سال برگزاری مراسم اربعین در همه حوزه ها جهش داشتیم/ باید کاری کنیم که مردم عظمت کار اربعین را بدانند
دکتر رحمانی فضلی در جلسه ستاد مرکزی اربعین حسینی ضمن تقدیر از برگزاری باشکوه مراسم امسال تاکید کرد: باید کاری کنیم که مردم عظمت کار در برگزاری اربعین را بدانند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ جلسه ستاد مرکزی اربعین پیش از ظهر امروز به ریاست دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور برگزار شد.
وزیر کشور در این جلسه ضمن تشکر از مسئولانی که در عرصه اربعین با انگیزه و دل و جان این موضوع را پیگیری کردند، گفت: در مقوله اربعین نتوانسته ایم آنطور که باید و شاید مجموعه اقدامات، عملیات و دوندگی ها و تلاشهایی که هم در داخل ایران و هم در کشور عراق انجام می شود، را منعکس کنیم.
وی افزود: دست اندرکاران حداقل یکی از ابعاد اربعین را می بینند؛ چرا که در آن بخش درگیر هستند. اما مردم بسیاری از ابعاد این موضوع را مطلع نمی شوند. لذا باید کاری کنیم که مردم عظمت کار را بدانند. از جمله اینکه فقط در 20 روز، بیش از دو میلیون نفر بین دو کشور جا به جا می شوند و همه خدمات اصلی مانند امنیت و کارهای کنسولی به خوبی انجام می شود. البته جز به لطف خداوند و توجه حضرت اباعبدا... علیه السلام نمی توانیم این کار بزرگ را به طور موثر انجام دهیم.
رحمانی فضلی با اشاره به اینکه امسال چهارمین سالی است که مراسم اربعین ساماندهی می شود، گفت: اگر به عقب برگردیم و از اول نگاه کنیم در همه حوزه ها جهش داشتیم. در حوزه های امنیت، زیرساخت، فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و دیگر عرصه ها، کارهای بزرگی انجام شد و در این چهار سال توفیقات خوبی کسب کردیم.
وی ادامه داد: باید کارها را در مسیری ببریم که همه مردم در شرایط عادی به سهولت به زیارت رفته و برگردند و همچنین در اربعین ضمن افزایش کیفی و کمی خدمات رسانی و پشتیبانی، در حوزه معنوی و اعتقادی و ارزشی کارهای بیشتری انجام دهیم.
رحمانی فضلی خاطر نشان کرد: می توانیم با پشتکار و بهبود زیرساختها، ظرف هر سال، امکان ارائه خدمت به  700 تا 800 هزار نفر زائر جدید اربعین را فراهم کنیم.
وزیر کشور تاکید کرد: سیل عظیم و جریان مردمی اربعین؛ لذت بخش، آرامش بخش و نشاط آفرین و خصوصاً احیا کننده اعتقادات و ارزشهای دینی است. همچنین این جریان وحدت آفرین است و دلها را به هم پیوند می دهد.
وی اضافه کرد: در شرایطی که بحران معنویت در جهان واقع شده است و بخش های وسیعی از جوامع، ارزشها و اصول اعتقادی را باور ندارد، در گوشه ای از دنیا در ایران و عراق به برکت امام حسین علیه السلام، جریانی شکل گرفته که همه قلبها را متوجه خود کرده است.
وزیر کشور خاطرنشان کرد: امسال بیش از 40 درصد افزایش عبور زوار خارجی از ایران را داشتیم. همچنین در داخل عتبات زوار خارجی از کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیار زیاد شده بود که همه این افراد ناقل فرهنگ و واسطه انتقال اصول و ارزشها هستند.
وی ادامه داد: مردم دنیا در باطن خود، تشنه معنویت هستند و در تجربه تاریخی خود در جوامع مختلف، همه نوع فلسفه های حکومتی را دیده اند؛ نه سوسیالیسم و نه لیبرالیسم، نتوانسته است نیازهای انسان را پاسخ دهد. چرا که ذات انسان کمال طلب و به دنبال جاودانگی و کشف حقیقت است و خداوند متعال مرکز این حقیقت است و هرکسی به اندازه همت خود این مسیر را طی می کند. اما ما منادی این مسیر هستیم.   
وی افزود: قدر این موضوع را باید بدانیم و درگیر مسائل کوچک نشویم. گرچه وظیفه داریم همه این مسائل را نیز حل کنیم و مشکلاتی که امسال بود نباید سال بعد باشد.
وزیر کشور تاکید کرد: ستاد اربعین جلساتی بگذارد و برای هرکدام از اقدامات پروتکلی داشته باشید و کارها را ضابطه مند کنید. پس از آن در جهت خدمت به زوار در جهت ارتقای معنویت و تقویت اصول و ارزشهای دینی اقدام کنیم.
وی ادامه داد: در جهان امروز بسیاری از افراد، تصاویری که در رسانه ها و فضای مجازی ارسال می شود، دریافت می کنند و نباید به رسانه ملی اکتفا کرد. بسیاری از مردم عالم، اهل دل و منطق و در جستجوی شرایطی خوبی برای زندگی هستند. دین اسلام الهام گرفته از وحی الهی است و الگوی عملی صفات و اسمای الهی در انسان کامل یعنی پیامبر اکرم و ائمه اطهار تجلی یافته است .
رحمانی فضلی اشاره کرد: ما اگر بتوانیم  اصول، مبانی و ارزشهای دین اسلام و الگوی عملی آن که زندگی ائمه اطهار است، به صورت ساده و شفاف به دنیا نشان دهیم بسیاری از جهانیان به آن جذب می شوند. نه اینکه مسلمان شوند؛ بلکه این سبک زندگی را همه می پذیرند. چراکه هرچه هست محبت، عشق و فداکاری و همکاری و کمک به یکدیگر است.
وی اضافه کرد: اکنون چشمه جوشانی به نام اربعین در اذهان جهان پیدا شده است. البته که برای ما شیعیان از ابتدا بوده و این چشمه سال به سال ناب تر، شفاف تر و روشن تر و منطقی تر جاری می شود و تاکید مقام معظم رهبری بر تقویت این موضوع نشان از هدفگذاری دقیق ایشان است.
وزیر کشور تاکید کرد: حتما ضعف ها و اشکالاتی در روند کار وجود دارد ولی باید ببینیم این روند بهبود داشته یا نه. قطعا این روند در مسیر بهبودی است. گاهی برخی افراد با اغراض مختلف حرفهایی زدند که تلقی من این است که برداشتی بسیار سطحی و بسیار نارسا دارند. اگر می خواهند واقعیت را ببیند این حادثه را از زبان دشمنان گوش کنند. دشمنان تمام این اتفاق را در رسانه های خود بایکوت کردند و به این حرکت دینی که نمونه ای در دنیا ندارد نپرداختند. برخی هم تنها به اشکالات موجود اشاره کردند.
وی ادامه داد: برخی هم خواستند از فرصت سوء استفاده کنند و شیعه را در مقابل سنی قرار دهند و اربعین را در مقابل و جایگزین حج قرار دهند. در حالی که حج واجب است و اربعین در طول حج و در ذیل آن است، بنابراین اربعین را به عنوان امر مستحب و مقوم حج می دانیم و همه در یک منظومه اعتقادات ما قرار دارد. اینها نشان می دهد که بغض و کینه دشمنان زیاد است و نگرانی آنها از گسترش و بسط اسلام ناب و اصولی که از ائمه اطهار نشأت می گیرد، است.
وزیر کشور ضمن تأکید بر ادامه آسیب شناسی دقیق مراسم امسال گفت: باید هدف گذاری مناسب در هر حوزه داشته باشیم. همچنین بر مردمی بودن و تشکیلاتی شدن که امسال هم بسیار بهتر بود باید توجه شود که مانند حج، زائران کاروانی اعزام شوند و فرایندها از طریق کاروان ها دنبال شود.
وی افزود: در داخل عراق همکاری های خوبی بود، اما آنها بیش از ده میلیون زائر را خدمات رسانی می کنند که باید همکاری ها را بیشتر کنیم.
رحمانی فضلی در پایان خاطرنشان کرد: در بحث زیرساخت، چهاربانده کردن جاده مهران به نجف، احداث پل خرمشهر به بصره وهمچنین بررسی مجدد موضوع روادید به دستور رئیس جمهور در هیئت دولت مصوب شده است و سال آینده پیگیری می کنیم که حتما انجام شود. وزیر راه و شهرسازی هم قول دادند که این کار را انجام دهند. هرکسی کاری را در این حوزه انجام دهد نامش تا ابد خواهد ماند.
عكس هاي مرتبط :
بيشتر
نسخه قابل چاپ
نشانی   :   تهران  -  خیابان شهید دکتر حسین فاطمی - قبل از میدان جهاد
کدپستی 1414776145    -     تلفن‌خانه   :   84861
info@moi.ir

تحت نظارت وف بومی